Łuk Donu 1942-1943

Łuk Donu 1942-1943
II wojna światowa
historia
Getos

Dowództwo Frontu Woroneskiego, mając w pamięci sukcesy odniesione poprzedniego dnia, zdecydowało się rzucić do natarcia główne siły dzień wcześniej. Dlatego wyruszająca do kontrnatarcia grupa IV Korpusu uderzyła na nieprzyjaciela wspartego bardzo silną artylerią i kilkoma brygadami pancernymi. O 5.00 rano nie wszystkie węgierskie oddziały, wyznaczone do walki, znalazły się na swych...

Dlatego wyruszająca do kontrnatarcia grupa IV Korpusu uderzyła na nieprzyjaciela wspartego bardzo silną artylerią i kilkoma brygadami pancernymi. O 5.00 rano nie wszystkie węgierskie oddziały, wyznaczone do walki, znalazły się na swych stanowiskach.
Niemieckie czołgi z powodu mrozu nie ruszyły, również 242 batalion dział pancernych nie dotarł pod Uriw. Brakowało też grupy wsparcia III Korpusu pod dowództwem płk. Sandora Martsy, gdyż jego oddział utknął w zamieci śnieżnej na południe od Jabłocznoje.
Natarcie ruszyło więc siłami trzech batalionów piechoty, wspartych grupą szybką III Korpusu.

źródło opisu: okładka książki

Chyba jedyna książka o armii węgierskiej podczas zmagań na froncie wschodnim w 1842/43. Od lat czekam na książki o rumuńskiej i włoskiej. Polecam