Zapisz jako...

Wydawnictwo: Księgarnia św. Jacka
83-7030-411-7
literatura faktu
Pani_Wu

Barbara Gruszka-Zych, dziennikarka tygodnika "Gość Niedzielny", miesięcznika "Śląsk", poetka, autorka zbiorów poezji: "Napić się pierwszej wody", "Teren prywatny", "Nic się nie stało", "Pali się mój próg", "Zapinając kolczyki", "Podróż drugą klasą". Nakładem Księgarni św. Jacka ukazała się jej książka "Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle". "Czytając reportaże...

"Czytając reportaże Barbary Gruszki-Zych, trudno oprzeć się wrażeniu, że jej bohaterowie prowadzą ze sobą bezustanny dialog, który jest zapisem także jej własnych wewnętrznych zmagań i zamyśleń nad światem, a ci, których opisuje - charakteryzują ją samą, jej postawę, wybory. I to odczucie pozostaje mimo ogromnej różnorodności nastrojów, sposobów opisywania rzeczywistości, stylów pisarskich.

Mamy tu przede wszystkim całą galerię postaci. Czasem są to ludzie wielcy, podziwiani, nawet święci, czasem ludzie zwyczajni, przeciętni, zagubieni w codzienności. Ale coś ich łączy. I w jednych, i w drugich »jest tamto światło, święto, tajemnica i coś więcej« - żeby posłużyć się słowami Zofii Forteckiej, malarki z Krzeptówek, bohaterki jednego z reportaży".

Anna Sekudewicz-Rączaszek

źródło opisu: z okładki