Tajemnice krakowskich budowli

6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-61516-18-7
Kraków, architektura, budowle, legendy
ania_och

Niezwykle interesujący przewodnik po ciekawych miejscach w Krakowie, opisuje zabytki mało znane lub znane ale od nieznanej strony. Opowiada historie o krakowskich smokach, krakowskich aniołach, krakowskich studniach, bramach, teatrach itd.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

Meowth | 2016-10-27
Na półkach: Wyzwanie 52/2016
Przeczytana: 27 października 2016

Kto na Wawelu ma aż trzy groby? Gdzie w Krakowie można obejrzeć smocze kości? Dlaczego mistrz Matejko przeklął Teatr im. Juliusza Słowackiego?

Te i inne ciekawostki umieścił Andrzej Nazar w swojej książeczce. Ba, przytaczając zabawną anegdotkę, wyjaśnia też, co dokładnie zdaniem językoznawców z początku XX w. znaczył epitet "stary pierdoła". Wbrew tytułowi autor nie odkrywa przed nami żadnych sekretnych lochów, nieznanych skrytek czy sensacyjnych skarbów. Proponuje za to przechadzkę po Krakowie i dokładne przyglądnięcie się zabytkom, często dobrze znanym, w celu odkrycia pomijanych dotychczas elementów i ciekawych szczegółów.

Ciekawa publikacja, aż prosiłaby się o bogatsze wydanie, prezentujące na znacznie większych, wyraźniejszych zdjęciach wszystkie opisywane ciekawostki.

Agnieszka W | 2017-09-02
Na półkach: 2017