Acedia. Duchowa depresja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
Akedia. Dei geistliche Lehre des Evagrios Pontikos vom Überdruß
religia
nagash

Chrześcijanin w tym świecie, obojętnie czy jako mnich czy też świecki, cenobita czy anachoreta, gdy tylko chce wiernie naśladować Pana, wchodzi ciągle w jedno i to samo doświadczenie, które ostatecznie nie jest niczym innym jak doświadczeniem samego Chrystusa. Doświadczenia anachorety i mnicha często na pierwszy rzut oka wydają się nam wyjątkowe, lecz jeśli tylko uwolnimy je od ich lokalno-czasowego kolorytu, wtedy z łatwością wyłowimy z nich tę treść, którą każdy może osobiście przeżyć. A skoro tak się rzeczy mają – a chrześcijański Wschód nigdy w to nie wątpił, stawiając monastycyzm w centrum duchowego życia – zatem na pozór fantastyczne i nierealne doświadczenia dawnych Ojców Pustyni mogą nam, współczesnym, wiele powiedzieć.

SPIS TREŚCI:

Od redakcji
Słowo wstępne
Wprowadzenie. Ewagriusz jako duchowy nauczyciel
I. Acedia – choroba typowa tylko dla mnichów?
II. Definicja dolegliwości
Wykaz skrótów

źródło opisu: http://tyniec.com.pl/product_info.php?products_id=592

źródło okładki: http://tyniec.com.pl/images/old/acedia_duchowa.jpg

Emi_ | 2018-03-26

Ta książka wstrząsnęła moją dusza. Zawiera odwieczne prawdy, są one przedstawione w przystępny sposób. Treści w niej zawarte przynoszą ukojenie i kierują nasze oczy na Boga, który jest Źródłem naszego życia - jedyną drogą do szczęścia.

tochur | 2016-08-23
Przeczytana: 05 maja 2016

Książka dość ciężka, bo podejmująca ważny temat, zdecydowanie nie przyjemna do czytania. Mimo tego warto, pozwala spojrzeć na życie z trochę innej perspektywy, motywuje do podejmowania odpowiedzialnych i świadomych decyzji dotyczących życia. Naprawdę polecam przebrnąć przez tę książkę :)