Ja. Próba rekonstrukcji

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis opowiada o swoim życiu - o mężczyznach, relacjach z córką, podróżach po świecie i o malutkich mieszkaniach, które kupuje w różnych rejonach Polski. Nie brakuje oczywiście wynurzeń na temat historii, polityki i spraw aktualnych. W książce jest także kilka wywiadów prasowych, których Jadwiga Staniszkis udzieliła w 2007 roku.

[opis wydawcy]

Marta | 2014-09-26
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Zachwyciła mnie autorka prowadząc mnie tunelem swych myśli do samego wnętrza. Pisze, że sama jest aspołeczna, że społeczeństwo ją męczy, że relacje społeczne odtwarza wyłącznie czysto intelektualnie. Jednocześnie daje do zrozumienia, że odcięcie się od ludzi jest bardzo kosztowne. Tak sobie uświadamiam, że człowiek jednak jest istotą stadną i mimo wielu sprzeczności, które nosi w sobie, jednak potrzebuje ludzi wokół siebie. Skrajny indywidualizm prowadzi do rozpadu społeczeństwa, ludzie potrzebują siebie nawzajem.

Zatrzymałam się na moment nad pytaniem o polski konserwatyzm. Prof. Staniszkis pisze, że z "intelektualnie wyrafinowanej formy stał się starczym narzekaniem", ograniczając się do lęku przed niepożądanymi zjawiskami. Ubolewam także nad tym, na co zwróciła uwagę prof. Staniszkis, a mianowicie:

młodzi ludzie nie są w stanie samodzielnie myśleć,

mają poglądy takie jakie podaje się w telewizji, publicystyce, poczytnych blogach. Nie ma tutaj miejsca na samodzielne...

autofikcja | 2012-03-10

Socjolog, futurystka, Kasandra polskiej socjologii i sceny politycznej? Warto przeczytać. Osoba o dużej pokorze badacza.

eli | 2011-08-29
Przeczytana: 30 kwietnia 2010

Bardzo lubię Jej pióro i styl.

mariola | 2016-09-30
bettina | 2016-04-17