Możnowładztwo i rycerstwo ziemi gostynińskiej w XIV i XV wieku

Wydawnictwo: Neriton
978-83-7543-105-6
historia

W monografii odtworzono nieznane dotąd początki dóbr, rodzin i rodów heraldycznych szlachty jednej z 15 ziem Mazowsza, ukazując duże zróżnicowanie zamożności, statusu społecznego i wpływów politycznych. Możni posiadacze największych dóbr o kilkudziesięciu włókach kmiecych byli zarazem kluczowymi postaciami książęcego aparatu władzy. Stopniowo zagospodarowywali oni otrzymywane włości leśne, zakładali nowe wsie, miasteczka i parafie. Ci możni właśnie okazali się kreatorami przemian na książęcym Mazowszu.

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

Adrian | 2016-11-21