Mitologie świata

Okładka książki Mitologie świata praca zbiorowa
Okładka książki Mitologie świata
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk historia
historia
Wydawnictwo Olesiejuk
2012-01-01
2012-01-01
Magda Iwińska, Saba Krasoczko
mitologie mity mitologia bogowie wierzenia

Męczyłem tę książkę dobrych kilka miesięcy, starając się dziennie pożerać chociaż kilka stron. Chyba tylko „Boska Komedia” zmęczyła mnie bardziej. A teraz do rzeczy!

Sam nie wiem, jak opisać tę cegiełkę. Zdaje mi się, że miał to być rodzaj encyklopedii (takiej nie tyle całościowej, co wyrywkowej, która ma za zadanie zachęcić i zainteresować czytelnika do dalszego zagłębiania się w temat),jednak wypada ona pod tym względem kiepsko. Dzieje się tak z kilku powodów.

Po pierwsze, sposób poruszania się po książce, który na początku proponują autorzy, jest mega nieintuicyjny. Sam przeczytałem ją od deski do deski, jednak poszukiwanie konkretnego wpisu, kierując się po tych hieroglifach w środku byłoby dla mnie udręką.

Po drugie, proporcje tekstu do ilustracji i zdjęć są tu nierównomierne i... niezbyt ze sobą powiązane. Niby mamy jakąś opowieść o Odynie i jakąś wizualizację tego boga. Ale co dalej? Jak się ma ta ilustracja do opowieści? Skąd się wzięła ta grafika, jaka jest jej historia? Dlaczego artefakty z dawnych lat wyglądają tak a nie inaczej? To wszystko jest trochę ni w ząb, ni w oko.

Powód trzeci zaś jest niezbyt optymistyczny. Mi się w ogóle nie wydaje, by mitologia (a co dopiero tak odważne przedsięwzięcie jak wzięcie pod lupę wszystkich mitologii świata!) była dobrym tematem na taką encyklopedię. Autorzy mieli wręcz karykaturalnie mało miejsca na opowiedzenie mitów, przez co wychodzą one pokracznie i głupio. Ktoś coś ukradł, ktoś coś podarował, ktoś złamał jakieś tabu. Mity tak nie wyglądają. Opowieść kryje w sobie drugie, a nawet trzecie dno. A tutaj? Brakuje też miejsca na wyjaśnienia i zagłębienie się w temat, przez co wielu kultur dotyka się tylko powierzchniowo, powtarzając niemal przy każdej mitologii te same informacje. Ważne były zwierzęta, przodkowie, cywilizacja... to wszystko sprawia, że czytelnik ma wrażenie, jakby nie wkraczał w świat, dajmy na to, Amazonii, a dalej wędrował po Sachalinie. W końcu tam też byli szamani i zmieniali się w zwierzęta, prawda?

Reasumując, to bardzo słaba realizacja pomysłu, który nie miał prawa się udać i wyjść naprawdę fajnie. Może, gdyby ktoś wybrał sobie jedną (powtarzam: jedną!) mitologię i postanowił opowiedzieć nie tyle o niej samej, co przedstawić historię kilku jej artefaktów, kilku mitów, kilku plemion... wówczas mielibyśmy szansę dostać coś na kształt fajnej encyklopedii o mitologii. Ta tutaj z pewnością taką nie jest.

Herodot z Halikarnasu (ur. ok. 484 p.n.e. w Halikarnasie, zm. ok. 426 p.n.e.) – historyk grecki, zwany Ojcem historii najbardziej znany z opisów wojen Greków z Persami przyznawał, iż w swych relacjach wykorzystywał opowieści uznawane za mity, skoro jednak aż tak bardzo zakorzenione są te opowieści w tradycji, nie mógł ich tak po prostu przemilczeć, a ocenę ich wiarygodności pozostawiał czytelnikom tak współczesnym, jak i potomnym.
W większości przypadków tak jak np. słynny mit związany z przyjściem na świat bogini Ateny wyskakującej w pełnej zbroi z głowy swego ojca Zeusa nie pozostawia wątpliwości w kwestii związku tego mitu z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi, ale jest wiele mitów, które z wielkim prawdopodobieństwem zbudowane zostały na rzeczywistych wydarzeniach, jak choćby mit o Królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu, lub niektóre mity związane z bohaterami mitologii Nordyckiej, podobnie rzecz się ma w odniesieniu do wielu mitologii Azji czy Oceanii, w których to główni bogowie być może stworzeni zostali na szkielecie prawdziwych historycznych postaci, którym z czasem dodawano niezbędne atrybuty boskości i przyozdabiano przez całe wieki kolorowymi piórkami nieprawdopodobnych wyczynów.

O ile takie mitologie, jak mitologia grecka, egipska, babilońska, nordycka, czy nasza rodzima słowiańska są w miarę ogólnie znane, o tyle już np. mitologia ludów Syberii i Arktyki, Oceanii i Australii, czy też Sri Lanki i Karaibów znane są już tylko nielicznym i to jest główny atut tej książki, że daje jakiś wgląd w te mniej rozpowszechnione dla przeciętnego Europejczyka równie ciekawe mity.

Całość książki jest bardzo dobrze i przejrzyście skomponowana większość stron podzielona jest na pewnego rodzaju sektory wyróżnione specjalnymi znakami, kolorami i tekstami w ramkach obejmującymi:
MITY — opowiadają wybrane najbardziej znane mity i opowieści.

POSTACI — informacje na temat bohaterów oraz zwykłych ludzi i stworzeń występujących w mitach

BOGOWIE — informacje na temat konkretnych bogów i duchów występujących w danym regionie

PRZEDSTAWIENIA — szczegółowe opisy mitów i wierzeń w różnych formach sztuki

MOTYWY — Podkreśla najważniejsze i najczęściej występujące motywy i tematy mitów.

Plusy książki:

Poza wyżej wymienioną przejrzystością książki a co za tym idzie łatwością w wyborze interesujących nas konkretnych tematów, na bardzo duży plus zaliczyć trzeba piękne, doskonałej jakości fotografie w liczbie kilkuset.

Minusy:

Minusem zaś dzieła, właściwie to małym minusikiem jest wielkość czcionki, która stanowi niejakie wyzwanie dla czytelników grubo po „pięćdziesiątce” takich jak ja.

Wskazania:

Czytać niespiesznie, najwyżej 10-20 stron dziennie, w moim przypadku zajęło to ok. 20 dni, przeplatałem bowiem czytanie powyższej książki z innymi dziełami nieobarczonymi przeze mnie chęcią zapamiętania (tak jak w przypadku tego dzieła),jak największej ilości informacji.

Podsumowanie: dzieło cenne i wielkie, poszerzające wiedzę czytelnika, wykraczające poza przyjęty kanon, wykorzystujące wiedzę najznamienitszych ekspertów w dziedzinie światowych mitologii.
POLECAM.

Przystępny, ładnie wydany zbiór różnych kultur i wierzeń, nawet tych mniej znanych, chociażby Karaiby. Większość w wielkim skrócie, ale to jeszcze bardziej zachęca do wgłębienia się w poszczególne mitologie. Bardzo dużo zdjęć, opisów, każdy rozdział rozpoczyna krótkie, historyczne wprowadzenie. Dobra książka dla początkujących :)

Bardzo lubię mitologię i z chęcią czytam publikacje na ten temat. Książka jest przyjemna - zawiera informacje o religiach i wierzeniach różnych kultur w tym tych, których nie znałam np. Afryka czy Karaiby. Znajdziemy tutaj również mity, opis kultur, obyczaje i rytuały. Dodatkowo książka została wzbogacona w liczne ilustracje nadające całości walorów

Jest tu opisane dużo pojęć i mitów wielu kultur i cywilizacji, dobra pozycja dla początkujących.Jednak w niektórych mitologiach nie ma opisanych i podanych wielu ważnych bogów i mitów, lecz plusem jest to iż są tu opisane mitologie na ogół mało znane i trudno dostępne takie jak:karaibska,eskimoska i syberyjska,Oceanii czy np. hurycka.

2037

bardzo fajny przewodnik, który może zachęcić do poznania innych mniej znanych mitologii.

Zabrałam się za nią tylko z powodu mitologii nordyckiej, ale chyba sięgnę po nią ponownie.. Rewelacyjna książka napisana w jasny sposób z pięknymi zdjęciami. Godna polecenia książeczka.

• Mitologia
  • Cały ten skarb jest MÓJ
  • Moje
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Mitologie świata