Mit Che a przyszłość wolności

Wydawnictwo: Prohibita
4 (9 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia
Damian

Kim był naprawdę Che Guevara? Politycznym idealistą czy zimnokrwistą maszyną do zabijania?
Jakie piętno odcisnął na dziejach Ameryki Południowej?
Jaki wpływ ma mit Che na dzisiejszą sytuację kontynentu?
Jak Che Guevara, który przyczynił się jak mało kto do destrukcji kapitalizmu, stał się ucieleśnieniem kapitalistycznego gadżetu i ikoną popkultury?
Dlaczego obalenie tego mitu jest konieczne?

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

Dominik | 2013-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2013

Bardzo niechętnie podchodzę do książek, które jedynie zbierają artykuły opublikowane wcześniej w jednej pozycji. Podobnie jest i tutaj.
Przede wszystkim razi mylący tytuł. O Che jest tu niewiele, a i ten fragment jest dosyć marnie udokumentowany. Odniosłem wrażenie, że wsadzono go tu, by jedynie podnieść atrakcyjność tytułu i zwiększyć zyski ze sprzedaży.
Prawdziwym tematem jest sytuacja polityczna Ameryki Łacińskiej. Autor, jako zadeklarowany liberał, stara się dowieść czemu liberalizm jest dla tego regionu najlepszy, w jaki sposób liberalizm był obecny w historii tego kontynentu i jaki los czeka go w przyszłości. Szczególnie ten ostatni fragment jest mało ciekawy, gdyż od 2011 roku kilka zagadek się już rozwiązało i dywagacje autora są już nieaktualne.

Kamil | 2015-05-23

Niewielkich rozmiarów książeczka syna noblisty Mario Vargasa Llosy, stanowi bardzo ważne novum, gdyż jest to jedno z pierwszych w Polsce, krytycznych względem Ernesto Guevary opracowań. Autor stara się wyprostować mit wielkiego Che, który walczył o wolność ciemiężonych i pokazać, tę postać w świetle badań historycznych – czyli jako zwykłego komunistycznego zbrodniarza, sprawcę zabójstw, brutalnego komendanta więziennego, a nie kogoś, kto powinien być ikoną popkultury, dumnie noszoną przez ogłupioną młodzież na koszulkach. Odbrązowienia ,,rewolucyjnego świętego” dokonuje autor w kontekście epoki, ale również poprzez odwołania do dzisiejszej sytuacji w Ameryce Łacińskiej i zwrócenie uwagi na wciąż krążące w tym regionie widmo komunizmu (na szczęście w Kolumbii, jednym z najbardziej dotychczas zagrożonych krajów, niedawno rząd zaczął odnosić coraz większe sukcesy w walce z czerwonymi bandytami z FARC). Autor zwraca uwagę, jak bardzo właśnie takie mitologizowanie Che oraz jemu...

LeonLumpski | 2016-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2016