Nowe oblicze starej tradycji. Chiny - Japonia

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Kreator
historyczna

Zawrotny rozwój gospodarczy i dynamiczne przemiany Japonii i Chin zmuszają wielu do zastanowienia, w jaki sposób udało się im osiągnąć tak wielki sukces gospodarczy w czasach, gdy wszyscy bronią się przed recesją. Być może to stara tradycja kulturowa tych cywilizacji stworzyła uniwersalne prawa, dzięki którym osiąga się powodzenie we współczesnym świecie.

Jeśli autor tej książki faktycznie całe życie mieszkał w Chinach i Japonii, jak twierdzi nota na okładce, to musiał mieszkać w izolacji i środowisku czysto Europejskim. Albo on naprawdę dużo wie, tylko uważa czytelnika za idiotę. Ale tak czy inaczej ten pan pisać nie powinien, a na pewno nie powinien streszczać bogatej historii dwóch państw na stu siedemdziesięciu stronach (z czego tak z dziesięć stron stanowią rysunki...). "Powinien" "też" "nie używać" "cudzysłowiów". Oraz... ograniczyć... wielokropki... A TAKŻE WIELKIE LITERY Nie! Mówiąc! O! Wykrzyknikach! Nawet z transkrypcją ma problem.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-07
Przeczytana: luty 2009

Generalnie gniotem ostatnich prawie dwóch miesięcy była broszurka, bo czegoś, co nie ma marnych dwustu stron, a aspiruje do miana ksiązki historycznej, nazwać się książką nie da, to znaczy „Chiny-Japonia: nowe oblicze starej tradycji” Wowczuka. Nie, żebym była przesadnie zadufana w sobie, ale taką… książkę na takim… poziomie potrafiłabym napisać sama, skoro historie Chin i Japonii rzadko kiedy liczą mniej niż… czterysta stron a i tak autorzy zaznaczają… że nie jest to temat wyczerpany, a Wowczuk sprawia takie wrażenie… jakby przepisał podręcznik do historii do… gimnazjum. Nie ubliżając gimnazjalistom. Zastanawiam się… po co autor zabrał się za pisanie książki teoretycznie naukowej, skoro… nie radzi sobie z nazwami własnymi, a o transkrypcjach nigdy chyba nie słyszał, a jako prostego czytelnika szczególnie doprowadziła mnie do szału jego… mania stawiania wszędzie… wielokropków, jakby był to… jedyny znak interpunkcyjny. Na jednej stronie formaty A5 naliczyłam ich osiem. Niejedna...

Rondelek | 2016-11-11

Wszystko, co można powiedzieć na temat tej... "książki"... perfekcyjnie podsumowała An-Nah. Miałam dokładnie te same myśli. Niekończące się wielokropki (w absurdalnych miejscach), wykrzyknienia! oraz WIELKIE LITERY. O wartości merytorycznej nic nie będę nawet mówić. Co do transkrypcji, niech za przykład posłuży fakt, że doliczyłam się trzech lub czterech form zapisu słowa "daimyō". "Y" oraz "J", "SHI" - "SI" również używane naprzemiennie, czasem w jednym wyrazie. W efekcie, przy nazwach własnych - o ile nie znałam ich wcześniej - miałam wątpliwości, jak w zasadzie powinnam je przeczytać.
Nie polecam, szczególnie osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tematem - szkoda czasu i mózgu. Osobom zaznajomionym z materią, mogę polecić co najwyżej w formie... czarnego... HUMORU!

Magdalena | 2013-09-19
StayFrosty | 2013-07-07