Majowie

Okładka książki Majowie Boguchwała Tuszyńska
Okładka książki Majowie
Boguchwała Tuszyńska Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A. Cykl: Mitologie świata (tom 18) popularnonaukowa
popularnonaukowa
Mitologie świata (tom 18)
Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
2007-01-01
2007-01-01
mitologia Majowie

Okładka książki Słowianie Tomasz Ławecki, Robert Sypek, Magdalena Turowska-Rawicz
Słowianie Tomasz Ławecki, Rob...
Okładka książki Ludy Oceanii Robert Andrzej Dul, Katarzyna Liwak-Rybak
Ludy Oceanii Robert Andrzej Dul,...
Okładka książki Tajemnice władców Polski Tomasz Biber, Anna Leszczyńska, Maciej Leszczyński
Tajemnice wład... Tomasz Biber, Anna ...
Okładka książki Starożytni Egipcjanie Andrzej Ćwiek, Monika Dolińska, Piotr Górajec, Ksenia Kolińska, Agnieszka Kowalska, Teodozja Rzeuska
Starożytni Egi... Andrzej Ćwiek, Moni...

Spoko pozycja dla młodych, nie wymagająca dosyć ogólna. Samo wydanie bardzo ładne i wytrzymałe na wszelkiego rodzaju zmoknięcia. Świetnie nasycone kolory. Relatywnie tanie. Polecam dla dzieciaka do szkoły albo dla osób wstępnie zainteresowanych kulturą.

Kolejna przeczytana przeze mnie pozycja. Wszak dotyczy wierzeń i kultury Majów, tyleż samo ciekawego co i tajemniczego ludu indiańskiego, który zamieszkiwał tereny półwyspu Jukatan i regionu Chiapas w Meksyku. Majów, tak jak inne cywilizacje indiańskie do całkowitego upadku doprowadziła hiszpańska konkwista, ale zanim jeszcze przybyli tu Hiszpanie, nastąpił powolny upadek tej kultury. Pozostało jednak po nich wiele zabytków, często przypadkiem odkrywanych w dżungli jak przykładowo Palenque, które z niewiadomych do dziś przyczyn zostało opuszczone przez mieszkańców, niemal z dnia na dzień, a wkrótce porośniete dżunglą. W zależności od źródeł, jedne podają, że miasto to odkrył pewien misjonarz brat Ordonez, który usłyszał opowieści i zapragnął je odanleźć. Wyruszył więc w dżungle i w 1773r. je odnalazł. Inne źródła podaja, że zostało odkryte już w 1746r. Nie mnie oceniać, która wiadomość jest bliższa prawdy. Po Majach pozostała oprócz wspaniałych ruin niewiarygodna wiedza astronomiczna, kryształowe czaszki i legenda, wieszcząca koniec ludzkiej cywilizacji 21.12.2012r.
A Mitologię Majów polecam.

• Mitologie
  • Popularnonaukowa