Nikt im iść nie kazał : niezwykłe losy Bystrego Orlika, harcerza, który kochał Boga i ludzi : historia wielu z nas...

Wydawnictwo: Fundacja Nasza Przyszłość
Effy

Od autora Kiedy w październiku 2000 roku ukazała się książka " Ślady miękkich łap", wielu Czytelników zwracało się do mnie z prośbą, bym w podobnej formie opisał niezwykłe fascynujące losy jednego z drugoplanowych bohaterów książki- Henryka Więcka, dzięki któremu powstał unikatowy opis życia polskich jeńców w obozie Ostaszkowie na wyspie jeziora Seligier, a o losach którego wspominałem przy...

Od autora
Kiedy w październiku 2000 roku ukazała się książka " Ślady miękkich łap", wielu Czytelników zwracało się do mnie z prośbą, bym w podobnej formie opisał niezwykłe fascynujące losy jednego z drugoplanowych bohaterów książki- Henryka Więcka, dzięki któremu powstał unikatowy opis życia polskich jeńców w obozie Ostaszkowie na wyspie jeziora Seligier, a o losach którego wspominałem przy okazji licznych spotkań z Czytelnikami. I tak doszło do powstania tej książki.

Losy Henryka są również o tyle niezwykłe, że można się w nich odnaleźć wielu z tych, którym przyszło żyć w latach II wojny światowej, że może w nich odnaleźć losy swoich bliskich wielu z nas.

I tak oto rozdział pierwszy, pt."Ostrzeszów" mówi o fantazji, bohaterstwie i miłości do Ojczyzny harcerzy w tragicznych dniach września 1939 roku.

W rozdziale drugim, pt. "Ostaszków" poznajemy niezłomność i ogromny hart ducha polskich jeńców więzionych przez Sowietów na wyspie Iłowaja. W porównaniu z opisem zawartym w książce " Ślad miękkich łap", obok znanych już informacji Czytelnik pozna wiele nowych szczegółów, dotyczących tego wszystkiego, co działo się w ostaszkowskim obozie poza murami budynków, w których przebywała odizolowana od reszty jeńców Policja.

Rozdział trzeci, pt. "Warszawa", to niezwykle ceny opis życia w okupowanej Warszawie, a zwłaszcza w funkcjonującym tu latach wojny szpitalu wojskowym prowadzonym przez Korpus Sanitarny Związku Pplskich Kawalerów Maltańskich. Obraz ten, obok wspomnień Henryka,który był pacjentem tego szpitala, powstał dzięki wspomnieniom Siostry Marii Maciejewskiej- Rucińskiej, pełniącej podwójną funkcję Szefa Kancelarii Szpitala i szpitalnej kronikarki.

I wreszcie "Deyelsdorf"- rozdział, w którym Czytelnik poznaje życie Polaków deportowanych do Niemiec i niewolniczo pracujących na rzecz Trzeciej Rzeszy. Trzeba zaznaczyć, że obraz ten obejmuje wszystkie płaszczyzny tego życia na obcej ziemi, pełnego upokorzeń, lęku i goryczy, ale również ciągłej walki o godność i zachowanie tożsamości narodowej, ciężkiej pracy i działalności konspiracyjnej. Życia, w którym pojawiają się również próby organizowana zajęć kulturalnych i sportowych. Ich uwieńczeniem staje się nie odnotowany przez żadne kroniki sportowe międzypaństwowy mecz piłkarski Polska- Belgia! Rozdział ten jest tym bardziej fascynujący, że tematyka ta- można śmiało powiedzieć - w polskiej literaturze jest prawie nieobecna.

Najbardziej niesamowite jest jednak to, że wszystko, co zostało tu opisane wydarzyło się naprawdę. Również wszystkie postaci, ich imiona i nazwiska są prawdziwe. Książka " Nikt nie kazał im iść" jest więc zbeletryzowanym dokumentem, który choć ukazuje niezwykłe losy Bystrego Orlika, to ukazuje również niezwykłe losy wielu z nas, losy naszych bliskich rodzin i znajomych. Zapraszam do lektury tej książki, której treść wzrusza, intryguje i skłania do refleksji.

źródło opisu: http://www.rautszko.pl/pl/nikt_im_isc_nie_kazal

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!