mitologia, Majowie
Anna

Marysieńka | 2011-09-18
Przeczytana: 2008 rok

Kolejna przeczytana przeze mnie pozycja. Wszak dotyczy wierzeń i kultury Majów, tyleż samo ciekawego co i tajemniczego ludu indiańskiego, który zamieszkiwał tereny półwyspu Jukatan i regionu Chiapas w Meksyku. Majów, tak jak inne cywilizacje indiańskie do całkowitego upadku doprowadziła hiszpańska konkwista, ale zanim jeszcze przybyli tu Hiszpanie, nastąpił powolny upadek tej kultury. Pozostało jednak po nich wiele zabytków, często przypadkiem odkrywanych w dżungli jak przykładowo Palenque, które z niewiadomych do dziś przyczyn zostało opuszczone przez mieszkańców, niemal z dnia na dzień, a wkrótce porośniete dżunglą. W zależności od źródeł, jedne podają, że miasto to odkrył pewien misjonarz brat Ordonez, który usłyszał opowieści i zapragnął je odanleźć. Wyruszył więc w dżungle i w 1773r. je odnalazł. Inne źródła podaja, że zostało odkryte już w 1746r. Nie mnie oceniać, która wiadomość jest bliższa prawdy. Po Majach pozostała oprócz wspaniałych ruin niewiarygodna wiedza...

marsz | 2013-05-22

Spoko pozycja dla młodych, nie wymagająca dosyć ogólna. Samo wydanie bardzo ładne i wytrzymałe na wszelkiego rodzaju zmoknięcia. Świetnie nasycone kolory. Relatywnie tanie. Polecam dla dzieciaka do szkoły albo dla osób wstępnie zainteresowanych kulturą.

Yomimori | 2016-03-31
Kila Mo-ka | 2015-07-09