Szack - Wytyczno 1939

Wydawnictwo: Bellona
II wojna światowa, bitwa,
historia
hunter

Bitwa pod Szackiem - starcie podczas agresji ZSRR na Polskę, stoczone w dniach 28 - 30 września 1939 między 52 Dywizją Strzelecką Armii Czerwonej, a liczącą w tym czasie około 4000 żołnierzy grupą KOP generała Wilhelma Orlika-Rückemanna

Konkus | 2016-01-17
Przeczytana: styczeń 2016

W pracach poświęconych kampanii wrześniowej działania wojenne Korpusu Ochrony Pogranicza są zazwyczaj przedstawiane skrótowo, bądź w ogóle pomijane. Formacja, która w latach dwudziestych przyczyniła się do zapewnienia bezpieczeństwa we wschodnich województwach II Rzeczypospolitej, we wrześniu 1939 r. podjęła aktywną walkę z wojskami sowieckimi. Działo się to pomimo jej znacznego osłabienia, spowodowanego przekazaniem sił na front niemiecki. Warto zatem sięgnąć po książkę, która przybliża wspomniane na wstępie działania.
W tej krótkiej monografii przedstawiono historię formacji oraz międzywojenne plany obronne Polski na odcinku wschodnim. Opisano przygotowania i przebieg sowieckiej inwazji oraz działania obronne na polskiej granicy. Tytuł pracy jest nieco mylący. Zasadnicza jej część dotyczy bowiem losów zgrupowania oddziałów Korpusu, dowodzonych przez gen. Orlicka-Rückemanna, od koncentracji na Polesiu, po jego rozwiązanie w efekcie starcia pod Wytycznem. Wymienione w tytule...

krynston | 2016-10-21
Przeczytana: 03 listopada 2016