W Wesołkowie

Wydawnictwo: Goneta
9788362041695

Historia dla dzieci pierwszych klas szkoły podstawowej. Opowiada o grupie przyjaciół mieszkających w miejscowości o nazwie Wesołkowo. Ta nazwa zobowiązuje i wszyscy są weseli i szczęśliwi. Bohaterowie: Zuzia, Józia, Basia, Asia, Jaś i Staś mieszkają w śmiesznych kolorowych domach o różnych kształtach. Jest jeszcze młodszy brat Asi, Wojtaszek. Dzieci mają ogromną frajdę z zabawy w teatr i podczas uroczystości urodzinowych Basi, na które same szykowały dla niej prezenty. Autorka opisała też wszystkie najważniejsze zdarzenia, jakie mają miejsce na wsi lub małych miejscowościach, skupiając się na ludowych zwyczajach i nie tylko. Jest zbieranie ziemniaków, powitanie Mikołaja, Boże Narodzenie, zabawy karnawałowe, Wielkanoc i ponownie wiosna. Zataczamy roczny krąg życia Wesołkowa z jego zwyczajami i spotkaniami. Wszystkie dzieci jako bohaterowie wspomagają się nawzajem, przygotowują wspólnie zabawy, mają pomysły na upiększenie miasta i pamiętają o zwyczajach wpajanych im przez dorosłych. Same oczywiście w Wesołkowie nie mieszkają. Autorka wspomina od czasu do czasu o pomocy ze strony któregoś z rodziców. Cała historia jest ogromnie optymistyczną, pełną humoru i radości. Nie ma tu kłótni i waśni. Wszystkie dzieci są przyjaciółmi i współpracują ze sobą.