Chapters into Verse: Poetry in English Inspired by the Bible Volume 2: Gospels to Revelation

Wydawnictwo: Oxford University Press
9780195083057
bible, poems, gospels
religia
angielski
Czytam

This book is the first comprehensive collection ever made of poems written in English inspired by the Bible. A ground- breaking anthology, it introduces readers to a distinct her- itage of English poetry; the scriptural tradition. Though frequently ignored and sometimes suppressed, this tradition rivals the classical and is every bit as venerable.

źródło opisu: Oxford University Press, 1993

źródło okładki: źródło własne