Religia a internet. O przenoszeniu religijnych granic do cyberprzestrzeni

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Cyberkultura, Internet, Społeczeństwo". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ŁOŚGRAF
978-83-7644-082-8
religia, internet
religia
Paulina

Życie religijne w coraz większym stopniu przenosi się ze świątyń do cyberprzestrzeni, gdzie reprezentowane są wszystkie wielkie światowe religie i wszelkie nowe ruchy religijne. W cyberprzestrzeni można się modlić, odprawiać rytuały, podejmować wirtualne pielgrzymki, doznawać oświecenia i duchowych wizji. Uwzględniając praktycznie nieograniczone możliwości wyboru i brak autorytetów religijnych, należy uznać, że powstaje zupełnie nowe, jeszcze nieodkryte pole religijnej aktywności ludzi.
Literatura związana z poruszanym przez Autora tematem skierowana są przede wszystkim do duchowieństwa i traktuje głównie o ewangelizacji przez Internet. Ta publikacja jest nie tylko wkładem w zrozumienie cyberprzestrzeni, ale również nowym spojrzeniem na religię - niezwykle ważny aspekt współczesnej kultury, na religię jako sferę coraz bardziej prywatną i indywidualną;ukazuje, jaką rolę w kształtowaniu nowego oblicza ludzkiej religijności odgrywa Internet. Autor opisuje te zagadnienia z perspektywy socjologii, psychologii religii i religioznawstwa.
(na podstawie recenzji Tomasza Dostatniego)

źródło opisu: http://www.losgraf.pl/s/karta/id/379

źródło okładki: http://www.losgraf.pl/s/karta/id/379

Rafał | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Świetna książka, bardzo dobrze i przystępnie opisuje to w jaki sposób religia jednocześnie się komercjalizuje, miesza z popkulturą, a w ostateczności tworzy nowe-stare formy rytuałów, modlitw i wspólnot w przestrzeni internetowej. Autor elementy teoretyczne uzupełnia często zaskakującymi, dla niektórych pewnie zabawnymi, a dla innych przerażającymi przykładami. Nie zabraknie Wam tutaj wątków chrześcijańskich "kościołów online", islamskich organizacji, a nawet scjentologicznych i związanych z neopogaństwem. Inspirująca lektura.

Ania | 2015-10-14

Fragmenty, które przeczytałam napisane były w bardzo przystępny sposób. Choć nie interesuję się tą tematyką muszę przyznać,ze warto choć przejrzeć tę książkę i rzucić okiem na jej treść choć pobieżnie.

madmuazelM | 2012-12-28
Subek | 2012-07-10