Dziesięć koncepcji natury ludzkiej

Seria: Dylematy
Wydawnictwo: Ossolineum
Ten theories of Human Nature
filozofia, etyka

3 tradycje religijne (konfucjanizm, hinduizm, Biblia) + 5 koncepcji filozoficznych (Platon, Kant, Marks, Freud, Sartre) + 2 koncepcje psychologiczne (Skinner, Lorenz) = 10 koncepcji natury ludzkiej przedstawionych przez Leslie Stevensona oraz Davida L. Habermana.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

| 2012-04-22
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 21 kwietnia 2012

Czy istnieje coś takiego jak „prawdziwa”, czy „wrodzona” natura człowieka? Jeżeli tak, to co nią jest? A może nie ma żadnej „istoty” człowieka – jest tylko zdolność bycia formowanym przez środowisko, czyli przez czynniki ekonomiczne, polityczne i kulturowe.

Różne poglądy na temat natury ludzkiej prowadzą do różnych wniosków dotyczących tego, co i w jaki sposób powinniśmy czynić. Jeśli stworzył nas wszechmocny Bóg, najwyższe Dobro, wtedy Jego zamysł określa to , kim możemy i powinniśmy być, i od Niego mamy oczekiwać pomocy. Natomiast jeżeli stworzyło nas społeczeństwo, a my nie znajdujemy zadowolenia w życiu, to jedynie radykalne zmiany społeczne mogą ten stan rzeczy zmienić. Jeżeli ze swej istoty jesteśmy wolni i nie możemy uciec od indywidualnych decyzji, musimy ten fakt zaakceptować i podejmować decyzje z pełną świadomością odpowiedzialności za swoje czyny. Jeżeli nasza biologiczna natura predysponuje lub determinuje nasze myślenie, odczuwanie i postępowanie, wtedy musimy to...