Literatura polska 1944-1989 Próba scalenia: obiegi- wzorce- style

Wydawnictwo: Universitas
83-242-0295-1
historia literatury
Katarzyna

"Próba scalenia" obejmuje pełny zakres literatury czasu PRL (kraj- emigracja -drugi obieg). Wbrew narzuconym przez epokę pojałtańską rozdarciom literatury i blokadom komunikacyjnym, wbrew presji i cięciom cenzury, wbrew wreszcie rozgrywkom politycznym, jakie się do dziś wokół niej toczą - próbuje ją scalić: odkryć jej wspólny rytm, jej głębsze struktury i wewnętrzne zależności. Według autora bowiem "w całości mamy literaturę bogatszą niż w kawałkach i lepszą niż się spodziewamy". Oczywiście to studium nie wyczerpuje całego dorobku 45 lat polskiej literatury, lecz stara się prześledzić ówczesny proces literacki i wyłonić współczesny kanon czytelniczy. "Próba scalenia" nie jest dziełem wyłącznie badacza, lecz również krytyka literackiego, uczestnika rozpatrywanej epoki. Jest książką nie tylko do studiowania, także - zwyczajnie - do czytania.

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/okl/10000/10250.jpg

savon | 2014-06-05
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Świetna książka! Jeden z lepszych podręczników, jakie miałam okazję przeczytać na polonistyce. Drewnowski w odróżnieniu od wielu podobnych mu autorów nie wypisuje jedynie kolejnych utworów, ale wplata literaturę w bogate tło historyczne, społeczne i obyczajowe. Mankamentem pozycji może być mało czytelny podział na epoki czy rodzaje literackie, co utrudnia naukę np. pod egzamin. Ale za to napisane jest po mistrzowsku i naprawdę wciąga!

Kasia | 2014-12-28

To była jedna z wielu książek, które dobrze czytało się przed egzaminem z literatury wspólczesnej:) studentom polonistyki - polecam :)

Lenkaite | 2013-01-30
Przeczytana: wrzesień 2009

"próba" to dobre określenie;]]] nie wiem po co to kupiłam...:]

Gabrielle | 2013-05-15

Moim zdaniem jest to fantastyczna książka nie tylko dla tych, którzy chcą przestudiować literaturę PRL. Jest to po prostu fascynująca lektura, która naprawdę wciąga.

Beizi | 2017-08-26
Avalon | 2016-02-29