mitologia, Majowie
Anna

„Rzeczpospolita” przedstawia kolekcję MITOLOGIE ŚWIATA poświęconą mitom, podaniom i legendom ludów z całego świata. Seria składająca się z 25 tomów, ilustrowanych największymi dziełami artystów, zabiera czytelników w niezwykłą podróż w czasie, której towarzyszami drogi będą herosi o nadludzkiej sile, potwory i zwierzęta fantastyczne, stwórcy świata, demony i dobre duchy. Seria opisuje nie...

Seria opisuje nie tylko mitologie najważniejszych cywilizacji, które uznaje się za filary europejskiej kultury, jak Grecja czy Rzym, ale także sięga po prastare wierzenia ludów jak Fenicjanie czy plemiona starożytnej Syberii. Dzięki temu powstała barwna, fascynująca kolekcja o sprawach, które mają zasadnicze znaczenie w życiu człowieka.

Każdy tom przedstawia bogaty zbiór mitów danej cywilizacji, prezentuje panteon bóstw, tłumaczy, jak ludy świata wyobrażały sobie powstanie i koniec świata oraz zaświaty. To także podróż przez miejsca święte, jak Piramida Słońca w Teotihuacan, kurhan Newgrange w Irlandii czy góra Uluru w Australii.

źródło opisu: www.rp.pl

źródło okładki: www.rp.pl

Marysieńka | 2011-09-18
Przeczytana: 2008 rok

Kolejna przeczytana przeze mnie pozycja. Wszak dotyczy wierzeń i kultury Majów, tyleż samo ciekawego co i tajemniczego ludu indiańskiego, który zamieszkiwał tereny półwyspu Jukatan i regionu Chiapas w Meksyku. Majów, tak jak inne cywilizacje indiańskie do całkowitego upadku doprowadziła hiszpańska konkwista, ale zanim jeszcze przybyli tu Hiszpanie, nastąpił powolny upadek tej kultury. Pozostało jednak po nich wiele zabytków, często przypadkiem odkrywanych w dżungli jak przykładowo Palenque, które z niewiadomych do dziś przyczyn zostało opuszczone przez mieszkańców, niemal z dnia na dzień, a wkrótce porośniete dżunglą. W zależności od źródeł, jedne podają, że miasto to odkrył pewien misjonarz brat Ordonez, który usłyszał opowieści i zapragnął je odanleźć. Wyruszył więc w dżungle i w 1773r. je odnalazł. Inne źródła podaja, że zostało odkryte już w 1746r. Nie mnie oceniać, która wiadomość jest bliższa prawdy. Po Majach pozostała oprócz wspaniałych ruin niewiarygodna wiedza...

marsz | 2013-05-22

Spoko pozycja dla młodych, nie wymagająca dosyć ogólna. Samo wydanie bardzo ładne i wytrzymałe na wszelkiego rodzaju zmoknięcia. Świetnie nasycone kolory. Relatywnie tanie. Polecam dla dzieciaka do szkoły albo dla osób wstępnie zainteresowanych kulturą.

Yomimori | 2016-03-31
Kila Mo-ka | 2015-07-09