Religia a internet. O przenoszeniu religijnych granic do cyberprzestrzeni

Seria: Cyberkultura, Internet, Społeczeństwo
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ŁOŚGRAF
religia, internet
religia
alex

Życie religijne w coraz większym stopniu przenosi się ze świątyń do cyberprzestrzeni, gdzie reprezentowane są wszystkie wielkie światowe religie i wszelkie nowe ruchy religijne. W cyberprzestrzeni można się modlić, odprawiać rytuały, podejmować wirtualne pielgrzymki, doznawać oświecenia i duchowych wizji. Uwzględniając praktycznie nieograniczone możliwości wyboru i brak autorytetów religijnych, należy uznać, że powstaje zupełnie nowe, jeszcze nieodkryte pole religijnej aktywności ludzi.
Literatura związana z poruszanym przez Autora tematem skierowana są przede wszystkim do duchowieństwa i traktuje głównie o ewangelizacji przez Internet. Ta publikacja jest nie tylko wkładem w zrozumienie cyberprzestrzeni, ale również nowym spojrzeniem na religię - niezwykle ważny aspekt współczesnej kultury, na religię jako sferę coraz bardziej prywatną i indywidualną;ukazuje, jaką rolę w kształtowaniu nowego oblicza ludzkiej religijności odgrywa Internet. Autor opisuje te zagadnienia z perspektywy socjologii, psychologii religii i religioznawstwa.
(na podstawie recenzji Tomasza Dostatniego)

źródło opisu: http://www.losgraf.pl/s/karta/id/379

źródło okładki: http://www.losgraf.pl/s/karta/id/379

SocjoFantasy | 2019-07-29
Przeczytana: 2017 rok

Bardzo interesująca książka, w której autor przedstawił religię w perspektywie rozwoju technologicznego. Efektem tego rozwoju jest internet, który zmienił oblicze naszych interakcji, a nawet całkowicie przeobraził życie codzienne. To samo dotyczy również w jakimś stopniu religii, a właściwie nowych form jej kultywowania, dotychczas ludziom niedostępnych.

Jak wiadomo internet stał się medium, w którym po pierwsze można znaleźć niemalże wszystkie informacje, a po drugie nawiązać interakcję z ludźmi z całego świata. Dlatego pierwszy "cross" religii z internetem, to po prostu wszelkiego rodzaju parafialne strony czy przewodniki, które na dobre zadomowiły się w sieci. Drugi "cross" to już nieco ciekawsza kwestia, która dla mnie była nawet dość szokująca. Czy wiedzieliście bowiem, że niektórzy udostępniają możliwość e-adoracji Najświętszego Sakramentu, a gdzieniegdzie odbywają się nawet wirtualne rytuały mszalne/modlitewne, w których ludzie uczestniczą niczym postaci w grze RPG?...

Ania | 2015-10-14

Fragmenty, które przeczytałam napisane były w bardzo przystępny sposób. Choć nie interesuję się tą tematyką muszę przyznać,ze warto choć przejrzeć tę książkę i rzucić okiem na jej treść choć pobieżnie.