Pressje, teka 12 / 2008. Bohater czasów postheroicznych

Wydawnictwo: Klub Jagielloński
Pressje, Klub Jagielloński
czasopisma
A--

Nasze czasy tylko pozornie pozostają letnie. Pola bitewne są nadal otwarte – historia nie skończyła się z końcem ubiegłego stulecia. Przekonanie zmęczonych bohaterów, że nie warto rozbijać kryształowego pałacu, ponieważ poza nim może być już tylko gorzej jest oddaniem pola bojownikom o nowe prawa człowieka, inżynierom genetycznym, ekologom, którzy dbając o ekosystem poświęcą człowieka. Zasada złotego kompromisu, dobra dla zawierania taktycznych koalicji, nie obowiązuje w dziedzinie spraw podstawowych. Gotowość do obrony kanonu człowieczeństwa w dzisiejszych spokojnych czasach jest wyzwaniem na miarę udziału w wielkiej wojnie. Potencjalny bohater nie wystawia się co prawda na śmierć biologiczną, a cywilną. Grozi mu napiętnowanie i wykluczenie z polis za niepoprawność, jednak stawka w grze nie zezwala na bierność. Alternatywa jest bowiem prosta - sprzeciw wobec relatywizmu i moralnej mizerii albo dożywotni obciach. My wybieramy tych, którzy zdecydują się potrzaskać pałac. Nawet za cenę wykluczenia.

Jadwiga Emilewicz

Świętość życia codziennego.
Marek Przychodzeń

Dwie twarze heroizmu.
Anna Krzynówek

Przepis na bohaterstwo, czyli Ignacy Witkiewicz w sosie Tzatziki.
Kamil Sokołowski

Natalia Chowaniec

Bohaterstwem może być codzienne życie. Z ks. Tadeuszem Isakowiczem Zaleskim rozmawia Kamil Sokołowski i Krzysztof Mazur.
Wywiad Pressji
Kamil Sokołowski, Krzysztof Mazur, Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Stereotyp Zachodu.
Opressje zagraniczne
Janusz Ekes

Impressje kulturalne

Motion Trio: Metropolis.
Tomasz Bacewicz, Nadia Zemanek

U kolebki polskiej kultury politycznej. Rozważania nad dziedzictwem Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Rzecz niezwykła, rzecz pospolita
Rett R. Ludwikowski

Polonica leguntur sine interpretatione? Polemicznie o przydatności filozofii szesnastowiecznej na początku XXI wieku.
Steffen Huber

M. Cichocki, Porwanie Europy.
Repressje
Maciej Hulicki

Z Downing Street 10, The Blair years. Extracts from the Alastair Campbell diaries. Edited by Alaistair Campbell and Richard Stott.
Mikołaj Budzanowski

Chrześcijaństwo ma być zachętą do prawdy. Przemówienie do profesorów i studentów „La Sapienza”.
Antykwariat

Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa
Joanna Jax

8,74 (39 ocen i opinii)
Ojciec
Jacek Dukaj , Wit Szostak , Michał Witkowski , Łukasz Orbitowski , Jakub Małecki , Ziemowit Szczerek , Andrzej Muszyński , Michał Cichy , Wojciech Engelking

7,8 (5 ocen i opinii)

Zadie Smith

7,59 (22 ocen i opinii)
Pierwszy śnieg
Jo Nesbø

7,85 (6184 ocen i opinii)
Słup ognia
Ken Follett