Oskar Kokoschka. Wczesne lata

Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury
Oskar Kokoschka. Wczesne lata
83-85739-11-4
albumy

Katalog zawiera 102 reprodukcje obrazów olejnych, rysunków i akwareli jednego z najwybitniejszych przedstawicieli europejskiego ekspresjonizmu. Uzupełniają je komentarze P. Krakowskiego, J. Purchli, S. Sabarsky'ego i P. Werknera na temat życia i twórczości artysty. Artysta początkowo związany był z Secesją Wiedeńską, z czasem ewoluował w kierunku ekspresjonizmu. Obok malarstwa uprawiał...

Artysta początkowo związany był z Secesją Wiedeńską, z czasem ewoluował w kierunku ekspresjonizmu. Obok malarstwa uprawiał również twórczość pisarską – skandal wywołał jego utwór zatytułowany Morderca, nadzieja kobiet. Silny wpływ wywarli na niego Gustav Klimt i architekt Adolf Loos. Znamienny okazał się również kilkuletni związek artysty z Almą Mahler – jej postać często pojawia się w pracach z tamtego okresu, podobnie zresztą jak wątek dominacji i triumfu kobiety nad mężczyzną. Szczególnie istotne w dorobku Kokoschki są rysunki i portrety. Artysta określany mianem „rozpruwacza dusz” w miejsce dążenia do ukazania podobieństwa zewnętrznego koncentrował się przedstawianiu psychologicznej złożoności modela, wewnętrznych stanów jego duszy.

źródło opisu: http://www.panorama.mck.krakow.pl/oskar-kokoschka-wczesne-lata

źródło okładki: http://www.panorama.mck.krakow.pl/oskar-kokoschka-wczesne-lata