Historia myśli politycznej: od Machiavellego po czasy współczesne

Wydawnictwo: Arche
838757015X
polityka, filozofia, historia
historia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marta | 2014-09-24
Przeczytana: 14 września 2014

Moim zdaniem ten przegląd myśli filozofów polityki jest bardzo dobry. Po przeczytaniu tej pozycji z pewnością lepiej rozumie się sytuację dzisiejszego człowieka, tzn. czas, miejsce, cel.
Na początku, autor formułuje świetną tezę, która mnie bardzo uspokaja. Pisze, że "nowożytność jest niemal zawsze w stanie kryzysu".
Pozycja jest podzielona na trzy kryzysy nowożytności:

Pierwszy kryzys nowożytności:
Machiavelli, Utopie i reformacja, Jean Bodin, Althusius i Grocjusz, Hobbes, Locke, Monteskiusz, oświecenie francuskie, Jan Jakub Rousseau.

Drugi kryzys nowożytności:
Rewolucja francuska, Edmund Burke i początki konserwatyzmu, Joseph de Maistre i tradycjonalizm, krytyka Oświecenia i wpływ Romantyzmu, Benjamin Constant, początki liberalizmu ekonomicznego, Jeremy Bentham, Immanuel Kant, Hegel, socjaliści, Marks, Alexsis de Tocqueville, John Stuart Mill, Jakub Burckhardt, Herbert Spencer, Roman Dmowski, Nietzsche, Lord Acton, Sorel.

Trzeci kryzys nowożytności: Max Weber, Pareto i...

Mii | 2016-05-02
Rulez260 | 2015-11-22