Historia żywności. Jak żywność zmieniła świat

Okładka książki Historia żywności. Jak żywność zmieniła świat B.W. Higman
Okładka książki Historia żywności. Jak żywność zmieniła świat
B.W. Higman Wydawnictwo: Aletheia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
450 str. 7 godz. 30 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
2012-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-10-01
Liczba stron:
450
Czas czytania
7 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-61182-92-4
Tłumacz:
Anna Kunicka
Tagi:
żywność historia
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
244
21

Na półkach:

Wydawałoby się: ciekawy temat - historia żywności. Ale tutaj rozwleczony, napisany trudnym do czytania, nieprzejrzystym językiem, wygląda na to, że tłumaczenie też zawiodło. Można było krócej, zwięźlej i czytelniej go ująć oraz pokazać więcej rycin, wykresów.

Wydawałoby się: ciekawy temat - historia żywności. Ale tutaj rozwleczony, napisany trudnym do czytania, nieprzejrzystym językiem, wygląda na to, że tłumaczenie też zawiodło. Można było krócej, zwięźlej i czytelniej go ująć oraz pokazać więcej rycin, wykresów.

Pokaż mimo to

avatar
164
102

Na półkach:

Nie do końca tego się spodziewałam, gdy zaczęłam czytać tę książkę. Jest historia rolnictwa, hodowli, przetwarzania, handlu, do tego trochę o tym, czym są kuchnie narodów, trochę o głodzie. Ogólnie, to podczas lektury zamiast fascynacji, jak to się działo, dlaczego, to czułam przygnębienie. Bo rolnictwo, myślistwo, handel jedzeniem - wszystko to prowadzi do wytrzebienia zasobów, zniszczenia bioróżnorodności, degradacji środowiska. Myślę, że nawet wegetarianie, którzy uważają, że jedzą zdrowo i troszczą się o planetę, po lekturze tej książki czuliby się winni. Najgorsze jest to, że to wszystko co tu jest napisane, to prawda. Tylko, tak, jak napisałam wcześniej - spodziewałam się czegoś innego. To zamiast podtytułu :"Jak żywność zmieniała świat", powinno mieć podtytuł "Jak żywność niszczyła świat".
Bardzo naukowo, mało polotu, temat bardzo ciekawy, a dyskutowałabym, czy autor potrafił czytelnika zafascynować. Poruszone mnóstwo zagadnień, chyba aż za dużo, bo wiele rzeczy było omówione "po łebkach". Z sobie tylko znanych powodów autor opisywał szerzej pewne przykłady np. na wczesne przedłużanie terminu do spożycia (przygotowywanie masi, czy sosu rybnego),czasem taki opis był dłuższy niż cały podrozdział na jakiś temat. Bardzo po łebkach zostały opisane kuchnie narodowe, zaledwie kilka państw i kilka zdań. W opracowaniu pojawia się kilka map i rysunków. Map jest zdecydowanie za mało (jak na książkę, która opisuje jak jedzenie, jego transport i handel nim zmieniał świat). Rysunki, ilustracje - jest ich bardzo mało i nie wiadomo dlaczego pokazują akurat dany przykład (ani on jakoś bardziej reprezentatywny, ważniejszy od innych, ciekawszy); - często odczuwałam brak ilustracji tego, o czym pisze autor.
Podsumowując - taka sobie lektura.

Nie do końca tego się spodziewałam, gdy zaczęłam czytać tę książkę. Jest historia rolnictwa, hodowli, przetwarzania, handlu, do tego trochę o tym, czym są kuchnie narodów, trochę o głodzie. Ogólnie, to podczas lektury zamiast fascynacji, jak to się działo, dlaczego, to czułam przygnębienie. Bo rolnictwo, myślistwo, handel jedzeniem - wszystko to prowadzi do wytrzebienia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
77
79

Na półkach:

Doskonałe opracowanie historyczne, którego tłem jest żywność. Od czasów łowcow-zbieraczy, początków pasterstwa, rybołóstwa, rolnictwa, aż do współczesności. Opracowanie niezwykle kompletne. Nie zabrakło opisów różnych modelów żywienia, często zależnych od położenia geograficznego, jak i kulturowego, które koniec końców, prowadziły do kształtowania się kuchni regionalnych czy narodowych. Nieodłącznym aspektem zmian były coraz to różniejsze sposoby obróbki, jak i sam handel. Poddano analizie klęski głodu, udział żywności w podboju świata i kształtowaniu polityki. Wpływ modelu żywienia na środowisko itd. Wspomniano również o modyfikacjach genetycznych, a nawet żywieniu w przestrzeni kosmicznej.
Każdy rodział zakończony stosownym podsumowaniem.
Książka może trafić w gusta wielu czytelników. Bez obaw mogą po nią sięgnąć wszyscy, którzy interesują się żywieniem w nieco szerszym aspekcie, niż tylko dieta. Bardzo dobre uzupełnienie dla lektór z historii gospodarczej czy podbojów świata. Nieco ciekawostek znajdą i osoby interesujące się dziejami naszych przodków. I oczywiście ci, którzy po prostu chcą przeczytać coś ciekawego.

Doskonałe opracowanie historyczne, którego tłem jest żywność. Od czasów łowcow-zbieraczy, początków pasterstwa, rybołóstwa, rolnictwa, aż do współczesności. Opracowanie niezwykle kompletne. Nie zabrakło opisów różnych modelów żywienia, często zależnych od położenia geograficznego, jak i kulturowego, które koniec końców, prowadziły do kształtowania się kuchni regionalnych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
512
47

Na półkach:

Na początku należy zauważyć jedno: to nie jest książka sensu stricte historyczna z rodziałami w rodzaju "tak jedzono za Mieszka, a tak za Chrobrego" a raczej analizą tego, w jaki sposób zmiany technologiczne oraz zależności geograficzne wpływały na sposoby produkcji żywności.

Składa się z kilku rozdziałów, zajmujących się różnymi zagadnieniami (zmienne geograficzne, uprawa i pozyskiwanie roślin ze środowiska naturalnego, hodowla i polowanie na zwierzęta, handel, przetwórstwo żywności, zmiany w postrzeganiu tego, co znaczy jeść dobrze, problem niedoborów etc.).

Rozdziały te podzielone zostały na dwie części, traktujące o żywności w starożytności i epoce współczesnej. Ich nazwy są trochę nieszczęśliwe, obie w historiografii znaczą już coś innego, szczęśliwiej byłoby je nazwać "okresem dawnym" i "epoką przemysłową" tym bardziej, że zwłaszcza w tym pierwszym okresie do jednego worka wrzucane są zarówno czasy prehistoryczne, faktyczna starożytność, średniowiecze jak i wczesna nowożytność aż po XVIII wiek.

Zważywszy jednak na tezy książki, według której obecnie doświadczamy zmian w produkcji żywności porównywalnych jedynie z wynalezieniem rolnictwa na początku neolitu (co jest IMHO twierdzeniem uzasadnionym) taki podział jest uzasadniony.

Ogólnie rzecz biorąc książka bardzo ciekawa, zwłaszcza dla osób zainteresowanych historią społeczną i historią gospodarczą. Pozwala dostrzec pewne procesy, które trudno sobie bez niej uświadomić.

Na początku należy zauważyć jedno: to nie jest książka sensu stricte historyczna z rodziałami w rodzaju "tak jedzono za Mieszka, a tak za Chrobrego" a raczej analizą tego, w jaki sposób zmiany technologiczne oraz zależności geograficzne wpływały na sposoby produkcji żywności.

Składa się z kilku rozdziałów, zajmujących się różnymi zagadnieniami (zmienne geograficzne,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    73
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    7
  • Teraz czytam
    4
  • Historia
    2
  • Historie trochę inne
    1
  • AB Historia
    1
  • 2019
    1
  • Historia nauki, kultury i religii
    1
  • X Zdrowie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia żywności. Jak żywność zmieniła świat


Podobne książki

Przeczytaj także