Polski Faust. Wątki faustyczne w polskiej dramaturgii XX wieku

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dramat Współczesny. Interpretacje". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
978-83-7188-076-6
teatr
Reminiscencja

Seria "Dramat Współczesny". Interpretacje, wydawana przez Księgarnię Akademicką we współpracy z Katedrą Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, będzie towarzyszyć innej serii - Dramat Współczesny. Nowy cykl chciałby prezentować wieloaspektowe analizy dramatu współczesnego, polskiego i obcego. W Interpretacjach będą ukazywać się monografie o charakterze przekrojowym i komparatystycznym, a obok nich - prace przedstawiające dorobek narodowych dramaturgii czy dokonania wybranych dramatopisarzy.

Spis treści:

Wstęp

Rozdział I: Pasja i potępienia doktora Fausta Jerzego S. Sity w kontekście kanonicznych wersji dramatu Marlowe'a i Goethego
Droga Fausta ku zbawieniu
Poglądy Sity na temat motywów i konsekwencji
Pakt z diabłem, czyli odpowiedź Fausta
Ofiara Fausta. Wskrzeszenie Boga i w "świecie po obozach koncentracyjnych"
Faust podszyty Hamletem. Strategia działania polskiego Fausta
Refleksje końcowe

Rozdział II: Faust Leszka Kołakowskiego. Próba ratowania dwudziestowiecznej duchowości Kultura Zachodu w ujęciu Leszka Kołakowskiego
Ponowne obieranie cebuli

Rozdział III: Diabeł i człowiek w obliczu niepewności co do istnienia Boga. Zmagania z określeniem statusu zła i tożsamości człowieka w Kochankach piekła Jarosława M. Rymkiewicza
Rymkiewicza prze-pisanie tradycji
Sobowtór na scenie zdesakralizowanego świata

Zakończenie

Bibliografia