Łacina w kulturze polskiej

Okładka książki Łacina w kulturze polskiej Aleksander Wojciech Mikołajczak
Okładka książki Łacina w kulturze polskiej
Aleksander Wojciech Mikołajczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: A To Polska Właśnie historia
historia
A To Polska Właśnie
Wydawnictwo Dolnośląskie
1998-01-01
1998-01-01
kultura polska łacina latinitas literatura łacińska poezja łacińska

Okładka książki Design saszetki z cukrem : o komunikowaniu się z rzeczami Patryk Borowiak, Aleksander Wojciech Mikołajczak
Design saszetk... Patryk Borowiak, Al...
Okładka książki Idee wspólnotowe Słowiańszczyzny Aleksander Wojciech Mikołajczak, Witold Szulc, Bogusław Zieliński
Idee wspólnoto... Aleksander Wojciech...

Bardzo ciekawa książka o związkach między kulturą łacińską a historią Polski. Praca przeznaczona jest chyba dla młodszych odbiorców, tak że mam wrażenie, że gdybym ją przeczytał w liceum, uznałbym ją za absolutnie genialną. Zgadzam się na pewno z przedstawionymi w tej pracy tezami, które są ciekawie egzemplifikowane i sprawnie ujęte od strony literackiej. W książce zawarty też został obfity i wcale nie taki oczywisty materiał ikonograficzny. Nie jest to przegląd różnych autorów polskich piszących po łacinie, ale raczej subiektywny opis długiego trwania jednego z najważniejszych, a może wręcz najważniejszego nurtu obecnego przez wieki w kulturze polskiej.

Jest to historia łaciny w polskiej kulturze. Od okresu, kiedy wszystko zapisywano po łacinie, poprzez okres mieszania czyli wtrącania makaronizmów aż po okres schyłkowy. Książka bardzo ważna bo odsłania ogrom dzieł łacińskich tworzonych przez Polaków. Nawet po Reju i Kochanowskich dalej pisano po łacinie i to zarówno prozę jak i poezję. Np. sam Mickiewicz pisał wiersze łacińskie oraz uczył łaciny. Łacina była językiem międzynarodowym i byli Polacy piszący w tym języku, którzy byli znani w całej Europie. Książka zostawiła mnie z dwoma myślami. Szkoda, że dziś tak mało ludzi mówi w tym języku oraz szkoda, że ja sam nie znam łaciny. Oczywiście z tym drugim problemem jestem w stanie się zmierzyć ;-)

o tej książce mówiłem trochę w audycji:
zapraszam

Łacina. Najbardziej logiczny język świata, spoiwo europejskiej kultury, nauki i wiary. Ukształtowała wiele wybitnych umysłów z obszaru kultury i nauki, spisano nią jedne z najwybitniejszych dzieł literatury. Towarzysząca rozwojowi człowieka przez setki lat, należy do fundamentów cywilizacji europejskiej. I nawet najwięksi specjaliści nie są w stanie jednoznacznie i pewnie odpowiedzieć na pytanie, jak Europa wyglądałaby bez niej.

Język łaciński był i nadal jest zmorą niejednego ucznia i studenta, który spędził długie godziny nad podręcznikiem, opanowując zasady gramatyki. Choć obecni adepci kierunków humanistycznych przechodzą jedynie jej przyśpieszony kurs, to i tak takie zajęcia wielu mogą przyprawić o zawrót głowy. Dla tych, którzy z tym językiem próbują się oswoić polecamy książkę Łacina w kulturze polskiej Aleksandra Wojciecha Mikołajczyka.

Jeśli ktoś się interesuje historią czy kulturą antyczną, to polecam. Fajnie zebrane informacje o łacinie od początków Rzymu, poprzez jego upadek, kolejne epoki, aż po czasy współczesne :)

Całkiem fajne kompendium podstawowej wiedzy o łacinie w Polsce na przestrzeni setek lat. Lektura bardziej owocna, kiedy zna się wydarzenia, choćby te najistotniejsze, i utwory mocno z łaciną związane. Fajna do powtórki, systematyzuje wiedzę.

• A1.1 Domowa biblioteczka
  • A5.3 Historia - n
  • Polska

Dodaj cytat z książki Łacina w kulturze polskiej