Fryderyk Chopin. Poeta fortepianu

Wydawnictwo: Świat Książki
7 (13 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
978-83-247-1831-3
avi

Zmienne koleje losu prowadziły Fryderyka Chopina z mazowieckiej wsi - Żelazowej Woli, przez Warszawę, do stolicy XIX-wiecznej Europy - Paryża. Mariusz Wrona, muzykolog i muzyk instrumentalista (specjalność organy), skupił się na osobowości Fryderyka Chopina, jego relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Autor obficie cytuje źródła - korespondencję, recenzje prasowe i wspomnienia, dzięki czemu z kart książki wyłania się prawdziwy człowiek - wrażliwy, mający swoje słabości, przyzwyczajenia i humory, kochający i kochany, czasem odrzucony.

źródło opisu: Opis z okładki książki

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

witcherrie | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

Świetna biografia Chopina i nie wiedzieć czemu, cały czas chce się ją czytać i czytać.
Na początku autor przytacza krótkie historie rodziców Fryderyka- Mikołaja Chopina i Tekli Justyny Krzyżanowskiej. Potem, co oczywiste, mamy przedstawione dzieciństwo artysty razem z Kuryerami Szafarskimi i chronologicznie podróże już pełnoletniego mężczyzny do krajów Europy i jego burzliwe losy na obczyźnie. Książka zawiera dozę intymności- często przytaczane są listy samego Chopina czy osób, które z nim korespondowały, ale też recenzje i artykuły w europejskich gazetach.
Historia ''rodem warszawianina, sercem Polaka, a talentem świata obywatela...'' jest przedstawiona w prosty i zwięzły sposób. Dosyć drobiazgowa, ale pewne szczegóły nie są do końca wyjaśnione. No i te listy! Pisane przez takie osoby jak: matka, ojciec, siostra, przyjaciele były zrozumiałe, ale sam Chopin tak wiele chciał wyrazić w tych listach, iż stawały się one dla mnie niezrozumiałe, a przez to nudne.
Jednak mogę polecić tę...

Robert Kowalski | 2015-12-29

Ciekawa biografia Chopina. Mam jednak wrażenie, że jakby z niej wyciąć wszelkie listy i inne wstawki, schudłaby o połowę albo i jeszcze więcej. Chwilami czytanie zapisków samego Fryderyków czy jego bliskich męczy, zwłaszcza gdy piszą o niebieskich migdałach albo w nieskończoność rozważają różne kwestie (patrz chociażby list George Sand na początku romansu z kompozytorem). Autor naprawdę powinien był przeprowadzić większą selekcję tekstów źródłowych i częściej je streszczać, zamiast przytaczać w całości. We fragmentach pisanych przez samego autora miałem wrażenie, że chce jak najszybciej pominąć wątki, których nie jest w stanie zilustrować listami. Poza tym, przydałoby się trochę spojrzenia innych ludzi na kompozytora, bo bardzo łatwo jest samego siebie zaprezentować w liście w jak najlepszym świetle.

Muminka | 2014-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 marca 2014

Bardzo drobiazgowa biografia Fryderyka- artysty, geniusza , ale i zwykłego chłopaka i mężczyzny. Autor kompiluje dziesiątki listów, krotochwil, zabawnych gazet układanych przez Fryderyka i siostry, ich zabawy w teatr, jak i korespondencję już dorosłego kompozytora. Pozwala tez charakteryzować tego muzyka słowami ludzi mu współczesnych, Esnera, Berlioza, Liszta, młodzieńczych miłości i George Sand. Tropi wojaże Chopina, pobyty w Dusznikach i innych sanatoriach. Przedstawia bez nimbu romantyczności czy czułostkowości wrażliwego twórcę, analizuje źródła jego inspiracji. Oczywiście z rozmachem maluje zwyczaje, maniery i wartości artystyczne, jakim hołdowała epoka. Z nostalgią omawia losy polskich emigrantów skupionych wokół księcia Czartoryskiego w Hotelu Lambert po upadku powstania Listopadowego. Z sympatią przedstawia odważne decyzje kompozytora, jak np. odmowę przyjęcia stanowiska nadwornego pianisty u rosyjskiego cara. Podoba mi się, że złożona osobowość Fryderyka Chopina znalazła...