Wielkie pytanie

La grande question
83-60402-04-3
pytania, odpowiedzi, dla dzieci
jagarkar

Choć książka ta złożona jest z samych odpowiedzi, nie ma w sobie nic z zarozumialstwa poradników. Na "Wielkie pytanie" nie ma odpowiedzi poprawnych bądź złych. Są odpowiedzi różne. Tak różne jak postaci, które ich udzielają: babcia, pilot, pies czy kamień. Choć czasem odpowiedzi spotkają się w jakimś prostym rymie niech nie zwiedzie nas ta dźwiękowa zbieżność. W każdej z nich, niczym w kapsułce zawiera się własna i niepowtarzalna wizja świata. Niepowtarzalna jak ilustracje Wolfa Erlbrucha, który tym razem jest również autorem tekstu książeczki. Erlbruch zaprasza dziecko do zastanowienia się nad pytaniem nurtującym nas od zawsze: "dlaczego jesteśmy na świecie?". W tym najgłębszym znaczeniu słowa "dlaczego?", czyli także "po co?". To naprawdę "Wielkie pytanie". W gruncie rzeczy nie sposób wyobrazić sobie większego.

Julian Kutyła

źródło opisu: Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2006

źródło okładki: http://www.hokus-pokus.pl/ksiazka/32/index.html

K_Es | 2016-10-01

Gęś.

bibi | 2015-08-12
Przeczytana: sierpień 2015

Dziecko pojawia się na świecie, "ponieważ mama i tata bardzo się kochają", a kiedy ma niewiele lat "jest po to, aby świętować swoje urodziny", bo tort i świeczki sprawiają mu tyle frajdy. Babcia jest naturalnie od rozpieszcznia. Słowik śpiewa swoje melodie, grubas marzy o tym, by dobrze i dużo zjeść. Pilot "przytula się do chmur", a piekarz wcześnie wstaje, by zdążyć przed tymi, którzy za chwilę się obudzą. Kot mruczy, pies szczeka, królik czeka na przyjemność głaskania. Kamień jest bo jest... a śmierć "jest po to, by kochać życie".
Te na pozór proste, krótkie i jednocześnie sensowne odpowiedzi, ułożone w przemyślany ciąg, w połączeniu z wyrazistymi ilustracjami stają się małym dziełem sztuki. To książka na każdy etap życia dziecka.
madebybibi.blogspot.com