Hetman Jan Tarnowski

Wydawnictwo: Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego
historia

Tarnów szczycić się może swoim dawnym pochodzeniem sięgającym panowania króla Władysława Łokietka, kiedy pierwszy Leliwita - comes Spycimir, na przecięciu dwóch głównych szlaków handlowych, lokował nowe miasto. Od tego czasu, nieprzerwanie przez blisko trzy wieki, Tarnów stanowił rodowe gniazdo Leliwitów Tarnowskich. Najświetniejszy rozwój miasta, i to w każdej dziedzinie życia, przypada na okres, kiedy jego właścicielem był Jan Amor Tarnowski - hetman wielki koronny i kasztelan krakowski. Jemu historia Rzeczypospolitej zawdzięcza najpiękniejsze karty chwały polskiego oręża a Tarnów złoty wiek swoich dziejów. Bieżący rok jest rokiem inauguracji działalności, powołanej przez Radę Miasta w 1996 r., Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego. Jej cele streszczają słowa formuły wstępnej statutu mówiące, że fundacja /.../przyczyni się do podniesienia poziomu cywilizacyjnego naszego Miasta i Regionu. Natomiast w przyszłym roku (1998) obchodzić będziemy 510 rocznicę urodzin hetmana. Istnieje zatem wiele powodów do przypomnienia życia hetmana, ukazania roli jaką odegrał w polityce i na polu stosunków społecznych oraz jak wpłynął, poprzez swój mecenat, na rozwój kultury i sztuki renesansu.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej przygotowano bibliografię
poświęconą hetmanowi, w której wyodrębniono, obok tradycyjnego podziału na materiały źródłowe i opracowania, pisma autorstwa Jana Tarnowskiego oraz utwory literackie, gdzie hetman jest bohaterem dzieła bądź jego inspiracją. W bibliografa umieszczono również pisma z różnych dziedzin nauki dedykowane hetmanowi. Całość opracowania wzbogaca nota biograficzna, kalendarium oraz liczne ilustracje. Ufamy, że niniejsza publikacja będzie dobrze służyć wszystkim, którzy poszukują informacji o życiu i działalności hetmana Jana Tarnowskiego.

źródło opisu: ze wstępu

źródło okładki: http://www.biblioteka.tarnow.pl/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!