Łacina w kulturze polskiej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "A to Polska właśnie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
83-7023-635-9
historia
Łukasz Kuć

Czy łacina była drugim ojczystym językiem Polaków? Mówili nią nasi pradziadowie, wywołując gniewne pomruki wielkoruskich ideologów, że "Polska jest łacińską drzazgą wbitą w zdrowe ciało Słowiańszczyzny". Dziś łacina jest naszym wianem w zjednoczonej Europie, albowiem: "Tam kończy się Europa, gdzie kończy się łacina".

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1998

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Penelope | 2019-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Jeśli ktoś się interesuje historią czy kulturą antyczną, to polecam. Fajnie zebrane informacje o łacinie od początków Rzymu, poprzez jego upadek, kolejne epoki, aż po czasy współczesne :)

komestor | 2014-10-20

Łacina. Najbardziej logiczny język świata, spoiwo europejskiej kultury, nauki i wiary. Ukształtowała wiele wybitnych umysłów z obszaru kultury i nauki, spisano nią jedne z najwybitniejszych dzieł literatury. Towarzysząca rozwojowi człowieka przez setki lat, należy do fundamentów cywilizacji europejskiej. I nawet najwięksi specjaliści nie są w stanie jednoznacznie i pewnie odpowiedzieć na pytanie, jak Europa wyglądałaby bez niej.

Język łaciński był i nadal jest zmorą niejednego ucznia i studenta, który spędził długie godziny nad podręcznikiem, opanowując zasady gramatyki. Choć obecni adepci kierunków humanistycznych przechodzą jedynie jej przyśpieszony kurs, to i tak takie zajęcia wielu mogą przyprawić o zawrót głowy. Dla tych, którzy z tym językiem próbują się oswoić polecamy książkę Łacina w kulturze polskiej Aleksandra Wojciecha Mikołajczyka.

komestor | 2014-10-20