Mnemotechniki

- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Wydawnictwo:
- Oficyna Wydawnicza Impuls
- Data wydania:
- 2012-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-01-01
- Liczba stron:
- 224
- Czas czytania
- 3 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-7850-078-0
- Tagi:
- mnemotechniki nauka pisania nauka czytania
Dziecko, rozpoczynając naukę w klasie I, wkracza w magiczny świat nabywania nowych wiadomości i umiejętności, kształtuje swój stosunek do wykonywanej pracy, podejmowanych zadań oraz otaczającego świata. Interesuje się tekstem pisanym, co budzi w nim potrzebę rozszyfrowywania informacji występujących w postaci różnorodnych znaków. Jego działania zostają ukierunkowane na opanowanie umiejętności czytania i pisania – form komunikacji stanowiących bardzo ważny i podstawowy cel edukacji, mających między innymi duży wpływ na to, jak będzie przebiegać dalszy proces kształcenia. Ucząc dziecko czytania i pisania, musimy pamiętać o jego indywidualności, czyli trzeba mu umożliwić podążanie własną drogą i we własnym tempie. Nasze zadanie to dobór oraz wskazywanie odpowiednich form i metod osiągania celów, pokonywania trudności oraz motywowania do podejmowania wysiłku. […]
Zaprezentowane w książce badania dotyczą analizy związków między wykorzystanymi mnemotechnikami a zapamiętaniem kształtu liter podobnych, najczęściej mylonych przez dzieci. […]
Książka nie stanowi poszukiwań uniwersalnej metody ułatwiającej naukę czytania i pisania wszystkim dzieciom, ma jedynie pokazać sposób ułatwiający skuteczne zapamiętywanie kształtów liter podobnych. Mnemotechniki uwzględniają odrębność, niepowtarzalność każdego dziecka oraz umożliwiają mu pokonywanie we własnym tempie trudności w czytaniu i pisaniu, które wynikają z mylenia liter. W związku z tym dziecko z przyjemnością i uśmiechem podróżuje po świecie liter i skutecznie zapamiętuje ich kształt.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 9
- 2
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Joanna Skibska to doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Pedagogiki na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Od ponad 20 lat nauczyciel i logopeda w szkole podstawowej z oddziałami integracyjnymi. Pedagog edukacji wczesnoszkolnej, neurologopeda, pedagog specjalny, specjalista terapii pedagogicznej. Jej główne zainteresowania naukowe koncentrują się wokół kształcenia dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w przestrzeni szkoły ogólnodostępnej, pracy z dzieckiem z trudnościami w czytaniu i pisaniu oraz wykorzystaniem różnych metod, w tym mnemotechnik w pracy terapeutycznej z dzieckiem z trudnościami w uczeniu się.
Umiejętność czytania i pisania dzieci zaczyna się w I klasie szkoły podstawowej. Wpływa na to kilka czynników. Istnieją trzy aspekty czytania: techniczny, semantyczny i krytyczno-twórczy. Rozwój czytania u dzieci dzieli się na okres przedpiśmienny i okres piśmienności. Każdy z nich ma określone cechy, o których należy pamiętać. Istnieją także różne rodzaje pamięci : krótkotrwała, długotrwała. Procesy pamięci dzielą się na zapamiętywanie, przechowywanie, przypominanie. Jak można zauważyć, jest to bardzo złożony mechanizm. Istnieje wiele koncepcji nauki czytania, każda z nich jest inna.
Książka to doskonały poradnik dla rodziców dzieci, rozpoczynających naukę pisania i czytania. Jest bardzo przejrzyjście napisany. Zawiera dużo tabelek, wykresów, schematów, dzięki czemu możemy to sobie łatwiej przyswoić.
Język jest prosty, zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. Tą pozycję polecam każdemu, kto chce zgłębić temat !
Moja ocena : 8/10
Joanna Skibska to doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Pedagogiki na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Od ponad 20 lat nauczyciel i logopeda w szkole podstawowej z oddziałami integracyjnymi. Pedagog edukacji wczesnoszkolnej, neurologopeda, pedagog specjalny,...
więcej Pokaż mimo to