Modra Kaliope

Wydawnictwo: Impuls
9,27 (22 ocen i 21 opinii)
978-83-7850-145-9
poezja

Charakterystyczną cechą twórczości Arnolda Samsonowicza jest to, że nie zaspokajają go proste rozwiązania. Tu nie można mówić o poezji „na skróty”. Ona rzuca wyzwania, wprowadza niepokój umysłu, nadaje słowom niezwykłe alegoryczne barwy, których znaczenie wydawać by się mogło oczywiste. Autor oddaje Czytelnikowi kolejny tomik, a wraz z nim moc twórczej energii. Wiele z tych utworów stanowi...

Autor oddaje Czytelnikowi kolejny tomik, a wraz z nim moc twórczej energii. Wiele z tych utworów stanowi efekt wieloletnich przemyśleń, przegrzebywania wyobraźni, które w najdoskonalszy sposób mogłyby oddać przeżycia Autora.
Przed Czytelnikiem otwierają się horyzonty bez dna i szczytu.
Pierwsze strofy zapowiadają jedyną w swoim rodzaju podróż po szlakach percepcji. To poezja głęboka w swej treści, a przy tym niebywała kompozycyjnie. Samsonowicz uczy pokory twórczej. O wysokiej klasie poety świadczy fakt, że jego twórczość nie bazuje na zapożyczeniach. To prekursor, który wyznacza szlaki do wędrówki.
Modra Kaliope w swej różnorodności osobowej (jako całość), tudzież częściowo anonimowej (cykle) wyłania nam wartości kontrowersyjne i zdecydowanie etyczne.
W tytułowym wierszu Modra Kaliope Autor oddaje hołd śląskiej poetce Annie Wernerowej (zm. w 1999 r.). Wszak poezja i osobowość Anny Wernerowej wpłynęły znacząco na rozwój twórczy krakowskiego poety.

źródło opisu: http://impulsoficyna.com.pl

Mogą Ciebie również zainteresować

• Widok z nieba
  • Tajemnica domu Helclów
  • Szturmując niebo
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Nie tacy oni straszni
  • Podziemny labirynt
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Powrót do Daringham Hall

7,24 (67 ocen i opinii)
Szturmując niebo
Felix Baumgartner , Thomas Becker

7,11 (9 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

7,91 (11 ocen i opinii)
Nie tacy oni straszni
Federica Bosco

7,5 (2 ocen i opinii)
Podziemny labirynt
James Rollins

6,32 (73 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

Fangirl
Rainbow Rowell

8,06 (270 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Maria | 2013-11-26
Przeczytana: 12 października 2013

W "Modrej Kaliope" wzruszyły mnie wiersze poświęcone znanej poetce Annie Wernerowej. Mam kilka jej tomików i często do nich wracam. Autorowi udało się oddać w swoich utworach jej duchowość i mądrość.
Natomiast cykl wierszy o G. Hauptmannie był dla mnie zaskoczeniem. Ten niemiecki noblista jest w polskim społeczeństwie prawie nieznany. Wiersze krakowskiego poety powstały w latach 2008-2012. Tak się złożyło, że niedawno trafiła do moich rąk jubileuszowa publikacja wierszy konkursowych " Śladami Hauptmanna" wydana w 2012r. Myślę, że gdyby autor " Modrej Kaliope" wysłał na konkurs swoje Hauptmannowskie wiersze, znalazłyby się w tej edycji?!
Pozostałe i wyżej wymienione utwory zawarte w tomiku, ze względu na ich różnorodność i oryginalność, mogłyby stanowić esencję opowiadań lub powieści- jak uwertura do opery!
Gratuluję autorowi tak bogatej wyobraźni i nowatorskiej stylistyki!

Maria

sowa | 2014-09-12
Przeczytana: 04 marca 2014

Kolekcjonuję tomiki kilku współczesnych poetów polskich,wśród nich jest również poezja Arnolda Samsonowicza.
"Modrą Kaliope" przeczytałem z uwagą i zainteresowaniem doceniając rozwój twórcy.
Nie mogę pojąć dlaczego księgarnie internetowe usiłują reklamować książkę tę czytelnikom w kategorii "dla dzieci i młodzieży"?!
Autor nigdy nie wchodził w te rejony twórczości! Wystarczy przeczytać wstęp krytyczny Pawła Tagastowicza do książki,aby wszystko było jasne,o samej poezji już nie wspomnę,bo to jest oczywistym zaprzeczeniem insynuacji internetowych stron.

Hubert Uniłowski

Irena | 2013-08-22
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"MODRA KALIOPE" - ekwilibrystyka słów,zaskakujące przeskoki znaczeń.
Zrozumieć poezję nie banalną to zadanie godne Sherloka Holmsa.
Kiedy się kończy wers,kiedy w sposób zaskakujący nagle pojawia się lśnienie - to co ukryte jak perła w muszli perlopława,i niekiedy wchodzi się w wiersz jak w dżunglę,gdzie co krok zwierz lub ptak dziki,albo splątanie lian,czy wąwóz przepastny.
Podążać za poetą ostrożnie z wersu na wers,i znów powracać,by dostrzec to,co pozornie niedostrzegalne!
Lamigłówka dla intelektualistów.Radość w odkrywaniu tajemnic nie każdemu czytelnikowi pisana.
"Modra Kaliope" to zaklęta w poezję tajemnica znaczeń,które idąc w ślad za myślą Autora w a r t o odkrywać,eksperymentując wierszami jak kostką Rubika.
Spojrzenie poety na rzeczy - wartośc nieco surrealistyczna,mistycyzm i realność świata,o którą często można się potknąć,przypłacić nie gojącą sie raną,śmiercią twórczości,do której nie chce Autor dopuścic!
"NIE DAC SIE SZTUCE OD NARODZIN UMRZEC!"("MODRA KALIOPE").

Angelika | 2014-01-01

Wspaniałe wiersze, zdecydowanie zasłużona ocena, mogę się podpisać pod wszystkimi pozytywnymi opiniami o książce. Przeczytałam i zaraz zabieram się za inne książki autora.
Uważam, że warto tutaj jednak wspomnieć jeszcze o wstępie Pawła Tagastowicza, młodego krytyka i adepta sztuki poetyckiej. Recenzja ta otwarła mi ona drzwi do wyobraźni autora „Modrej Kaliope”, dodatkowo po zagłębieniu się w wiersze odkryłam także ich drugie dno, ukryte za nadzwyczaj subtelną zasłona treści i metafor („Yeti regla górnego”, „I nadal zostaną sami”, „Perłowy Eros”, „Jak przychodzi taka namiętność…”, „Ikona Bena”, „Na absurd pieśni”, „Oczu Wamp”).
Polecam!

Bartek | 2013-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Trudna w odbiorze nowoczesna poezja, skłaniająca do głębokiej refleksji. Spokój i cisza matki natury opisana pięknem słów autora.Homoerotyzm zawarty w dziele nie każdemu może się spodobać w zależności od osobistej interpretacji. Wiele uczuć i emocji wylewających się wręcz z kartek papieru.

JadwigaZnamirowska | 2015-03-23

Posiadam prawie wszystkie utwory Arnolda Samsonowicza.Wracam do nich wielokrotnie po siłę duchową!
A.Samsonowicz przekazuje słowem swoje wrażliwe uczucia - Miłośc do ludzi,zwierząt,przyrody.Od lat poświęca w swoim pisarstwie wiele refleksji i pamięci ludziom wybitnym,niezwykłym- jednak zapomnianym.Cenię to bardzo w jego wierszach.Nie jest to lektura pospolita i lekka- wymaga od czytelnika wrażliwości na otaczającą nas rzeczywistość i często posiadania wszechstronnej wiedzy.
"Modra Kaliope" jest następną interesującą pozycją poetycką Arnolda Samsonowicza po fantastycznym "Osmym Stanowisku",mało zauważonym,mimo świetnej recenzji Piotra Marka Stańskiego na łamach "Akantu" i niezwykłej promocji w "Jamie Michalika",którą zaszczyciła redaktor Bogusława Pałczyńska,w roku 2005.
Pozostało mi w pamięci "Osme Stanowisko"-psychologicznie napisana poezja biała- nasycona uczuciem,współczuciem,i wspomnieniem.Obraz magicznego miejsca,które już dawno przeminęło w krakowskim pejzażu!
"Modra...

Zbyszek | 2014-05-06

Dziwna to poezja, dziwne przeszukane tematy, zastanawijąca linia po linii... Cieszę się, że w mojej biblioteczce znalazła miejsce " Modra Kalopo". Po przez jej strofy odkryłem znakomita polską poetkę Annę Wernerową i Gerharta Hauptmanna- noblistę ukrytego w Karkonoszach. Szlak tej pięknej, barwnej pracy wiedzie też do Kazimierza n/ Wisłą, przypomina o Marii i Jerzym Kuncewiczach. Książka naprowadza czytelinka jeszcze dalej, poprzez góry i dolny, w Danię! Świat intymny odsłonięty w niewielu lirykach przeżywa się jak baśń powstałą na korzeniu inności i nowości. Kończąc można w tej poezji odnaleść drogę, którą tak wszyscy szukamy. Myślę że On się odnalazł. Gorąco polecam z całego serca tą książkę.

Olek | 2014-09-18
Przeczytana: 10 września 2014

W pełni zgadzam się z Czytelnikiem Sową. To tak, jakby na monopolowym napisać sklep z artykułami dla dzieci. Zakładam, że osoba, która wprowadzała tomik do litertury dziecięcej, wykazuje znamiona racjonalności, zdrowego rozsądku. Wystarczy przeczytać fragment, aby bez jakiejkowiek wiedzy literackiej stwierdzić, że nie są to usypianki dla najmłodszych. Zachęcam osobę odpowiedzialną, za ten błąd do refleksji i podjęcia kroków zmierzających do poprawy takiego stanu rzeczy. "Modra Kaliope" to nie bajka !!!

Konrad | 2014-07-29
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Tomiku wierszy nie można czytać jak książke.Każdy utwor,to osobna historia wypływająca z przemyśleń autora,zaskakujących go zdarzeń czy akceptacji lub protestu dotyczącej rzeczywistości.
Podobnie jak pan TOBIASZ,wybieram spośrod innych utworów wiersz pt."Dziecioł Pstry", dedykowany przyjaciołce poety,Irence,która przedwcześnie odeszła.
Kiedy odchodzi ktoś bliski,z którego odejściem nie umiemy się pogodzić,szukamy znaków na niebie i ziemi wskazujących na to,że z "tamtej strony rzeczywistości",której nie potrafimy pojąć,otrzymamy przesłanie.
Takim Znakiem dla Poety był Dzięcioł Pstry,jakby Duch Przyjaciólki,nagle wcielony w ptaka!Dal mu ZNAK,że JEST,i że o NIM pamieta.

Merkury | 2013-08-09
Przeczytana: 16 lipca 2013

W dzisiejszym świecie,w którym nie czyta się poezji współczesnej,(bo jest jałowa i "udawane loty"),a połyka się jak wodę żródlaną prozę Grocholi,twórczośc poetycka A.Samsonowicza eksponuje materiał literatury pięknej i estetycznej,swoistego stylu dającego świadectwo dojrzałej pracy twórczej,subtelnych wątków homoerotycznych tak właściwych twórcom tej miary co Iwaszkiewicz,Kawafis,Boczkowski,Grzegorz Musial.

Niech Autor "Modrej Kaliope" dalej idzie DO PRZODU!!!

Góry są raczej nadbudową estetyczną jego różnych tematów(Karkonosze-Hauptmann).

Cmok w gęsie pióro.Merkury.