felieton

Felieton to gatunek z pogranicza literatury i publicystyki. W książce "Mistrzowie felietonu" zdecydowanie przeważa literatura. Dlatego też, bez względu na to czy utwór powstał sto czy pięć lat temu, to "się czyta" - z dużym, a nawet rosnącym zainteresowaniem, o czym decydują znakomite nazwiska, różnorodność tematyczna oraz bogactwo formalne i lekkość stylu.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Mistrzowie_felietonu-p-1076-1800-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Mistrzowie_felietonu-p-1076-.html

Goldie | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Czytałam z zainteresowaniem ten wybór felietonów - jak pisze autor wstępu i tegoż dzieła "Różnorodność tematów i bogactwo form felietonowych - oto co mnie zafascynowało i skłoniło do przygotowania tej książki." I faktycznie - zarówno wybór autorów (od pozytywizmu do współcześnie żyjących), tematów (proza życia i filozofia także), po formy felietony (od tekstów krótkich, dłuższych, w częściach do poezji!). Na końcu książki są też krótkie noty biograficzne.
Jeśli chodzi o moich ulubieńców - tu się preferencje nie zmieniły i nic nowego nie odkryłam (Prus, Wiech, Passent). Z ciekawością jednak przypomniałam sobie, dlaczego lubię każdego z nich, czy to za temat, za podejście, za język lub za zabawę językiem!
Ale przytoczę tu wszystkich autorów, zgodnie ze spisem treści:
Bolesław Prus
Aleksander Świętochowski