Okładka książki Żelazna kurtyna

Żelazna kurtyna

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Na scenie i za kulisami polityki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Marek Urbański
Iron curtain. From stage to cold war
wydawnictwo
papier
Pakoziom
8 (3 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Ta błyskotliwa metafora stała się wkrótce brutalną rzeczywistością. Ale historia żelaznej kurtyny zaczęła się wcześniej. Patrick Wright pokazuje, że określenie to było stosowane przez internacjonalistów z początku XX wieku i pierwszych podróżników do Rosji Sowieckiej. W rzeczywistości żelazna kurtyna nigdy nie była granicą - była stanem psychicznym i nie zniknęła wraz z upadkiem muru berlińskiego.

źródło opisu: Świat Książki, Warszawa, 2009

Kalendarium literackie
  • James Baldwin
    90. rocznica
    urodzin
    - Mówiąc, że jestem kobietą, mam na myśli to, że mogę wyjść za ciebie za mąż i żyć z tobą pięćdziesiąt lat, i przez cały czas mogę być dla ciebie obca, a ty nawet możesz tego nigdy nie widzieć. - A gdybym ja był obcy... wiedziałabyś o tym? - Dla kobiety - odparła - mężczyzna pozostanie chyba zawsze... pokaż więcej
  • Isabel Allende
    72. rocznica
    urodzin
    Szczęście polega na zdobywaniu tego, na co od dawna się czekało
  • Robert Holdstock
    66. rocznica
  • Stanisław Baliński
    116. rocznica
  • Jussi Adler-Olsen
    64. rocznica
    urodzin
    Bałagan nie był przecież tylko zjawiskiem zewnętrznym. Wewnątrz czuł się wyjątkowo dobrze zorganizowany.
  • Raymond Carver
    26. rocznica
    śmierci
    Chciałbym być taki jak wszyscy w naszej dzielnicy- być skromnym, normalnym, niewyróżniającym się niczym miernotą- wrócić na górę do sypialni, położyć się w łóżku i zasnąć.
    (Str 64).
  • William Seward Burroughs
    17. rocznica
    śmierci
    Życie to szkoła, w której każdy uczy się innej lekcji.
  • Leslie Esdaile Banks
    3. rocznica