Tora Pardes Lauder. Wajikra - Księga Kapłańska

Tłumaczenie: Rabin Sacha Pecaric
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tora Pardes Lauder". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fundacja Rolanda S. Laudera
judaizm, religia, zydzi, religioznastwo
religia
Antoni Blok

Trzecia księga Tory, zawierająca przepisy i prawa dotyczące służby kohenów w Świątyni oraz szczegółowe zasady dotyczące rytualnej czystości oraz skażenia, stawia przed studiującym ją liczne trudności. Rabin Sacha Pecaric zastosował w swym tłumaczeniu bardzo szczególne, nowatorskie rozwiązania językowe, pragnąc przybliżyć głębokie sensy kluczowych słów Wajikry oraz ukazać, jak księga ta, traktująca z pozoru o sprawach przeszłości (skoro od prawie dwóch tysiącleci nie istnieje już Świątynia), jest ważna dla Żydów, między innymi jako źródło 257 spośród 613 przykazań judaizmu – w tym przykazania kochania bliźniego jak samego siebie, o którym rabi Akiwa powiedział: „Jest to wielka zasada Tory. Reszta to komentarze. Idź i studiuj je”.

źródło okładki: zdjecie autorskie

Comatose | 2017-02-14