Okładka książki Modra Kaliope

978-83-7850-145-9
poezja
typ
papier
9.25 (20 ocen i 19 opinii)

Opis książki

Charakterystyczną cechą twórczości Arnolda Samsonowicza jest to, że nie zaspokajają go proste rozwiązania. Tu nie można mówić o poezji „na skróty”. Ona rzuca wyzwania, wprowadza niepokój umysłu, nadaje słowom niezwykłe alegoryczne barwy, których znaczenie wydawać by się mogło oczywiste. Autor oddaje Czytelnikowi kolejny tomik, a wraz z nim moc twórczej energii. Wiele z tych utworów stanowi efe...

Autor oddaje Czytelnikowi kolejny tomik, a wraz z nim moc twórczej energii. Wiele z tych utworów stanowi efekt wieloletnich przemyśleń, przegrzebywania wyobraźni, które w najdoskonalszy sposób mogłyby oddać przeżycia Autora.
Przed Czytelnikiem otwierają się horyzonty bez dna i szczytu.
Pierwsze strofy zapowiadają jedyną w swoim rodzaju podróż po szlakach percepcji. To poezja głęboka w swej treści, a przy tym niebywała kompozycyjnie. Samsonowicz uczy pokory twórczej. O wysokiej klasie poety świadczy fakt, że jego twórczość nie bazuje na zapożyczeniach. To prekursor, który wyznacza szlaki do wędrówki.
Modra Kaliope w swej różnorodności osobowej (jako całość), tudzież częściowo anonimowej (cykle) wyłania nam wartości kontrowersyjne i zdecydowanie etyczne.
W tytułowym wierszu Modra Kaliope Autor oddaje hołd śląskiej poetce Annie Wernerowej (zm. w 1999 r.). Wszak poezja i osobowość Anny Wernerowej wpłynęły znacząco na rozwój twórczy krakowskiego poety.

źródło opisu: http://impulsoficyna.com.pl

Polecamy

Opinie czytelników
Maria | 2013-11-26
Przeczytana: 12 października 2013

W "Modrej Kaliope" wzruszyły mnie wiersze poświęcone znanej poetce Annie Wernerowej. Mam kilka jej tomików i często do nich wracam. Autorowi udało się oddać w swoich utworach jej duchowość i mądrość.
Natomiast cykl wierszy o G. Hauptmannie był dla mnie zaskoczeniem. Ten niemiecki noblista jest w polskim społeczeństwie prawie nieznany. Wiersze krakowskiego poety powstały w latach 2008-2012. Tak się złożyło, że niedawno trafiła do moich rąk jubileuszowa publikacja wierszy konkursowych " Śladami Hauptmanna" wydana w 2012r. Myślę, że gdyby autor " Modrej Kaliope" wysłał na konkurs swoje Hauptmannowskie wiersze, znalazłyby się w tej edycji?!
Pozostałe i wyżej wymienione utwory zawarte w tomiku, ze względu na ich różnorodność i oryginalność, mogłyby stanowić esencję opowiadań lub powieści- jak uwertura do opery!
Gratuluję autorowi tak bogatej wyobraźni i nowatorskiej stylistyki!

Maria

sowa | 2014-09-12
Przeczytana: 04 marca 2014

Kolekcjonuję tomiki kilku współczesnych poetów polskich,wśród nich jest również poezja Arnolda Samsonowicza.
"Modrą Kaliope" przeczytałem z uwagą i zainteresowaniem doceniając rozwój twórcy.
Nie mogę pojąć dlaczego księgarnie internetowe usiłują reklamować książkę tę czytelnikom w kategorii "dla dzieci i młodzieży"?!
Autor nigdy nie wchodził w te rejony twórczości! Wystarczy przeczytać wstęp krytyczny Pawła Tagastowicza do książki,aby wszystko było jasne,o samej poezji już nie wspomnę,bo to jest oczywistym zaprzeczeniem insynuacji internetowych stron.

Hubert Uniłowski

Irena | 2013-08-22
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"MODRA KALIOPE" - ekwilibrystyka słów,zaskakujące przeskoki znaczeń.
Zrozumieć poezję nie banalną to zadanie godne Sherloka Holmsa.
Kiedy się kończy wers,kiedy w sposób zaskakujący nagle pojawia się lśnienie - to co ukryte jak perła w muszli perlopława,i niekiedy wchodzi się w wiersz jak w dżunglę,gdzie co krok zwierz lub ptak dziki,albo splątanie lian,czy wąwóz przepastny.
Podążać za poetą ostrożnie z wersu na wers,i znów powracać,by dostrzec to,co pozornie niedostrzegalne!
Lamigłówka dla intelektualistów.Radość w odkrywaniu tajemnic nie każdemu czytelnikowi pisana.
"Modra Kaliope" to zaklęta w poezję tajemnica znaczeń,które idąc w ślad za myślą Autora w a r t o odkrywać,eksperymentując wierszami jak kostką Rubika.
Spojrzenie poety na rzeczy - wartośc nieco surrealistyczna,mistycyzm i realność świata,o którą często można się potknąć,przypłacić nie gojącą sie raną,śmiercią twórczości,do której nie chce Autor dopuścic!
"NIE DAC SIE SZTUCE OD NARODZIN UMRZEC!"("MODRA KALIOPE").

Angelika | 2014-01-01

Wspaniałe wiersze, zdecydowanie zasłużona ocena, mogę się podpisać pod wszystkimi pozytywnymi opiniami o książce. Przeczytałam i zaraz zabieram się za inne książki autora.
Uważam, że warto tutaj jednak wspomnieć jeszcze o wstępie Pawła Tagastowicza, młodego krytyka i adepta sztuki poetyckiej. Recenzja ta otwarła mi ona drzwi do wyobraźni autora „Modrej Kaliope”, dodatkowo po zagłębieniu się w wiersze odkryłam także ich drugie dno, ukryte za nadzwyczaj subtelną zasłona treści i metafor („Yeti regla górnego”, „I nadal zostaną sami”, „Perłowy Eros”, „Jak przychodzi taka namiętność…”, „Ikona Bena”, „Na absurd pieśni”, „Oczu Wamp”).
Polecam!

Bartek | 2013-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Trudna w odbiorze nowoczesna poezja, skłaniająca do głębokiej refleksji. Spokój i cisza matki natury opisana pięknem słów autora.Homoerotyzm zawarty w dziele nie każdemu może się spodobać w zależności od osobistej interpretacji. Wiele uczuć i emocji wylewających się wręcz z kartek papieru.

Zbyszek | 2014-05-06

Dziwna to poezja, dziwne przeszukane tematy, zastanawijąca linia po linii... Cieszę się, że w mojej biblioteczce znalazła miejsce " Modra Kalopo". Po przez jej strofy odkryłem znakomita polską poetkę Annę Wernerową i Gerharta Hauptmanna- noblistę ukrytego w Karkonoszach. Szlak tej pięknej, barwnej pracy wiedzie też do Kazimierza n/ Wisłą, przypomina o Marii i Jerzym Kuncewiczach. Książka naprowadza czytelinka jeszcze dalej, poprzez góry i dolny, w Danię! Świat intymny odsłonięty w niewielu lirykach przeżywa się jak baśń powstałą na korzeniu inności i nowości. Kończąc można w tej poezji odnaleść drogę, którą tak wszyscy szukamy. Myślę że On się odnalazł. Gorąco polecam z całego serca tą książkę.

Konrad | 2014-07-29
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Tomiku wierszy nie można czytać jak książke.Każdy utwor,to osobna historia wypływająca z przemyśleń autora,zaskakujących go zdarzeń czy akceptacji lub protestu dotyczącej rzeczywistości.
Podobnie jak pan TOBIASZ,wybieram spośrod innych utworów wiersz pt."Dziecioł Pstry", dedykowany przyjaciołce poety,Irence,która przedwcześnie odeszła.
Kiedy odchodzi ktoś bliski,z którego odejściem nie umiemy się pogodzić,szukamy znaków na niebie i ziemi wskazujących na to,że z "tamtej strony rzeczywistości",której nie potrafimy pojąć,otrzymamy przesłanie.
Takim Znakiem dla Poety był Dzięcioł Pstry,jakby Duch Przyjaciólki,nagle wcielony w ptaka!Dal mu ZNAK,że JEST,i że o NIM pamieta.

Merkury | 2013-08-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2013

W dzisiejszym świecie,w którym nie czyta się poezji współczesnej,(bo jest jałowa i "udawane loty"),a połyka się jak wodę żródlaną prozę Grocholi,twórczośc poetycka A.Samsonowicza eksponuje materiał literatury pięknej i estetycznej,swoistego stylu dającego świadectwo dojrzałej pracy twórczej,subtelnych wątków homoerotycznych tak właściwych twórcom tej miary co Iwaszkiewicz,Kawafis,Boczkowski,Grzegorz Musial.

Niech Autor "Modrej Kaliope" dalej idzie DO PRZODU!!!

Góry są raczej nadbudową estetyczną jego różnych tematów(Karkonosze-Hauptmann).

Cmok w gęsie pióro.Merkury.

Tobiasz | 2014-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2014

Spośród wierszy ujetych klamrą tytułu MODRA KALIOPE",zawierającą serdeczne wspomnienie o ANNIE WERNEROWEJ,wybieram j e d e n,inny od pozostałych,który poraża swa wymową - bezsilnośc wobec tragedii chłopca,który uległ wypadkowi.
Autor wczuwa sie w jego świat.Kiedyś zdrowy chłopiec,dziś pozbawiony swobody ruchu,niemy,usiłujący wzrokiem przekazac slowa,których może nigdy nie wypowie?
Bliskośc przyjaciela osładza przez chwilę jego osamotnienie!

Ten wiersz jest jak krzyk o ratunek,ktory nie nadchodzi!

Ewa | 2013-10-06
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2013

Pamiętam Autora, nasze niekonwencjonalne spotkanie w mojej księgarni krakowskiej Na Kozłówku w latach dziewięćdziesiątych. Autor wyzwolony, otwarty, prawdziwy oryginał krakowski podpisywał " Memorabilia 40 lat", z których myślą twórczą łączę się. Dołączam swój głos w " Modrej Kaliope "coraz głośniejszej w sieci. Odnajduję w tym tomie ducha tak bliskiego mi Iwaszkiewicza, obraz Stawiska Jarosława, innych ukochanych miejsc w literaturze, które dane było mi poznać. Gorąco polecam !!! Ewa

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Waleria Komarowa
    29. rocznica
    urodzin
    Jestem Księżniczką. Zabiję, jeśli trzeba zabić. Ułaskawię, jeśli przekonasz, że warto.
  • Oksana Zabużko
    54. rocznica
    urodzin
    a to wszystko to kłamstwo, bo tak naprawdę nic nie mija - choćbyś nie wiem jak bardzo starała się zamaskować przeszłość, zawsze będzie ciemnieć od spodu, przez skórę lat, jak siny wylew...
  • Thomas H. Cook
    67. rocznica
    urodzin
    Jej usta pozostały zamknięte, jednak z jakiegoś powodu byłem pewien, że w ciszy słyszę jej głośny krzyk.
  • Grażyna Szapołowska
    61. rocznica
  • Mika Waltari
    106. rocznica
    urodzin
    I nie jest winą kobiety, gdy zwraca się ona ku innemu mężczyźnie, lecz jest to wina mężczyzny ponieważ nie potrafi dać jej tego czego potrzebuje.
  • William Golding
    103. rocznica
    urodzin
    Jak człowiek się kogoś boi, to go nienawidzi, ale nie może przestać o nim myśleć.
  • Tanith Lee
    67. rocznica
    urodzin
    Dobrze ułożona dama nigdy z niczego nie spada.
  • Wil Haygood
    60. rocznica
  • Italo Calvino
    29. rocznica
    śmierci
    ...kimże jest każdy z nas, jeśli nie wypadkową nabytych doświadczeń, informacji, lektur, wyobrażeń? Życie każdego człowieka jest encyklopedią, biblioteką, inwentarzem przedmiotów, zbiorem rozmaitych stylistyk, gdzie wszystko nieustannie może podlegać przemieszaniu i porządkowaniu na wszelkie możliwe... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku