Sztuka w świecie znaków

838856058X
semiotyka
sztuka
panikot

Antologia prac badaczy z tartusko-moskiewskiej szkoły semiotycznej. Otwiera ją „autoprezentacyjny” artykuł Borisa Uspienskiego, ukazujący miejsce semiotyki sztuki wśród całości tematów badawczych szkoły. Dwa następne teksty – Gasparowa i Łotmana – dotyczą ogólnych problemów sztuki, widzianych okiem semiotyka, a dalsze prace poruszają się już w kręgu zagadnień odnoszących się do konkretnych rodzajów sztuk

źródło opisu: www.terytoria.com.pl

źródło okładki: www.terytoria.com.pl

TolekCacek | 2017-05-08
Przeczytana: 08 maja 2017

Książka autorów szkoły tartuso-moskiewskiej zabiera nas w niezwykłą podróż poprzez semiologię sztuki przy pomocy oryginalnej konstrukcji jaką są wtórne systemy modelujące. Podróż przywodzi nas do zrozumienia teatru, mitu, scholastycznej wizji rzeczywistości sakralnej, roli symbolu w filmie czy wartości idei złotego odcinka. Pozycja rewelacyjna nie tylko dla semiotyków