Wład Drakula

Vlad Dracula the dragon prince
wampiry, Drakula, biografia
historyczna
Julie Wellings

Oparta na faktach biograficzna powieść o postaci historycznej będącej źródłem legendy o słynnym transylwańskim wampirze. Wład Drakula, zwany również Tepesem, Kaziglu lub Władem Palownikiem, przedstawiony w powieści Michaela Augustyna, nie jest jednak legendarną jednowymiarową postacią, czyli potworem zdolnym do najbardziej wymyślnych okrucieństw. Autor przestawia go jako władcę, męża, ojca,...

Autor przestawia go jako władcę, męża, ojca, żołnierza, polityka i więźnia na tle sytuacji społeczno-politycznej panującej na pograniczu Europy i Azji w XV wieku. On sam i jego brat Radu, synowie wołoskiego hospodara, wychowali się na dworze tureckiego sułtana, który przetrzymywał ich w charakterze zakładników gwarantujących lojalność ojca chłopców. To właśnie tam po raz pierwszy zetknęli się z okrucieństwem despotycznego władcy, a także poznali kulisy wielkiej i bezwzględnej polityki. We właściwym czasie sułtan uznał Włada, starszego z braci, za odpowiedniego kandydata do opuszczonego tronu Wołoszczyzny, i pomógł mu go odzyskać. Wład pragnął jednak przede wszystkim wolności, nie chciał być wyłącznie pionkiem w rękach potężnego sułtana, w związku z czym możliwie najszybciej opuścił swój kraj i udał się do sąsiedniej Mołdawii. Na rodzimej Wołoszczyźnie wprowadził rządy twardej ręki, okrutnie karząc najmniejsze nawet przewinienia. Jednym z najczęstszych sposobów wymierzania kary było wbicie na pal, stosowane nawet w przypadku drobnych złodziei. Autor dodał też rozdział zatytułowany "Legenda", w którym przedstawia pozahistoryczne źródła legendy o wampirze.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2012

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Isadora | 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Po raz pierwszy od bardzo dawna mam ochotę po prostu zapomnieć o przeczytanej książce. Lektura, która od pierwszej strony generowała tylko i wyłącznie narastające rozczarowanie i niechęć, nie zasługuje na nic więcej. Jedynie własnemu poczuciu obowiązku zawdzięczam dotrwanie do ostatniej strony, bo z całą pewnością nie infantylnemu stylowi i miernej fabule połączonych w twór wywołujący u mnie duchowy odpowiednik męczarni wbijania na pal. Porównanie to nieprzypadkowe, gdyż mowa tu o powieści traktującej o losach autentycznej postaci historycznej - nie wampira zrodzonego w wyobraźni Brama Stokera - XV-wiecznego wołoskiego wojewody, Włada III, który przeszedł do historii nie tylko pod przydomkiem Drakuli, Syna Smoka, lecz także, rzecz jasna nie bez powodu, Palownika.

Wład urodził się na Wołoszczyźnie - krainie o strategicznym znaczeniu, bo położonej między Węgrami a Imperium Osmańskim. Jego ojciec był członkiem Zakonu Smoka powołanego do obrony chrześcijaństwa (stąd przydomek...

Kaga | 2013-02-21
Przeczytana: 23 lutego 2013

"Oparta na faktach" książka "autora bestsellerów". Następnym razem zapamiętam, żeby uważać, gdy te dwa słowa opisują książkę "historyczną"...
Chwilowo jestem w połowie. Dobrnę do końca. Ale już stwierdzam, że ta "oparta na faktach" fikcja literacka nie umywa się ni w części do "Włada Palownika". Tu mamy kartki z pamiętnika, wyrwane, zmieszane ze współczesnymi faktami i nazwami. Autor żongluje opisami i słownictwem jak kiepski clown żartami, tworząc kogel-mogel, w którym miast cukru jest sól. Na prawdę, ciężki to kawałek lektury. Z jednej strony - to historia jednego z najbardziej fascynujących władców Europy - Włada Draculi, Syna Smoka, zwanego Palownikiem. Z drugiej - kawałek schabowczaka z pleśnią, odgrzewany i opanierowany, podrzucony psu, co by zrobił z nim co chce. A potem poddany ponownie obróbce i zaserwowany w intrygującej okładce.
Nie wiem, co o tym myśleć. Być może, popełniłam ten błąd, że sięgam pamięcią do wspomnianej wcześniej pozycji, wnikliwie obrazującej życie i...

Marta Kilian | 2014-07-09
Przeczytana: 06 lipca 2014

Rekomendacja na okładce książki zachęca, by przystąpić do lektury, bo jest to kolejna pozycja autora bestsellerów (niestety nie odnalazłam innych jego propozycji). Otóż, gdyby każdy autor bestsellerów pisał w podobny sposób, przypuszczam, że czytelnictwo w naszym kraju byłby jeszcze na niższym poziomie niż jest dotychczas.
Sięgnęłam po tą pozycję, zachęcona nie tylko okładką, ale i ceną, a także legendą jaką jest owiana postać Włada Drakuli. Rozczarowałam się. Autor bestsellerów nie rozwinął wątków rodzinnych, miłosnych, obyczajowych w powieści, większość to opisy batalistyczne, nudne i płytkie. Znakomita część książki pochodzi z dokumentów z jakich korzystał Augustyn. Widać, że włożył dużo pracy w odnalezienie źródeł, z których mógłby czerpać w trakcie pracy nad powieścią i tylko tyle.
Niestety w wydaniu roi się od błędów i literówek, zatem wydane przy kasie 9,99 zł nie było zbyt wygórowaną ceną za 352 strony. Nie dziwię się już dlaczego była na wyprzedaży. Dzięki dużej...

Larysa | 2012-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2012

Historia Draculi nie jest chyba nikomu obca. Wydawnictwa co rusz wydają nowe książki poświęcone mitom i legendom na temat skąd się owa postać wzięła i od kogo pochodzi. Wład Palownik. Kojarzycie? A Wład Dracula? Tak, to już bardziej brzmi znajomo, co? No właśnie, historię jego życia znak każdy – w mniejszym lub większym stopniu. Sam Bram Stoker zaczerpnął cały wzorzec od niego. Co byście powiedzieli na dosłowne wejście w jego życie, w jego umysł i codzienność? Brzmi kusząco, prawda? Zanim jednak sięgniecie po książkę (lub nie) zapoznajcie się z moją opinią.

Michael Augustyn porwał się z motyką na słońce. Ubrać nikłe legendy, wyblakłe podania i niepotwierdzone mity w jedną całość i stworzyć z tego historię godną uwagi? – tego jeszcze nie było. Ale spokojnie, ze swoją motyczką ukopał całkiem spory kopczyk względnie dobrej literatury. „Wład Drakula” to historia życia słynnego księcia Włada, który przez swoje umiłowanie do wbijania lubi na pal, zyskał przydomek Palownik. Ale nie...

| 2013-01-13
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Nie miejcie do mnie pretensji, ale wolę pisać krótko i konkretnie. Książkę kupiłem na wiosnę ubiegłego roku, przeczytałem ją dopiero teraz. Kupując ją wiedziałem , że inwestuję w nietypową "biografię", bo biografię zbeletryzowaną - będącą powieścią. Autor oparł się na szczątkowych źródłach o Drakuli, a resztę musiał wymyśleć. I jak wymyślił? Bardzo dobrze. Książkę szybko się czyta mimo objętości, ale pewne fragmenty wzbudzają uśmiech - np. sceny miłosne - bo książka ukazuje Drakulę nie tylko jako wojownika, ale męża i ojca zarazem. A jeśli główny bohater jest kojarzony tylko z krwią dotychczas, to nadawanie mu roli innej niż legendarna wydaje się być nieprawdopodobne. Czasami odnosiłem wrażenie, że ten Drakula jest jakiś taki...zbyt delikatny, taki "swojski". Autor wziął na swe barki ciężar ogromny - jak wspomniałem do naszych czasów dotrwało niewiele źródeł o Drakuli, ale Michael Augustyn w stworzonej fabule trzyma się ostro ram historycznych.
Moja ocena: 4 na 6.

desaparecido | 2016-06-15
Przeczytana: 29 maja 2016

Skaranie boskie z tym Drakulą. A z autorem podwójne.

Julie Wellings | 2012-06-26
Przeczytana: 24 czerwca 2012

Któż z nas nie zna Włada Drakuli? Większość z nas kojarzy go głównie z dzieła Brama Stokera i utożsamia sobie z jednym z pierwszych popularnych wampirów. Mało osób pamięta, że była to także postać historyczna, która lepiej jest znana jako Wład Palownik, który słynął z nabijania na pal swoich wrogów. Książka „Wład Drakula”,której autorem jest Michael Augustyn przedstawia właśnie historię tej trochę bardziej realnej postaci.

Autor przedstawia nam nie tylko życie Drakuli, ale też obecną sytuację. Opisuje najazdy Turków, walki Polaków i wszystko co ma znaczenie dla naszego głównego bohatera. Pan Augustyn pokazuje nam pierwowzór hrabiego od trochę innej strony. Z początku mamy wrażenie, że jest on idealny, ale jak to wtedy bywało, szybko okazuje się, że człowiek posiadający władzę staje się bezwzględny.

W książce występuję wielu bohaterów historycznych, znanych królów itp., którzy żyli w tamtych czasach podobnie jak Drakula. Z XV wieku nie zostało wiele zapisków, dlatego autor może...

Martyna Kawnik | 2017-10-08

Książka niezła, na pewno przedstawia namWłada jako kogoś innego w końcu niż wampira. Wład - palownik.
Mnie się nieco dłużyły opisy wojen, które stoczył, życie prywatne zaś bardzo ciekawe i ludzkie:)
Do polecenia spokojnie.

Casillasowa | 2012-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2012

Książka niezwykle wciągająca dla tych, którzy interesują się historią oraz postacią Włada Palownika .

agnesm86 | 2017-09-01
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam