Jak uczyć? Wszystko, co musisz wiedzieć, by zostać supernauczycielem

Tłumaczenie: Krzysztof Cierniak
Wydawnictwo: Publicat
poradniki
Talan

Jak uczyć? to arcyciekawy, doskonale napisany i niezwykle użyteczny poradnik dla nauczycieli. To nie jest dzieło drętwego teoretyka. Autor spędził pół życia w wielkomiejskich szkołach, pracując z dziećmi, pomagając im zrozumieć świat, a przede wszystkim samych siebie. W książce zdradza tajniki zawodu, od pozornych drobiazgów związanych z utrzymaniem dyscypliny w trudnej klasie po szczegółowe...

To nie jest dzieło drętwego teoretyka. Autor spędził pół życia w wielkomiejskich szkołach, pracując z dziećmi, pomagając im zrozumieć świat, a przede wszystkim samych siebie. W książce zdradza tajniki zawodu, od pozornych drobiazgów związanych z utrzymaniem dyscypliny w trudnej klasie po szczegółowe wskazówki dotyczące planowania lekcji i sprawdzania prac.

"Chwytliwo-banalny tytuł książki Phila Beadle'a How to teach (Jak uczyć) prowadzi do odkrycia dalekich od ogólnikowych teorii, silnie zakorzenionych w praktyce, potraktowanych z dużą dozą humoru i obnażającą szczerością zagadnień dotyczących wymagającej, lecz - jak się okazuje już po pierwszych stronach lektury - nie tak trudnej do opanowania sztuki przekazywania wiedzy.
To niezastąpiony poradnik nie tylko dla nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole. […] Bazując na swym ogromnym doświadczeniu, jak również problemach wynikłych z niedoskonałego systemu edukacji w Wielkiej Brytanii, autor dosłownie wnika w umysły nauczycieli i uczniów na całym świecie. Nawet rodzicom da szybki wgląd w zakres zadań i strategii stosowanych w klasie i udzieli konkretnej odpowiedzi na odwieczne pytanie: "Dlaczego w szkole jest nudno?".
Ja sama, z zaledwie kilkuletnim stażem lektora i pedagoga, zyskałabym o wiele więcej, gdyby ktoś wręczył mi egzemplarz tej książki, zamiast rozdawać pieczątki pod niekończącą się listą obowiązkowych doszkalających kursów. To bardziej opłacalna inwestycja. Uprzedziłam już kilku znajomych, że nareszcie powstało kompendium wiedzy o tym, "jak być najlepszym nauczycielem, którym możesz zostać", będzie nareszcie trafione, koloru fioletowego".
(Ewa Cisowska, lektor, pedagog)

źródło opisu: http://www.najlepszyprezent.pl/jak-uczyc-wszystko-...(?)

źródło okładki: publicat.pl

Elżbieta | 2012-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Rewelacyjny w swojej kategorii poradnik-niezbędnik. Autor wcale nie jest kontrowersyjny, to świetny obserwator, który swoje porady odnosi do własnych zmagań zawodowych; porażki go nie załamały, a skłaniały do twórczych poszukiwań. Choć odnosi się do realiów szkół brytyjskich, to jego wskazówki można już zastosować w polskiej szkole z powodzeniem. Pozycja ciekawa nie tylko dla początkujących w zawodzie.

kinga1711 | 2016-08-02

Kiedy otrzymałam egzemplarz książki "Jak uczyć" byłam zachwycona i nie mogłam się doczekać kiedy ją przeczytam. Zawsze marzyłam by zostać wspaniałym nauczycielem, który zaszczepia w młodych ludziach miłość do przedmiotu i takim którego pamięta się przez całe życie. Tytuł był bardzo zachęcający, no bo przecież chce być supernauczycielem. Tak, więc leżąc na hamaku zabrałam się za czytanie poradnika.

Autor ma bardzo swobodny styl wypowiedzi, jest prosty i zrozumiały. Niczego nie narzuca i nie nakazuje, wręcz przeciwnie, pokazuje nam jakie mamy wyjścia. Często spotykamy się ze stwierdzeniem "masz dwa wyjścia a i b" a od nas zależy co zrobimy. Beadle pokazuje nam możliwe rozwiązania, problematycznych sytuacji. Uzmysłowił mi również, jak ważne są szczegóły, o których się czasem nie myśli( np. ustawienie ławek w sali lekcyjnej), bo w końcu nauczyciel ma mnóstwo rzeczy do zrobienia w bardzo krótkim czasie. Książka jest podzielona na rozdziały i podrozdziały, co ułatwia nam powrót do...

kasiace | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018