Dywizjon 303. Walka i codzienność

Tłumaczenie: Grzegorz Siwek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Sekrety historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: RM
303 (Polish) Squadron: Battle of Britain Diary
978-83-7243-979-6
Dywizjon 303, historia
historia

Z serii "Sekrety historii". Bitwa o Anglię dzień po dniu. Polski 303. Dywizjon okazał się najskuteczniejszą jednostką myśliwską RAF w czasie powietrznej bitwy o Anglię. W książce przedstawione są dzieje tej specyficznej jednostki w tych przełomowych dniach w lecie 1940 roku: od chwili jej sformowania w atmosferze zakulisowych gier, przez okres ćwiczebny, kiedy to oficjalne władze brytyjskie traktowały polskich lotników podejrzliwie i nieufnie, po jej udział w krytycznym okresie powietrznej batalii.
Historia dywizjonu została opowiedziana z wykorzystaniem fragmentów raportów i dzienników pilotów. Członkowie Dywizjonu zawarli w nich własne przemyślenia na temat toczących się zmagań.
Książka ta efektownie zilustrowana wieloma nieznanymi fotografiami, z których wiele wykonali sami lotnicy, daje niepowtarzalny wgląd w codzienne życie pilotów dywizjonów myśliwskich RAF podczas bitwy o Anglię i umożliwi czytelnikom samodzielną ocenę legendy Dywizjonu 303 - mitów i prawd, jakie się na nią złożyły.
Urodzony w Derby Richard King już w dzieciństwie zaraził się miłością do lotnictwa, gdy po raz pierwszy zobaczył w locie myśliwca Spitfire. W życiu uważa się za szczęściarza, mogąc poświęcić się lotniczemu hobby i podróżom, pracował bowiem na stanowiskach kierowniczych różnych linii lotniczych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Od niedawna zajmuje stanowisko w zarządzie brytyjskiej organizacji szkolącej pilotów.
Ostatnio skupił swe zainteresowania na tematyce II wojny światowej, a zwłaszcza powietrznej bitwy o Anglię, której przebieg poddał skrupulatnym analizom. Niniejsza książka jego debiutem literackim i owocem dziesięciu lat pracy.
Okładka przedstawia malowidło Marka Postlethwaite'a, przedstawiające Dywizjon 303 atakujący Dorniery Do-17Z w przełomowym dniu bitwy o Anglię - 15 września 1940 roku.

źródło opisu: http://www.rm.com.pl/

źródło okładki: http://www.rm.com.pl/

Olena | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy, orły, sokoły, herosy?

Odpowiedź brzmi: w Wielkiej Brytanii w trakcie niesamowitej powietrznej batalii o jej stolicę. O niezwykłym polskim Dywizjonie 303 słyszał chyba każdy, głównie za sprawą lekko romantycznej relacji Arkadego Fiedlera.
Ile w tej legendzie prawd, ile mitów zbadał wielki pasjonat lotnictwa – Richard King. I zrobił to w naprawdę brawurowy sposób. Co warte zauważenia, jako nie-Polak pozostał neutralny w ocenie wyczynów polskich lotników na Wyspach – ani nie umniejszył ich wkładu w zwycięstwo nad Luftwaffe, ani też nie uczynił z nich supermanów z żelaza, choć trzeba przyznać, że "nasi" wyróżniali się na tle kolegów z RAF-u. Sokoli wzrok, szaleńcza odwaga, polska zawziętość, a przy tym wdzięk, szyk, charm, styl… Czytając o sekretach historii, po prostu odleciałam!

P.S. Polecam szczególnie zainteresowanym historią II WŚ i/lub lotnictwa, gdyż duża ilość danych technicznych i objętość tekstu może zniechęcać laików.