Siwy strzelca strój. Rzecz o Józefie Piłsudskim

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Ollka

Zbiór esejów, których główną postacią jest Józef Piłsudski - kiedyś bojowiec PPS, potem twórca Legionów, Naczelnik Państwa w końcu marszałek i Wódz Naczelny; postać, która - bez wątpienia - wycisnęła niezwykle silne piętno na losach Polski i Polaków w pierwszych dekadach XX wieku

źródło opisu: opis własny

Michał | 2017-06-16

Książka krótka ale zawiera najważniejsze etapy z życia Marszałka.
Jeśli ktoś chce sobie tylko przybliżyć postać J.Piłsudskiego ale nie chce się zbytnio zagłębiać jest to książka w sam raz dla niego.

Oskar Mencfeldowski | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Książka, choć jest dosyć krótka oraz zwięzła (liczy sobie 120 stron) przedstawia wszystkie najważniejsze etapy z życia Marszałka, okraszone cytatami jego własnych wypowiedzi oraz komentarzami innych historyków. Napisana jest dość prostym językiem i nie powinna sprawiać kłopotów osobie, która nie orientuje się perfekcyjnie w ówczesnych realiach, choć podstawowa wiedza na ich temat na pewno pomoże w zrozumieniu wielu wątków. Fakty są przedstawione w bardzo przystępny i ciekawy sposób, więc czyta się ją niemal jednym tchem. Kompilacja tekstów znajdujących się w tym tytule pozwala nam lepiej poznać postać Piłsudskiego i dostrzec jej rozwój na przestrzeni lat, a także ukazuje, w jaki sposób jego działalność wpływała na rzeczywistość. Autor stara się nam go przedstawić w świetle jak najbardziej obiektywnym, tak więc pan Józef nie jest w żaden sposób heroizowany, co niestety jest widoczne w wielu innych dziełach dotyczących życia tej postaci.
Książka dzieli się na trzy rozdziały: Pierwszy...

Marcin Kołodziejczak | 2015-09-22
Przeczytana: 22 września 2015

Książka napisana stylem przyjaznym dla czytelnika - zwięźle i na temat. Autor, jeśli już kusi się na jakąś opinię o Piłsudskim, to podpiera ją cytatem, faktyczną sytuacją.

W książce znajduje się kilka ważnych cytatów Marszałka przedstawiających jego stosunek do m.in: legionów, wojska, niepodległości, socjalizmu czy zaborców.

Michalski nie ocenia Piłsudskiego, ale docenia jego wkład w odrodzenie państwa Polskiego a ta książka pomaga ten wkład poznać. Polecam.