Czarodziejskie Słowo

Tłumaczenie: Helena Bobińska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wołszebnoje słowo
Kaskaderka016

"Malutki staruszek o długiej, siwej brodzie siedział na ławce i końcem parasola kreślił na piasku jakieś znaki. -Niech się pan posunie -powiedział Pawełek i przysiadł na brzegu ławki. Staruszek posunął się, spojrzał na czerwoną, nadąsaną twarz chłopczyka i powiedział: -Coś ci się przydarzyło... Pawełek rzucił spojrzenie z ukosa. -No to co? A panu co do tego? -Mnie nic do tego. Ale, jak widzę,...

-Niech się pan posunie -powiedział Pawełek i przysiadł na brzegu ławki.
-Coś ci się przydarzyło...
Pawełek rzucił spojrzenie z ukosa.
-No to co? A panu co do tego?
-Mnie nic do tego. Ale, jak widzę, przed chwila krzyczałeś, płakałeś i kłóciłeś się z kimś.
-I jak jeszcze! -odburknął gniewnie Pawełek. -Na pewno niedługo zupełnie z domu ucieknę.
-Uciekniesz?
-Ucieknę. Choćby przez Zośkę ucieknę. -Tu Pawełek zacisnął pięści. -O mały włos nie pobiłem się z nią teraz. Ani jednej farby nie chce dać. A sama ma ich tyle!"

Ilustrowała Maria Mackiewicz

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1973

źródło okładki: zdjęcie autorskie

darek_lask | 2019-05-09
Przeczytana: 09 maja 2019

Wciąż za mało takich uroczych książek. Powinni je czytać dorośli i dzieci a najlepiej czytać z dziećmi.
Książeczka dobrze przetłumaczona przez Helenę Bobińską, zilustrowana przez Marię Mackiewicz.
Czy będzie wznowienie? Chyba nie. Osiejewa - i wszystko jasne. A szkoda.

Rege | 2018-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Urocze historyjki o dobrych nawykach.
To powinno być wydane ponownie.
Dzieci są tu dziećmi ale nie upraszcza im się świata jak w wielu współczesnych książkach.

Iwona | 2014-04-23

cóż więcej dodać!!!!

Julek | 2013-09-27
Przeczytana: 17 września 2013

Mądra pouczająca książka

Książka ta posiada pięć opowiadań, w których autor pokazuje jak należy się zachowywać, co należy robić, aby zachowanie było dobre i jak postępować, jakich słów używać. Jest skierowana do dzieci, ale w zasadzie i dorosłemu nie zaszkodzi przypomnienie tak zwyczajnych czasami i znanych prawd.

Tytuły opowiadań :
Czarodziejskie słowo.
Dobry uczynek.
Dobra” gosposia.
Synowie.
Niebieskie liście.

Czarodziejskie słowo – tu czarodziejskim słowem okazuje się słowo ,,proszę”, słowo to takie zwykłe i niby każdy o nim wie, a jednak działa cuda, bo wymawiane w odpowiednim momencie ,,kruszy lody”…

Dobry uczynek – pisarz pokazuje tu, iż nie wielkie czyny świadczą o dobroci ale też małe uczynki na miarę naszych możliwości- na przykład nakarmienie psa, zabawa z siostrą czy też pomoc w myciu naczyń. Należy pomagać na miarę swoich możliwości.

,,Dobra ” gosposia – to opowiadanie o dziewczynce, która swoich przyjaciół wciąż wymieniała na innych: kurkę oddała za kaczuszkę, kaczkę za pieska, aż piesek...