Na dworze Wazów w Warszawie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia
Dzieckokwiatu

Książka niniejsza stanowi próbę spojrzenia historyka na dwór królewski Wazów od nieco innej strony niż to było dotychczas. Bo choć o dworze tym powstało już wiele różnych prac, dotyczą one przede wszystkim spraw publicznych, wielkiej polityki, sejmów, struktury organizacyjnej samego dworu i jego składu narodowościowego, architektury królewskich rezydencji, a także mecenatu artystycznego i naukowego, teatru i pewnych uroczystości, takich jak koronacja czy pogrzeb.
W tej pracy chodzi o coś zupełnie innego. Ma ona pokazać szeroko pojętą obyczajowość, tę na co dzień i tę tę od święta, w której para królewska jawiłaby się jako ludzie prywatni, małżonkowie i rodzice, a święto stanowiłoby okazję do ukazania pewnych zwyczajów i tradycji. Książka ta ma też znacznie szersze ramy chronologiczne, próbuje przywołać obyczaje dworskie z czasów panowania wszystkich trzech Wazów, od roku sprowadzenia się pierwszego z nich do Warszawy (1596) aż do adbykacji ostatniego (1668), a niekiedy i dalej.

źródło opisu: Wydawnictwo PWN, 1988

źródło okładki: własne

Dzieckokwiatu | 2012-05-22
Przeczytana: 22 maja 2012

Co znajdziemy w tej książce o dosyć enigmatycznym tytule? Powita nas dokładny opis Zamku w Warszawie, łącznie z łazienkami, planami budynku, potem dowiemy sie co nie co o bardzo codziennych sprawach: małżeństwa, jedzeniu, utrzymaniu, służbie, chorowaniu, kuracjach. To wszystko oczywiście w iście królewski sposób. Wiele ilustracji pozwoli nam bardziej wczuć się w czasy Polskich Wazów.

suorstrega | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017