Struktura i interpretacja programów komputerowych

Tłumaczenie: Marcin Kubica
Wydawnictwo: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne
STRUCTURE AND INTERPRETATION OF COMPUTER PROGRAMS
8320427126
informatyka, programowanie
Tobiasz

Książka ta jest uważana za najlepszy podręcznik do wykładu Wstęp do programowania. Autorzy dają do zrozumienia, że programy pisze się nie tylko po to, by je wykonywać, ale także po to, by je czytać , modyfikować i rozwijać. Sztuki programowania należy uczyć się przez poznanie technik kontroli złożoności dużych systemów oprogramowania. Swoje podejście do programowania przedstawiają za pomocą języka funkcyjnego Scheme, a nie języka obiektowego, na przykład C++. Omawiają abstrakcje, w tym zasady łączenia procedur i danych w twory wyższego rzędu, modularność, obiekty i stan. Przedstawiają abstrakcję metajęzykową. Opisują zagadnienia związane z konstrukcją ewaluatorów i programowaniem w logice. Sporo miejsca poświęcają użyciu maszyn rejestrowych. Rozważania teoretyczne popierają licznymi, doskonale dobranymi, przykładami. Zamieszczają też wiele zadań do samodzielnego rozwiązania.
Książka jest przeznaczona dla studentów informatyki i matematyki na uczelniach wyższych. Zależy nam na tym, żeby studenci mieli dobre wyczucie podstaw stylu i estetyki programowania. Powinni znać główne techniki nadzorowania złożoności dużych systemów. Powinni być w stanie przeczytać nawet 50 - stronicowy program, jeśli jest on napisany przykładnie. Powinni wiedzieć, czego nie czytać, a czego w danej chwili nie muszą rozumieć. Powinni czuć się pewnie, modyfikując jakiś program, przy czym powinni zachować ducha i styl twórcy pierwotnej wersji programu.

źródło opisu: http://wnt.pl/

źródło okładki: http://wnt.pl/

Grzegorz | 2012-11-22
Przeczytana: 2012 rok

Trudna i wymagająca, ale według mnie obowiązkowa lektura dla każdego programisty. Pozwala patrzeć na problemy stawiane przed programistą w inny sposób.

VedVid | 2017-08-21
Na półkach: Przeczytane, Programowanie