Liryka polska. Interpretacje

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
83-88560-12-3
Amused

Mistrzowskie analizy najwybitniejszych polskich utworów lirycznych, napisane przez największych polskich literaturoznawców i krytyków literackich. Lektura obowiązkowa wielu pokoleń polonistów. Wznowienie książki, która od momentu pierwszego wydania (w 1966 roku) stała się lekturą podstawową dla wielu pokoleń polonistów. Tom zawiera mistrzowskie analizy najwybitniejszych polskich utworów...

Wznowienie książki, która od momentu pierwszego wydania (w 1966 roku) stała się lekturą podstawową dla wielu pokoleń polonistów. Tom zawiera mistrzowskie analizy najwybitniejszych polskich utworów lirycznych, napisane przez największych polskich literaturoznawców i krytyków literackich (wśród autorów znaleźli się między innymi Jan Błoński, Michał Głowiński, Teresa Kostkiewiczowa, Aleksandra Okopień-Sławińska, Kazimierz Wyka i Czesław Zgorzelski). Książka ta jest nie tylko znakomitym podręcznikiem interpretacji liryki, lecz daje także syntetyczny obraz rozwoju poezji polskiej, począwszy od wierszy Jana Kochanowskiego i Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, poprzez dokonania poetów oświecenia i romantyzmu, aż po utwory Białoszewskiego i Grochowiaka.

kelilah | 2016-08-27
Aleksandra | 2014-01-31