Grecko-łacińskie średniowiecze

Wydawnictwo: Gnieźnieńska Oficyna Wydawnicza Tum
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Griechisch-lateinischen Mittelalter
Maciej

Niniejsza książka ma ukazać z ustalonego punktu widzenia i z pomocą odpowiednio postawionego pytania łacińską literaturę średniowiecza: określa go więc wschodnia, grecka perspektywa oraz pytanie o znaczenie greckiego pisma, języka i literatury dla Zachodu w ciągu tysiąclecia. Pomyślana jest ta książka jako historia literatury łacińskiego średniowiecza sub specie graecitatis.

źródło opisu: Fragment książki

źródło okładki: własne

Bardzo dobra książka, w której Autor dowodzi, że twierdzenie, jakoby greka była na średniowiecznym Zachodzie nieznana, jest fałszywe (a przynajmniej nie do końca prawdziwe). Berschin niestrudzenie śledzi ślady obecności języka i pisma greckiego od czasów św. Hieronima aż po Mikołaja z Kuzy, a więc przez okres mniej więcej tysiąca lat. Pokazuje, jaka była rola greki uważanej wówczas za jeden z trzech świętych języków, w średniowieczu, jak jej znajomość funkcjonowała w pewnych kręgach. Autorowi udało się dobrze pokazać, jak trudna była dla ówczesnych nauka greki, którą poznawać musieli za pośrednictwem innego obcego języka, łaciny. Wskazał Berschin, jakie środowiska przyczyniły się do rozwoju studiów greckich i na jakich obszarach wymiana między kulturą grecką i łacińską była najbardziej owocna. Ważne dzieło dla zrozumienia zachodniego średniowiecza, ale i włoskiego renesansu z jego fascynacją antykiem greckim.

Tomasz Babnis

komestor | 2019-01-19