W ogrodzie i w domu

Tłumaczenie: Ilona Stańco
Seria: Tajemnice zwierząt
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Dans les jardins et het maisons
flora i fauna
Bacha85

Każdego dnia jeż zjada tyle pożywienia ile wynosi połowa ciężaru jego ciała. Niektóre gniazda bocianie sięgają 2 m wysokości i ważą 500 kg. Jako miejsce dożycia i reprodukcji paź królowej wybiera kwitnący bez, którego zapach jest dla niego szczególnie nęcący. Wiosną po przebudzeniu ropuchy całymi stadami wędrują w poszukiwaniu zbiorników wodnych. Mrówki ochraniają mszyce, dbają o nie starannie, a najmłodsze z nich umieszczają we własnym mrowisku.Koszatka śpi od jesieni do wiosny przykryta własnym ogonkiem.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie,1991

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2017-01-22

Od czasu do czasu przypominam sobie jedną z książek z serii "Tajemnice zwierząt" i ją czytam. Tym razem stojąc przed regałem książkowym postanowiłem sięgnąć po pozycję "W ogrodzie i w domu". W dzieciństwie ją uwielbiałem. I po latach uważam, że jest to wyjątkowa książka, którą może czytać osoba młoda i już dorosła. Ilość ciekawych informacji o wielu zwierzętach spotykanych w Europie w ogrodach i w domach jest bardzo duża. Wszystko w wyjątkowo zachęcającej do czytania formie.
Książka jest bogato ilustrowana. Są to piękne, dopracowane rysunki Jim Channela. W książce tej znajdziemy informacje o koszatkach, jeżach, drozdach śpiewakach, psach, mrówkach, sikorach modrych, pająkach domowych, szczurach śniadych i szczurach wędrownych, gołębiach skalnych, złotych rybkach lub karasiach złocistych, skorkach, paziach królowej, gekonach, bocianach, modliszkach, kotach, myszach, osach, sierpówkach, żółwiach greckich, ropuchach, świerszczach domowych, świetlikach lub robaczkach świętojańskich....

Jako dziecko do książek z serii Tajemnice zwierząt zaglądałam bardzo często, nie czytałam ich od deski do deski, ale przeglądałam i wracałam co rusz. Teraz, świeżo po lekturze powiem tylko tyle, że czyta się ją dobrze, informacje w niej zawarte są zwięzłe i klarowne, w sam raz by mógł je przyjąć młody i chłonny umysł. Choć znalazłam jeden rażący błąd rzeczowy: Jak można było pająka (dwukrotnie!) nazwać owadem! Ogólnie polecam dla żądnych wiedzy, małych i dużych.

Aglaja | 2016-10-25
Octopus | 2016-02-02