Mnemotechniki

Oficyna Wydawnicza Impuls
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7850-078-0
mnemotechniki nauka pisania nauka czytania

Okładka książki Kompetencje diagnostyczne i terapeutyczne w percepcji nauczycieli szkół ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych Anna Borzęcka, Joanna Skibska, Agnieszka Twaróg-Kanus
Kompetencje di... Anna Borzęcka, Joan...
Okładka książki Pedagogika i jej oblicza Józefa Bałachowicz, Anna Borzęcka, Jarosław Bugajski, Barbara Cygan, Krystyna Ferenz, Andrzej Gofron, Beata Gofron, Jan Grzesiak, Tatiana Kłosińska, Ewa Kochanowska, Maciej Kołodziejski, Iwona Konopnicka, Katarzyna Krasoń, Barbara Kurowska, Kinga Kuszak, Kinga Łapot-Dzierwa, Gabriela Machaczek, Marzenna Magda-Adamowicz, Rafał Majzner, Renata Michalak, Elżbieta Misiorna, Zbigniew Nowak, Eugenia Rostańska, Agnieszka Roszkowska, Joanna Skibska, Bogusław Śliwerski, Sławomir Sztobryn, Emil Tokarz, Agnieszka Twaróg-Kanus, Anna Tyl, Roman Waluś, Stanisława Włoch, Justyna Wojciechowska, Anna Zawada, Kazimierz Żegnałek, Ewa Żmijewska
Pedagogika i j... Józefa Bałachowicz,...

Joanna Skibska to doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Pedagogiki na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Od ponad 20 lat nauczyciel i logopeda w szkole podstawowej z oddziałami integracyjnymi. Pedagog edukacji wczesnoszkolnej, neurologopeda, pedagog specjalny, specjalista terapii pedagogicznej. Jej główne zainteresowania naukowe koncentrują się wokół kształcenia dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w przestrzeni szkoły ogólnodostępnej, pracy z dzieckiem z trudnościami w czytaniu i pisaniu oraz wykorzystaniem różnych metod, w tym mnemotechnik w pracy terapeutycznej z dzieckiem z trudnościami w uczeniu się.

Umiejętność czytania i pisania dzieci zaczyna się w I klasie szkoły podstawowej. Wpływa na to kilka czynników. Istnieją trzy aspekty czytania: techniczny, semantyczny i krytyczno-twórczy. Rozwój czytania u dzieci dzieli się na okres przedpiśmienny i okres piśmienności. Każdy z nich ma określone cechy, o których należy pamiętać. Istnieją także różne rodzaje pamięci : krótkotrwała, długotrwała. Procesy pamięci dzielą się na zapamiętywanie, przechowywanie, przypominanie. Jak można zauważyć, jest to bardzo złożony mechanizm. Istnieje wiele koncepcji nauki czytania, każda z nich jest inna.

Książka to doskonały poradnik dla rodziców dzieci, rozpoczynających naukę pisania i czytania. Jest bardzo przejrzyjście napisany. Zawiera dużo tabelek, wykresów, schematów, dzięki czemu możemy to sobie łatwiej przyswoić.

Język jest prosty, zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. Tą pozycję polecam każdemu, kto chce zgłębić temat !

Moja ocena : 8/10

• STOP.1 samorozwoj- propozycje do przeczytania