Hare Moon

40 min.
978-0-375-97999-6
po angielsku

Okładka książki Trapper Road Rachel Caine, Carrie Ryan
Trapper Road Rachel Caine, Carri...
Okładka książki Slasher Girls & Monster Boys Stefan Bachmann, Leigh Bardugo, Kendare Blake, A.G. Howard, Jay Kristoff, Marie Lu, Jonathan Maberry, Danielle Paige, Carrie Ryan, Megan Shepherd, Nova Ren Suma, McCormick Templeman, April Genevieve Tucholke, Cat Winters
Slasher Girls ... Stefan Bachmann, Le...

„Hare Moon” wpadło w moje ręce raczej nie przypadkowo. „Las zębów i rąk” oraz „Śmiercionośne fale” autorstwa Carrie Ryan wydane w Polsce przez Papierowy Księżyc to bardzo udane części trylogii. Zyskały one moje uznanie i nie muszę ukrywać, że wręcz mnie oczarowały. Świetny pomysł na fabułę, fantastyczne stopniowanie napięcia i zaskakujące elementy układanki idealnie sprawdziły się w tych apokaliptycznych klimatach, w których - pomimo obecnej upiorności i wszechogarniającego strachu - się rozkochałam. Nie powinien więc nikogo dziwić fakt, że kiedy dowiedziałam się o krótkim opowiadaniu stworzonym przez Carrie Ryan stanowiącym niejako przedmowę do trylogii, niezwłocznie wybrałam się na poszukiwania. Niestety zawiodłam się. „Hare Moon” liczy zaledwie czterdzieści stron. To o co najmniej dwieście za mało.

Przedstawiona przez autorkę historia opowiedziana jest ty razem z punktu widzenia Siostry Tabithy. To pierwszy element zaskoczenia, o jaki pokusiła się autorka. Przyznam, że to zabieg bardzo udany i jakże fascynujący. Czytelnikom trylogii Siostra na pewno jest dobrze znana. Tutaj jej postać jawi się w totalnie innych barwach. Widzimy ją jako młodą dziewczynę podróżującą ścieżkami poza siatką i odkrywającą nieznany, niebezpieczny świat. Carrie Ryan w niewiarygodnie interesujący sposób na łamach jedynie czterdziestu stron buduje postać Siostry w ogromnej mierze koncentrując się na jej przemianie. Okazuje się bowiem, że Tabitha posiadała kiedyś uczucia, odczuwała emocje i dokonywała trudnych wyborów. Co więcej, kiedyś i ona zaznała w życiu szczęścia. Sytuacje, których doświadczyła i w których brała udział oraz decyzje, które musiała podjąć, kierując się głownie dobrem ogółu doprowadziły do ukształtowania jej charakteru znanemu nam z pierwszego tomu trylogii. Wielkie brawa dla Carrie Ryan – udało jej się pomieścić tak skomplikowany obraz osoby na tak małej przestrzeni.

Świat, w którym znajdziemy się w „Hare Moon” to świat ograniczający się do niewielkiej wioski usytuowanej w środku lasu, osady otoczonej siatką. Siatka to swoisty mur strzegący mieszkańców wioski przed błąkającymi się po lesie zombi.

„Hare Moon” to krótkie opowiadanie, które z miłą chęcią ujrzałabym w wersji rozszerzonej, traktujące o niespełnionej miłości i poświęceniu. To historia o dziewczynie, która nade wszystko wierzy, że zdoła ocalić swoją wioskę i jej mieszkańców i bez większych wątpliwości stawia ich dobro na pierwszym miejscu. To także opowieść o niesamowitej transformacji, do jakiej zmusiła Tabithę sytuacja. Dokonany przez nią wybór jest godny pochwały i niewątpliwie stawia ją w kompletnie innym świetle.

Żałuję jedynie, że „Hare Moon” to króciutkie opowiadanie, bo czyta się je znakomicie i chce się go więcej. Niełatwa miłość, szokujące odkrycia, ogromne poświęcenie – tego w “Hare Moon” nie zabraknie. To tytuł, który fanom trylogii nie powinien pozostać obcy. Cieszę się, że miałam okazję ponownie wkroczyć do mrocznego lasu. I już teraz z niecierpliwością wyczekuję na trzecią część trylogii, której wstępną premierę notuje się na 21 sierpnia 2013 roku. Na szczęście, to już tuż, tuż.

• Po angielsku
  • Czekam na polskie wydanie