Kryzys socjaldemokracji

Tłumaczenie: Przemysław Wielgosz
Wydawnictwo: Książka i Prasa
Krise der Sozialdemokratie
Fox Mulder

Dlaczego wydajemy Różę Luksemburg? Bo była jedną z najbardziej fascynujących i wymykających się stereotypom postaci XX wieku. Róża Luksemburg należy do tych nielicznych kobiet, których imię zapisało się w historii powszechnej. Co więcej, to jedyna Polka, która wniosła poważny i wciąż żywy wkład do rozwoju nowoczesnej teorii społecznej. Kryzys Socjaldemokracji, napisany przez Różę 80 lat temu w pruskim więzieniu, czyta się dziś jak najbardziej aktualną i przenikliwą analizę polityki europejskiej socjaldemokracji. Pozwalają nam one zrozumieć rzecz dla ludzi lewicy niepojętą – jak to możliwe, że najsilniejsze partie europejskie, wyrosłe ze sprzeciwu wobec imperializmu, militaryzmu i kapitalizmu popierają obecnie okupację Iraku i ultraliberalną, antypracowniczą politykę ekonomiczną.

źródło opisu: Książka i prasa 2005

źródło okładki: Książka i prasa 2005

Bartek | 2014-01-13

Socjaldemokracja zmieniła stronę barykady walki klasowej i przeszła na stronę wroga. Róża Luksemburg przedstawiła drogę zdrady niemieckiej socjaldemokracji - od rewizjonizmu i reformizmu do poparcia udzielonego rządowi po wybuchu I wojny światowej.
Tak socjaldemokracja będąca rewolucyjnym ruchem klasy robotniczej stała się zachowawczą agenturą burżuazyjną w klasie robotniczej.

zarin | 2015-01-18
m_ght97 | 2017-11-24