Dywizjon 303. Walka i codzienność

2012-01-01
978-83-7243-979-6
Grzegorz Siwek
Dywizjon 303 historia

Gdy nastał czerwiec 1940r Wielka Brytania jako Zachodni alient opierający się niemieckiej agresji, udaremnia podbój całej Europy. Jako wsparcie przybywają m.in. polscy kombatanci.

Mimo iż książka do krótkich nie należy, myślę że warto poświęcić jej troszkę więcej czasu i zapoznać się z jej treścią.
303. Dywizjon zorganizowany został w Northolt na obrzeżach Londynu. W jego skład wchodziły : grupy myśliwskie.

Z książki tej dowiemy się jaki przebieg dzień po dniu miała bitwa o Anglię, czyli powietrzna walka z udziałem naszych polskich pilotów. Przeczytamy także krótkie historie, życiorysy i dokonania poszczególnych dowódców jednostek oraz pilotów, taktykach brytyjskich jednostek, wadliwości formacji RAF. Z ciekawostek powiem, że jedną z większych trudności między kompanami była strefa językowa.

Z przebiegu bitwy o Anglię możemy dowiedzieć się iż rozpętała się ona poprzez nieświadome zrzucenie bomb przez błądzący niemiecki samolot na Londyn. W odwecie Brytyjczycy zaatakowali Berlin.

Historia dzień po dniu przedstawiona została na podstawie wspomnień pilotów i ich dzienników.

Mimo zwycięstwa po prawie 6 latach walk i zapewnieniu wolności ojczyźnie, cel ten nie został osiągnięty. Smutny jest fakt iż mimo możliwości powrotu do kraju, Polacy spotkali się jednak z nowym komunistycznym reżimem, który to był wrogo nastawiony do wracających kombatantów Polskich Sił Zbrojnych.

Zamiast zostać przyjęci jak bohaterowie, musieli rozpoczynać życie na obczyźnie.

Ponownie książka mocno techniczna, choć skupiona w jednym konkretnym przedziale czasowym i dotycząca ściśle historii Dywizjonu, jego załogi i osiągnięć.

Na koniec pragnę tylko zacytować Modlitwę Dywizjonu 303.
"Nieważne, że wielu padnie w boju, że nasze serca trawi tęsknota... Ufamy, Panie, żeś nie opuścił Polski."

303. Dywizjon zorganizowany został w Northolt na obrzeżach Londynu. W jego...

Ostatnią książkę jaką przeczytałam była o czołgach zwanych Tygrysem, więc dlatego byłam ciekawa co znajdę w tej pozycji.
Przede wszystkim chcę byście wiedzieli, że książka jest dedykowana lotnikowi Dywizjonu 303 oraz wszystkim, którzy walczyli w powietrznej bitwie o Anglię.

,,Bojowymi myśliwcami Luftwaffe w bitwie o Anglię były Messerschmitty Bf-109 i Bf-110".

W książce nie tylko przeczytacie, ale i zobaczycie na fotografiach główne samoloty myśliwskie polskiego lotnictwa z 1939 roku. Zobaczycie zdjęcia pilotów, przeczytacie kim byli, w których latach ich powołali i w jak młodym byli wieku. Znajdą się na nich między innymi kapitan Johnny Kent, porucznik Zdzisław Karol Henneberg, por. Wojciech Januszewicz, por. Ludwik Paszkiewicz, ppor. Wacław Łapkowski, ppor. Jan Daszewski, ppor. Mirosław Ferić i wielu innych.
Zanim mogli przystąpić do lotu odbywały się szkolenia dwumiejscowym Milsem Masterem. Jak można się domyślić, nie każdemu udawało się przejść takie szkolenie.
W książce przeczytacie również zapiski z dziennika Johnny'ego Kenta nieco prywatne, ale również wieści dotyczyły ustrzelenia pierwszego szkopa-Dorniera 17. Również znajdziecie notatki z dzienników innych sierżantów, czy też poruczników. Dowiecie się które dywizjony zostały zastrzelone i kiedy. To nie tylko wartościowe informacje, ale również ogrom historii, której podejrzewam, że większość Polski nie zna. To nie były tylko zwykłe loty, ale walka na śmierć i życie. Wiele osób poległo, z my nawet o tym nie wiemy. Wojna zabrała masę ludzi, a przecież mieli rodziny, które za nimi tęskniły.
Jeśli chodzi o styl, to jest bardzo konkretny. Podobało mi się to, że zanim poznawałam niezrozumiałe dla mnie słowa, czy określenia, to wpierw autor nam je tłumaczył. Najsmutniejsze były dla mnie treści, kiedy czytałam kto był zestrzelony i w jakim miejscu. Jest odnośnie tego osobna tabelka. Tym bardziej przykro, bo są ich zdjęcia, kiedy stoją zadowoleni jeszcze przed odlotem.
Polecam przeczytać każdemu, dla kogo słowo wojna jest obce, jak i temu, kto się tą tematyką interesuje:-)

W książce...

W ciągu ostatnich kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat jednym z najczęściej poruszanych w Polsce tematów dotyczących okresu II wojny światowej były losy Dywizjonu 303. W jego ramach polscy lotnicy wsławili się jako jeden z najważniejszych punktów obrony Wielkiej Brytanii przed nalotami lotnictwa III Rzeszy, a niektórzy byli wręcz skłonni twierdzić, że bez Polaków Brytyjczycy nie wyszli by cało z bitwy o Anglię. Wydawnictwo RM postanowiło przybliżyć nam historię owego dywizjonu w nowym wydaniu interesującej książki Richarda Kinga, będącej owocem jego długiej pracy badawczej.

Książka zatytułowana po prostu „Dywizjon 303” w sposób bardzo szczegółowy przybliża nam losy polskich, lecz nie tylko, pilotów którzy w okresie II wojny światowej musieli uciekać ze swojej ojczyzny, a los sprawił, że trafili na wyspy brytyjskie, gdzie postanowili kontynuować walkę z wrogiem. To nie tylko wnikliwe spojrzenie na Bitwę o Anglię, historię lotnictwa, stronę techniczną cudownych i zabójczych maszyn, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy byli skłonni poświęcić własne życie by walczyć o to w co wierzyli.

Autor, bazując m. in. na fragmentach dziennika jednego z pilotów, podporucznika Ferića, a także na bogatych opracowaniach historycznych oraz własnych obserwacjach sprawia, że czytelnika czuje się częścią dywizjonu. Z książki dowiadujemy się bowiem nie tylko o kolejnych lotach, zestrzelonych messerschmittach czy politycznych decyzjach władz i armii Zjednoczonego Królestwa, lecz również o wzlotach i upadkach żołnierzy, o ich dramatach, o utraconych kończynach, poważnych wypadkach, o przeżywaniu śmierci partnerów w czasie trwającej wojny. Ten emocjonalny element czyni „Dywizjon 303” niezwykle pasjonującą lekturą.

Richard King pozwala nam poznać z imienia i nazwiska każdego pilota dywizjonu. W miarę możliwości przybliża nam ich sylwetki, opowiada anegdoty związane nie tylko z ich powietrznymi wyczynami, ale też o ich życiu prywatnym w czasie wojny, wspominając chociażby o umiłowaniu Polaków do odwiedzania jednego z lokalnych barów znajdujących się niedaleko ich bazy czy o ich relacjach z tamtejszymi kobietami.

Autor, pisząc swoją książkę w dużej mierze posiłkował się informacjami zawartymi w opracowaniu Arkadego Fiedlera. W związku z tym zdecydował się zawrzeć cały rozdział, w którym komentuje pewne rozbieżności między własną historią, a tą spisaną przez polskiego prozaika. Co więcej, w „Dywizjonie 303” znalazło się sporo miejsca na szczegółowe zestawienia dotyczące misji, w których udział brali polscy piloci, uzyskanych przez nich zestrzeleń, a także dotyczące samych samolotów. To jednak nie wszystko. By jeszcze bardziej ułatwić nam zrozumienie znaczenia powstania i działalności Dywizjonu 303, Richard King zawarł tutaj wiele fotografii prezentujących bohaterów i maszyny, które pomogły im realizować wyznaczone cele. Najwięksi miłośnicy historii i lotnictwa będą z pewnością usatysfakcjonowani.

Nigdy nie byłem wielkim fanem historii z okresu II wojny światowej, pomimo bardzo istotnego znaczenia naszego kraju w tym konflikcie. Dywizjon 303 to jednak legenda, z którą zapoznać się powinien każdy, a Richard King opowiada o niej w sposób bardzo przejrzysty, a zarazem szczegółowy. Żadne z najważniejszych faktów dotyczących tego pododdziału mu nie umknęły, a w jego książce znalazło się też sporo miejsca na ciekawe anegdoty, które każdemu zapadną w pamięć. Gorąco polecam lekturę nie tylko miłośnikom lotnictwa i wielkich zbrojnych konfliktów.

🛩🛩Recenzja 🛩🛩
W ten słoneczny piątek zapraszam na recenzje znakomitej książki z gatunku wojennym
Autora Richarda
@wydawnictwo_rm

Opis
Bitwa o Anglię dzień po dniu

Polski Dywizjon 303 okazał się w czasie powietrznej bitwy o Anglię najskuteczniejszą jednostką myśliwską RAF-u. W książce przedstawiono dzieje tej niezwykłej formacji w przełomowych dniach lata 1940 roku: od chwili jej sformowania w atmosferze zakulisowych gier, przez okres ćwiczebny, kiedy władze brytyjskie traktowały polskich lotników podejrzliwie i nieufnie, po jej udział w krytycznym okresie powietrznej batalii.
Historię dywizjonu przybliżają oficjalne raporty z akcji bojowych, prywatne dzienniki pilotów, a także liczne, niepublikowane dotychczas fotografie, z których wiele zrobili sami lotnicy.
Książka daje niepowtarzalny wgląd w codzienne życie pilotów dywizjonów myśliwskich RAF-u podczas bitwy o Anglię.

Richard King – miłością do lotnictwa zaraził się już w dzieciństwie, gdy po raz pierwszy zobaczył Spitfire'a w locie. Uważa się za szczęściarza, gdyż udało mu się połączyć pracę zawodową z lotniczym hobby (piastował bowiem stanowiska kierownicze różnych linii lotniczych w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Bliskim Wschodzie i w Afryce). Jego pasją jest też historia lotnictwa, zwłaszcza powietrzna bitwa .

"Dywizjon 303" to książka o świetnych pilotach którzy walczyli w drugiej wojnie światowej.
Autor opisuje wszystkich pilotów z Dywizjonu 303 ich życiorysy,
zwycięstwa i przegrane walki .
Książka ma sporo informacji o tamtych czasach,zdjęcia,tabele
z wypisanymi imionami i nazwiskami wszystkich pilotów,
egzemplarzy samolotów które brały udział w walkach .
W książce zapoznamy się także z prywatnymi dziennikami pilotów i
zdjęciami, które sami zrobili i to tej pory nie były opublikowane.
Zapoznaje także z ich przemyśleniami z jakimi musieli się zmagać.
Każdy rodział opisuje co innego np. Nareszcie w Walce
Triumfy i tragedie
W obronie Londynu
Przełomowe dni batali
Walka na wysokim pułapie
Dywizjon 303
Piloci .
Autor pisząc niniejszą książkę chciał obiektywnie stawić czoło legendzie a nie tylko napisać kolejne dzieło historyczne .
Książka bardzo mi sie podobała Dowiedziałam się dużo różnych ciekawych rzeczy napewno dam książkę synowi do przeczytania
Dziękuję za egzemplarz do recenzji wydawnictwu Rm

🛩🛩Recenzja 🛩🛩
Autora Richarda
@wydawnictwo_rm

Opis
Bitwa o Anglię dzień po dniu

„Dywizjon 303” Richard King (wyd.5). Czyli - 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki. Jedna z najlepszych jednostek myśliwskich biorących udział w walkach powietrznych II wojny światowej. Pierwsze zwycięstwo datuje się na 30 sierpnia 1940, a finalnie w czasie Bitwy o Wielką Brytanię w 1940 roku przypisywano mu 126. W niniejszej publikacji znajdziemy bardzo szczegółowy przebieg powietrznych dokonań, liczne fotografie, bardzo ciekawe fragmenty raportów i dzienników pilotów. Opisywany jest każdy dzień, z ilością zestrzeleń na jakiej maszynie, gdzie i w jakich okolicznościach. Natomiast w suplemencie do książki znajdziemy wykaz pilotów biorących udział w walkach w raz z ich zwycięstwami powietrznymi w okresie 30.08 do 12.11.1940r., zestawienie zawiera ilość zestrzelonych maszyn w tym prawdopodobnych i uszkodzonych (do każdego jest przypisany pilot i konkretny typ/numer maszyny) - co stanowi naprawdę cenne źródło informacji i ciekaw wgląd w funkcjonowanie Dywizjonu.
To również historia bazy lotniczej RAF w Northolt. I mimo, iż z początku władze brytyjskie bardzo nieufanie podchodziły do naszych rodaków, to w efekcie końcowym pozwólcie, że przytoczę słowa Mjr Ronalda Kelletta, które w niesamowity sposób oddają prawdę o polskich lotnikach, o naszych asach przestworzy o ich braterstwie i oddaniu, o ich walce i odwadze.
„Walczyliśmy razem podczas wielkie [niemieckiej powietrznej] ofensywy w 1940 roku i wiedziałem wtedy, że piloci 303. Dywizjonu nie tylko byli najlepsi, ale i czuwali nade mną, gdy wpadałem w tarapaty. W miesiącu wrześniu 303. Dywizjon był w szczytowej formie - żaden inny dywizjon w całym imperium [brytyjskim] nie mógł się równać, pod względem odwagi i umiejętności, z naszymi pilotami, żadne bombardowania nie przerażały naszych lotników”.

,,Dywizjon 303" Richard King przedstawia bardzo dokładną i szczegółową,historię sławnego polskiego dywizjonu 303.W książce znajdziemy ,multum ciekawych informacji ,takich jak: krótkie życiorysy pilotów zanim dołączyli do dywizjonu, ,opis w jaki sposób udało im się przedostać do Anglii, dzienniki pilotów ,trudności z jakimi musieli się borykać zanim zaczęli walczyć i jak je przezwyciężyli ,szczegółowe opisy walk , należy też wspomnieć o licznych fotografiach (dzięki,którym miałem lepszy odbiór całej historii ,wiedziałem ,jak wygląda dany lotnik ,jaką maszyną lata itd.). Richard King przedstawił męstwo ,odwagę i poświęcenie polskich lotników (polski dywizjon zestrzelił dwukrotnie więcej samolotów niemieckich,niż inne jednostki ,było w nim najwięcej asów lotnictwa ). Moim zdaniem jest to bardzo dobra pozycja dla wszystkich miłośników 2 wojny światowej ,a w szczególności dla miłośników lotnictwa .
Chciałbym podziękować , wydawnictwu RM za udostępnienie pozycji.

Magiczna liczba 52 książek w roku osiągnięta! Nie ukrywam, że od paru lat miałam w planach przeczytać tyle książek, jednak zwyczajnie nie sądziłam, że mi się uda😅
Tą wyjątkową książką był "Dywizjon 303". Egzemplarz do recenzji otrzymałam od @wydawnictwo_rm, za co bardzo dziękuję 🧡 Niesamowicie było wreszcie poznać historię sławnego polskiego dywizjonu, przeczytać konkretne raporty, dzienniki pilotów i przyjrzeć się zdjęciom (niektóre nie były nigdy wcześniej publikowane!). Historia została opowiedziana bardzo rzetelnie, a przynajmniej tak mi się wydaje - nie byłam i nadal nie jestem ekspertem w tym temacie, więc nie chcę w pełni osądzać jaki potencjał historyczny ma książka. Trzeba jednak przyznać, że wiele można z niej wynieść. Bardzo spodobało mi się skupienie uwagi na każdym z pilotów i krótki opis ich życiorysu do czasu, gdy dołączyli do Dywizjonu 303. Pod koniec książki możemy znaleźć też dalszą część życiorysów pilotów, uwzględniających ich dalsze losy. Szczegółowe opisy poszczególnych dni podczas walk o Anglię dostarczały ogromnej dawki ciekawostek (np. jak doszło do tego, że Winston Churchill wpisał się w prywatnym dzienniku jednego z pilotów?).

„Hańba temu, kto widzi w tym coś nieprzyzwoitego”.

Dywizjon 303 i bitwa o Anglię do dziś jest tematem zręcznie zakłamywanym i unikającym. Bo cóż z tego, że Anglicy mają dziś własny, wolny kraj jak do dziś nie wiedzą komu, go zawdzięczają. Ach tak sławne przemówienie Churchilla, w którym powiedział on „Nigdy w dziejach wojen tak liczni nie zawdzięczali tak wiele tak nielicznym”obiegło świat... Czy ówczesny premier mówił prawdę, czy był to cel propagandowy? Z wydarzeń dalszych, które mówią o tym jak potraktowano naszych lotników wiemy dziś, że Anglia nigdy nie był naszym przyjacielem.

Tak naprawdę historia sławnego 303 zaczęła się w roku 1940 kiedy to w Northolt został sformowany dywizjon, przejął on dziedzictwo 1 Pułku Lotniczego stacjonującego w Warszawie. Większość pilotów 303 pochodziła z Warszawy i brała udział w walkach w obronie stolicy w roku 1939. Po klęsce zadanej polakom we wrześniu służyli we Francji. 30 sierpnia piloci Dywizjonu zestrzelili niemieckiego Messerschmitta, po tym wydarzeniu jednostka ta została włączona, do Bitwy o Anglię. Szacuje się, że do jesieni 1940 roku piloci dywizjonu strącili 126 niemieckich samolotów, po wojnie nieprzychylni nam badacze stwierdzili, że ta liczba była zawyżona.

O dokonaniach Polaków bardzo mocno rozpisywały się brytyjskie gazety. Najwięcej dla legendy dywizjonu zrobił podróżnik Arkady Fiedler. Udał się do generała Sikorskiego, ponieważ postanowił napisać o nich książkę. Był przekonany, że spotka tam już kolejkę w tej samej sprawie, jednak bardzo się pomylił. Fiedler napisała swoją pozycję Dywizjon 303, która sprawiła, że o pilotach usłyszał cały świat.

Piloci Dywizjonu 303 zasłynęli z ofensywy myśliwskiej nad Francją, operacji „Overlord”, lądowaniem w Normandii, inwazją na Niemcy. Brali również udział w operacji „Big Ben”. Ostatnia ich operacja miała miejsce w 1945 roku. Dywizjon 303 został rozwiązany w roku 1946. Większość jego pilotów zdecydowała się na emigrację.

8 czerwca 1946 roku w Londynie odbyła się wzbudzająca wiele kontrowersji defilada wojskowa na cześć uczczenia zwycięstwa aliantów nad państwami Osi w II wojnie światowej. Niestety zaproszenie na tę uroczystość otrzymali tylko piloci Dywizjonu 303, nie zaproszono innych polskich pilotów walczących w bitwach brytyjskich. To wielkie upokorzenie spotkało nie tylko naszych rodaków. Na defiladę nie zaproszono również bohaterów bitwy o Narwik z Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Maczka.

Pan Richard King autor książki Dywizjon 303 w swej dość obszernej historycznie pozycji przedstawia nam nie tylko powstanie legendarnego dywizjonu, ale również jego cała historie aż do roku 1946 kiedy piloci złożyli mundury. Jest to naprawdę rzetelne dzieło o legendzie obalające również mity powstałe na przestrzeni lat. Pozycja ta zawiera wspaniałe zdjęcia i jest okraszona ważnymi datami z wydarzeń politycznych, wojennych i światowych.

Przyznam, że pozycja Pana Kinga mimo całej rzetelności tekstu mnie rozczarowała, ponieważ nic nie wspomniano o defiladzie, która tak upokorzyła nasz kraj. Autor nie poświęcił również ani linijki na napisanie tego, że Polska musiała zwrócić pieniądze za to, że NASI lotnicy walczyli o Anglię na angielskim sprzęcie. Jest to publikacja, która nie wnosi nic nowego w to co już zostało napisane propagandowo o naszych lotnikach. Pan King powtarza informacje, które możemy przeczytać w innych pozycjach, pomija zupełnie prawdę o walce za naszą i waszą wolność. Mimo tego, że same zdjęcia i lekkość pozycji robią wrażenie, uważam, że można było choć trochę obiektywniej pochylić się nad polską historią.

Jeśli ktoś oczekuje, że przeczyta o tym jak Anglia zdradziła nas po bitwie z tej publikacji się tego nie dowie. To raczej opowieść, którą chętnie czyta świat o dzielnych lotnikach, którzy sami powinni być wdzięczni koronie brytyjskiej za to, że mogli za nią umierać. Książkę polecam jako ciekawostkę lotniczej historii, ale nic poza tym.

„Hańba temu, kto widzi w tym coś nieprzyzwoitego”.

Polacy odznaczają się wielkim bohaterstwem. W czasie wojny podejmowali liczne działania. Ich najważniejszym celem była pomoc okupowanej ojczyźnie. Mieli wzloty i upadki, nie wierzono w ich umiejętności. Poznajmy lotników z Dywizjonu 303.
Na wstępie warto wspomnieć, że autor nie jest Polakiem i nie ma polskich korzeni. Na zainteresowanie naszym narodem jak i samą tematyką miała wpływ jedna książka. Pan King odznacza się specyficznym stylem. Nie przytacza tylko zwykłych, suchych faktów. To relacja z wydarzeń, gdzie wpłata się wypowiedzi niektórych lotników. W odpowiednich momentach opisy są szybkie, dynamiczne. Bez problemu możemy wyróżnić fragmenty, gdzie charakteryzuje się Polaków jako naród jak i wskazuje się cechy samych lotników. Treści przeplata się zdjęciami odpowiednich osób. W niektórych miejscach widać fragmenty dziennika Kelleta, które czasem mają humorystyczny charakter. Osobiście go polubiłam. W odpowiednich momentach wpłata się kwestie techniczne związane z samym lataniem jak i maszynami do tego wykorzystywanymi. Wskazuje się problem dotyczący rozbieżności informacji. Autor w odpowiednich miejscach podkreśla interesujące kwestie. Treści podzielono bezpośrednio na dni, analizę sytuacji Polaków jak i przegląd przez treść książki "Dywizjon 303", gdzie mówi się o tym co jest prawdziwe, zmienione.
Polecam tą książkę, ponieważ podczas lektury widać pasję autora i głębokie zaangażowanie. Poszerza ona wiedzę o tym Dywizjonie, wzbogaca nasz umysł o różne ciekawostki. To ważne uzupełnienie do książki Arkadego Fiedlera. Książka doczekała się wznowienia, jej tytuł brzmi "Dywizjon 303"

Zapraszam na moją opinię

Zapraszam na moją opinię