Wyzwanie oświeconych samurajów

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
historia
Czuczubaka

Jak to się stało, iż mały kraj, któremu natura jawnie poskąpiła swych darów, kraj opóźniony w rozwoju politycznym, gospodarczym i społecznym potrafił w ciągu kilkudziesięciu zaledwie lat, po wyjściu z izolacji w roku 1868, nadrobić opóźnienie, stworzyć nowoczesny potencjał przemysłowy oraz włączyć się do rywalizacji czołowych mocarstw świata rzucając mu zuchwałe wyzwanie? Jak to się stało, iż zaledwie kilka lat po wojnie, tragicznych doświadczeniach i bezprzykładnej klęsce kraj ten powrócił na arenę międzynarodową, a ofiarność i wytrwała praca całego narodu, energia i elastyczność przywódców zyskały powszechny podziw i uznanie? Badacze dziejów wielkości i upadku Nipponu stawiają wciąż pytanie, na które próbuje odnaleźć się w miarę wyczerpującą i przekonywającą odpowiedź: w jaki sposób Japonia nie tylko dźwignęła się z upadku, lecz zdołała najdotkliwszą w swej historii klęskę przekształcić w zwycięstwo?

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: skan własny