Orzeł czy reszka. Poezja pieniądza

Tłumaczenie: Jadwiga Kita-Huber
Wydawnictwo: Universitas
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
0
6
0
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Kopf oder Zahl : die Poesie des Geldes
data wydania
ISBN
97883-242-0803-6
liczba stron
416
język
polski
dodał
Adam Kopeć

Pieniądz i literatura, to właśnie ich wzajemne inklinacje i dzielące je różnice stanowią temat niniejszej książki. Podtytuł wskazuje, że traktuje ona o "poezji pieniądza", a więc zarówno o literaturze poświęconej tematyce pieniądza, jak i - zgodnie z ambiwalencją genitivus subjectivus i genitivus objectivus - o właściwościach poetyckich, wyróżniających pieniądz i jednocześnie stanowiących dla...

Pieniądz i literatura, to właśnie ich wzajemne inklinacje i dzielące je różnice stanowią temat niniejszej książki. Podtytuł wskazuje, że traktuje ona o "poezji pieniądza", a więc zarówno o literaturze poświęconej tematyce pieniądza, jak i - zgodnie z ambiwalencją genitivus subjectivus i genitivus objectivus - o właściwościach poetyckich, wyróżniających pieniądz i jednocześnie stanowiących dla niego zagrożenie. Jedna z głównych tez brzmi; literatura (nowożytna) odkrywa w pieniądzu swego brata - wrogo do niej nastawionego i niewątpliwie odnoszącego większe sukcesy.

Wynalezienie banknotów stanowi jeden z podstawowych kontekstów dla literatury niemieckiej. Staje się ona wówczas rynkiem zbytu do testowania związków i ograniczeń pieniędzy. Proza, poezja czy dramat, podobnie jak pieniądze, zajmuje niejednoznaczne miejsce w przestrzeni pomiędzy nadmiarem a inflacją, środkami finansowymi a ich niedoborem. Książka Orzeł czy reszka, wydana po raz pierwszy w 1996 roku, bada status pieniądza w nowoczesnej literaturze niemieckiej. Na przykładach z dramatów Goethego, powieści Gottlefa, poezji Hölderlina, a także posiłkując się wieloma innymi istotnymi dziełami, Jochen Horisch pokazuje, w jaki sposób przecinają się światy literatury i handlu. Autor zakłada, że pieniądze, podobnie jak teksty literackie, są elementem nadmiaru i same w sobie nie posiadają żadnej wartości. Jednocześnie zaś, w przeciwieństwie do niej, są absolutnie konieczne jak ostateczny dylemat w grze orzeł czy reszka. Orzeł czy reszka to oryginalna i fascynująca książka, pełna dowcipnej narracji i wnikliwych obserwacji na temat kultury. Będzie to propozycja dla tego, kto szuka wiedzy o historii pieniądza i jego roli w literaturze. Studenci i wykładowcy kulturoznawstwa, filologii niemieckiej i literatury porównawczej znajdą wiele satysfakcji w lekturze tej niezwykłej pracy jednego z czołowych niemieckich krytyków literackich.

 

źródło opisu: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Orzel_czy_re...(?)

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Orzel_czy_re...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 138
Adam Kopeć | 2012-07-18
Na półkach: Przeczytane

War­tość pieniądza

Nie ma co dużo pisać. Pie­nią­dze są bar­dzo ważne. Nie ważne Orzeł czy reszka. Każdy z nas chciałby mieć ich wię­cej. Papie­rowe, elek­tro­niczne, monety, złoto chęt­nie przyjmę :D

Orzeł czy reszka. Poezja pie­nią­dza to histo­rią pie­nią­dze przez wszyst­kie epoki lite­ra­tury. Od sta­ro­żyt­no­ści, przez Homera, aż po czasy dzisiejsze.

Wiesz, że kie­dyś nie było tak wygod­nie jak dzi­siaj? Nie było pie­nię­dzy elek­tro­nicz­nych, ba, nie było nawet bank­no­tów. Prze­waż­nie korzy­stano z pie­nię­dzy jako monet. Ale przed mone­tami korzy­stano z musze­lek i wielu innych przed­mio­tów, które były wystar­cza­jąco rzadkie.

Pie­nią­dze stały się codzien­no­ścią. Uła­twiały życie. Stały się powo­dem do zazdro­ści. Poja­wiła się chci­wość. Już w biblii można zna­leźć wiele odnie­sień do pie­nią­dza. Cho­ciażby pie­niądz jako talent. Jedni o niego dbają i mnożą, a inni chowają.

Jochen Horisch ana­li­zuje wiele tek­stów pod wzglę­dem opi­sy­wa­nia pie­nią­dza. W róż­nych epo­kach pie­niądz był róż­nie postrze­gany. Zda­rzały się epoki, gdzie pie­niądz okre­ślano jako źró­dło zła. A póź­niej były epoki, w któ­rych twier­dzono, że może to nie pie­niądz jest tu winien. Że sam w sobie jest neu­tralny, ale to od nas ludzi zależy jak go wykorzystamy

Podob­nie jak nóż. Bar­dzo poży­teczne narzę­dzie w kuchni, ale rów­nież może posłu­żyć jako narzę­dzie mordu. To nie nóż jest tu winny, tylko ręka, która go dzierży. Podob­nie pie­nią­dze mogą być wyko­rzy­sty­wane do dobrych jak i do złych celów. Wszystko zależy od osoby, która z nich korzysta.

Płeć pie­nią­dza

Jochen Horisch nawet zasta­na­wia się nad płcią pie­nią­dza w lite­ra­tu­rze. Jak pie­niądz się może mno­żyć, mieć bogate potom­stwo, przez mno­że­nie odse­tek od odsetek.

Czas to pieniądz

Czas to pieniądz

To chyba naj­słyn­niej­szy cytat zwią­zany z pie­niędzmi. Ale w lite­ra­tu­rze tych cyta­tów możesz zna­leźć znacz­nie wię­cej. Poza tym nie tylko czas to pie­nią­dza, ale ist­nieje też zwy­kły czas pie­nią­dza. Skom­pli­ko­wane umowy, pod­pi­sy­wane nawet na 30 lat zwią­zane z pie­nią­dzem i prze­ka­zy­wa­niem dóbr.

Jak pie­niądz wyglą­dał od czasu początku lite­ra­tury? Skąd wzięła się jego war­tość? Dla­czego ta war­tość nie była zawsze taka sama? Dla­czego cza­sem był trak­to­wany jako zło, a cza­sem jako zwy­kłe narzę­dzie? Dla­czego zna­lazł tyle miej­sca w lite­ra­tu­rze? Zarówno wśród zna­nych jak i mniej zna­nych pisa­rzy i twórców?

O tym wszyst­kim i wielu innych aspek­tach pie­nią­dza pisze Jochen Horisch w Orzeł czy reszka. Poezja pie­nią­dza.

Magia książek - blog o książkach

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Pan Samochodzik (Tom 8). Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic

To moja ulubiona część przygód Pana Samochodzika. Naprawdę nie pamiętam, czy dlatego, że być może była pierwszą, którą przeczytałem? Oryginalne wydani...

zgłoś błąd zgłoś błąd