A Walk in the Woods

Black Swan
1998-07-01
1998-07-01
978-0-55299-702-7

Absolutna rewelacja. Super napisana, do tego z wieloma ciekawostkami historycznymi dotyczącymi szlaku, który sam zresztą kawałkami pokonuję.

Nie przepadam za książkami non-fiction, a tym bardziej podróżniczymi bo sam za dużo nie wyjeżdzam. Na książkę trafiłem całkiem przypadkiem jako gratis do innych tytułów, które nabyłem (może dlatego, że była po angielsku).

Lekture sprawdziłem z czystej ciekawości z myślą przeczytania kilku stron i odłożenia na kiedyś. Jak sie okazało, skończyłem ja w zaledwie kilka dni i przeszła moje najśmielsze oczekiwania.

Pierwszą połowę książki przeczytałem jednym tchem, bardzo dużo ciekawych informacji o szlaku oraz historii USA i ich parków narodowych. Do tego autor krok po kroku opisuje co ciekawsze zdarzenia podczas wyprawy a czytelnik bardzo łatwo potrafi wyobrazić siebie w jego miejscu.
Niestety, druga część książki poza końcówką troszke przynudzała, widać, że przez dłuższy okres czasu nie działo sie zbyt wiele dlatego autor raczy nas bardzo często opowiadaniami z historii USA, ciekawostkami i ogólnie jest to zrobione troche po łebkach.

Na szczęście kilka ostatnich stron znowu potrafi przyciągnać i zaciekawić a z końcówki można wyciągnąć troche przemyśleń.

Ogólnie książka bardzo przyjemna, Autor ma duże poczucie humoru i ciekawy styl pisania (w oryginalnym języku). Język angielski czasami trudny ze względu na dużo zaawansowanych nazw roślin czy zwierząt żyjących w przyrodzie. Myśle, że jak ktoś szuka czegoś spokojnego do relaksu a dodatkowo sam lubi czasem rozstawić namiot w lesie to powinien spróbować tejże lektury.

Bryson jak zwykle w świetnej formie.
Czterdziestolatek o nie najlepszej formie wraz z dawno nie widzianym kolegą po przejściach, z dużą nadwagą, wybierają się na wielotygodniową wędrówkę Appalachian Trail, szklakiem turystycznym, który ciągnie się od Georgii do Maine. Autor opowiada nam o trudnościach związanych z pieszą wędrówką, przygodach, które czekały na piechurów na szlaku, ale również o historii powstania szlaku, losie zwierząt i przyrody otaczających szlak.
Nie ma w tej książce relacji z ekstremalnych przeżyć, niezwykłych osiągnięć czy mrożących krew w żyłach przygód. Czytamy po prostu o tym, z jakim mozołem dwóch czterdziestoparolatków wspina się na kolejne góry, o zachwycie, jaki budzi w nich spotkanie oko w oko z łosiem, o tęsknocie za wygodnym łóżkiem i prysznicem. O nic innego w tej książce nie chodzi: ani o znalezienie sensu życia, ani o odpędzenie kryzysu wieku średniego, ani o odbudowaną przyjaźń. Mimo to czyta się świetnie i żal ogarnia z każdą stroną, że coraz ich mniej zostało.
No i konieczny efekt uboczny - człowiek ma ochotę zapakować kilka rzeczy w plecak i ruszyć na pieszą wędrówkę... Ja wybrałam Karkonosze.
Gorąco polecam!

Bryson jak zwykle w świetnej formie.

Ciekawy film o panu pisarzu, który przechodzi "chyba" jakiś kryzys i musi się zrealizować w wyprawie życia. Sądzę, że książka jest opisem właśnie tej wyprawy jak to chyba zostało ujęte w filmie.
Jako dla mnie lektura to chyba nie koniecznie, ale film posiadał jakieś przesłanie o życiu. Jest dość wartościowy. Można się w nim doszukać głębszego sensu. Ale sama ekranizacja bez porywu po za tym, że piękne widoki i starsi aktorzy dobrze wg mnie się sprawdzili w tej roli.

To ja książki w ręce nie miałam... ale może być dobra ;)

Świetna!

Świetna!

Bardzo śmieszna książka. Świetna lektura na długie zimowe wieczory.

Bardzo śmieszna książka. Świetna lektura na długie zimowe wieczory.

• English
  • Podróżnicze