Beautiful Redemption

Okładka książki Beautiful Redemption Kami Garcia, Margaret Stohl
Okładka książki Beautiful Redemption
Kami GarciaMargaret Stohl Wydawnictwo: Łyński Kamień Cykl: Kroniki Obdarzonych (tom 4) fantasy, science fiction
Kroniki Obdarzonych (tom 4)
Łyński Kamień
2013-12-01
2013-12-01
Kami Garcia Margaret Stohl paranormal romance fantastyka Kroniki Obdarzonych

Okładka książki Młodzi Tytani. Robin Kami Garcia, Gabriel Picolo
Młodzi Tytani.... Kami Garcia, Gabrie...
Okładka książki Constantine. Zdradliwe iluzje Kami Garcia, Isaak Goodhart
Constantine. Z... Kami Garcia, Isaak ...
Okładka książki Joker/Harley: Zabójczy umysł Jason Badower, Kami Garcia, Mike Mayhew, Mico Suayan
Joker/Harley: ... Jason Badower, Kami...
Okładka książki Młodzi Tytani. Beast Boy kocha Raven Kami Garcia, Gabriel Picolo
Młodzi Tytani.... Kami Garcia, Gabrie...

Cała seria "Kroniki Obdarzonych" jest warta przeczytania, zwłaszcza przez tych, którzy lubią literaturę fantasy. Autorkom zgrabnie udało się połączyć świat realny ze światem nadprzyrodzonym, wykorzystując do tego wierzenia, mity, ale również nasze własne różne przekonania o tym, co dzieje się z nami po śmierci. Oczywiście jest to tylko tłem, aby opowiedzieć o uczuciu, jakie łączy dwoje nastolatków, o miłości, której nie jest w stanie zniszczyć nawet śmieć. Polecam wszystkim na wakacyjne dni.

A ja przeczytałam całkiem fajne tłumaczenie, może momentami ciężko było się wczuć w książkę ze względu na niedociągnięcia w tłumaczeniu ale na tyle ile mogę ocenić książkę po tłumaczeniu to oceniam wysoko. Piękne zakończenie, akcja bardzo wartka, huśtawka emocjonalna zapewniona i długo wyczekiwany happy end. Bardzo dobre zakończenie serii.

Ta książka!!! Aaa!!! Po tym jak z góry zakupiłam dwie dostępne części "Kronik Obdarzonych" czyli "Piękne Istoty" i "Istoty Chaosu" nie myślałam, że będę miała problem z zakupieniem części drugiej. Warto zaznaczyć, iż byłam święcie przekonana, że "Kroniki Obdarzonych" to trylogia, czyli cała historia kończy się na trzech częściach. Moja mina i płacz gdy przeczytałam "Istoty Chaosu" była niewyobrażalna... Wtedy zaczęło się poszukiwanie czwartej części Kroniki Obdarzonych, które trwało dość długo. Po tygodniach rozmyślania nad książką nareszcie zdecydowałam- muszę przeczytać "Beautiful Redemption"! Nawet jeśli wiąże się to z czytaniem z otwartym słownikiem, co może skutkować miesiącami nad jedną książką! Jak mocno się myliłam!!! Książkę przeczytałam w tydzień! Nie będę ukrywać, że nie jestem zbytnio dobra z angielskiego ale uznałam, że nie będę tłumaczyła opisów itp., jak już to tylko niezrozumiałe, najważniejsze rzeczy. A więc przejdźmy do opisu samej książki.
Gdy po skoku, Ethan budzi się w łóżku jest on w szoku. A w dodatku okazuje się, że w kuchni znajduje się jego matka, która tłumaczy mu, że trafił do "Innegoświata". Chłopak cieszy się z tego, że może zobaczyć matkę lecz jednak uświadamia on sobie, że być może już nigdy nie zobaczy ani Ammy, Linka, Liv a przede wszystkim Leny... Prosi on wtedy matkę by mógł dać im jakiś znak, że ma się dobrze, tak jak to robiła ona wysyłając mu piosenki. Ethan postanawia, że zostawi im wiadomość w krzyżówce. Chwile później chłopak dowiaduje się, że jest sposób by wrócić do prawdziwego Gatlin lecz jednak sam sobie nie poradzi i musi poprosić bliskich o pomoc. Książka jest podzielona na trzy części, pierwsza opisywana jest z perspektywy Ethana, druga z Leny i ostatnia także z Ethana.
Niestety więcej nie da się opowiedzieć o tej książce bez spoilerów, których nienawidzę :( Podsumowując jestem załamana, że tak dobrą serię wydało wydawnictwo, które upadło i dzięki temu ostatnia część Kronik Obdarzonych nie została wydana w Polsce. A trzeba przyznać, że książka jest F-E-N-O-M-E-N-A-L-N-A!!! Bardzo polecam!

Na półkach: , , , , , , ,

„Istoty Odkupienia” to pierwszy i ostatni tom „Kronik Obdarzonych” gdzie narratorem jest nie tylko Ethan ale również Lena. Po skończeniu „Istot Chaosu” nie mogłam uwierzyć w to ,że Ethan naprawdę skoczył z tej przeklętej wieży ciśnień. Obawiałam się ,że autorki postąpią tak jak Veronica Roth z serią „Niezgodnej” – dla tych co nie czytali , na końcu główna boahterka ginie, ale nie, jednak postanowiły uszczęśliwić tych , którzy wyruszli z nimi w świat Obdarzonych i Śmiertelników i innych stworzeń . Kurczę, nie mogę uwierzyć ,że to już koniec mojej przygody z Ethanem i Leną. Całą serię czytało się bardzo przyjemnie , i w miarę szybko. „Kroniki Obdarzonych” nie są serią książek , które kiedykolwiek mogłabym zapomnieć. Zostaną one ze mną na zawsze. Akurat co do tej kwestii nie mam żadnych wątpliwości. Cała seria jest naprawdę cudowna , i tak trudno mi się z nią żegnać. Chyba zawsze jest tak,że wyczekuje się zakończenia , ale kiedy już się je pozna, chce się wrócić na początek, gdzie wszystko dopiero się zacznało, a nie kończyło. Jeśli chodzi o moją opinię to tyle i ze swojej strony naprawdę gorąco polecam przeczytać!

Czwarta część serii totalnie mnie zaskoczyła. Poprzednie trochę za bardzo mi się ciągnęły i tylko czekałam, aż będzie koniec. Lubię czytać całe serie, nawet jeśli nie wszystkie części mnie zachwycają i dlatego postanowiłam przeczytać ostatnią książkę z tej serii. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że ta część była najlepszą jeśli chodzi o "Kroniki Obdarzonych". Nawet nie wiem kiedy dotarłam do ostatniej strony. Czytało się na prawdę dobrze, choć wiem, że zapewne była to książka (a nawet cała seria) z cyklu "przeczytać i zapomnieć". Ot taki przerywnik.
Jeśli lubicie historyjki z ludźmi obdarzonymi nadprzyrodzonymi zdolnościami i walkę dobra ze złem, to jest to pozycja dla Was :)

Nie znoszę kiedy wydawnictwo wydaje jakieś serię a potem przestaje i czytelnik pozostaje bez zakończenia. Nie znam angielskiego na tyle by przeczytać w orginale więc próbowałam przeczytać w tłumaczeniu nie oficjalnym ale się poddaje bo Nie da się tego czytać

„The right thing and the easy thing are never the same.”

„Beautiful Redemption” to czwarta i ostatnia część „Kronik Obdarzonych”, która niestety nie została wydana w Polsce (i marne są szanse, aby to się zmieniło),ale „Istoty Chaosu” zakończyły się w takim momencie, że po prostu musiałam poznać dalsze losy Ethana i Leny.

Większą część historii obserwujemy z punktu widzenia Ehana, ale mamy szansę poznać także jej niewielką część oczami Leny. Cieszę się z tego zabiegu, ponieważ bohaterowie zostają dosyć mocno rozdzieleni i dzięki temu miałam lepszą szansę na poznanie szerszej perspektywy wydarzeń. Już od pierwszego tomu bardzo polubiłam ich wszystkich, więc kibicowałam im i martwiłam się razem z nimi. Możemy zauważyć zmianę niektórych postaci, widzimy jak ewoluują.

„There are lots of things we choose not to see. Doesn't mean they aren't there, even if we wish they weren't.”

Muszę przyznać, że autorkom udało się wykreować naprawdę ciekawy, pozaziemski świat. Chociaż cała książka skupia się na powrocie Ethana do świata żywych, cały czas coś się działo i nie mogłam się nudzić. Powieść wciągnęła mnie od pierwszych stron. Końcówkę w jakimś stopniu idzie przewidzieć, ale nie przeszkadzało mi to w czytaniu.

Historia o miłości i poświęceniu, a także o walce o swoich bliskich. Cieszę się, że nie jest to moje pożegnanie ze światem Obdarzonych, ponieważ jeszcze do nich powrócę za sprawą innych serii powiązanych z nim, przykładowo „Niebezpieczne istoty”.

„As Amma used to say, the good thing about the truth is it’s true, and there’s no arguing with the truth. You may not like it, but that doesn’t make it any less true.”

„The right thing and the easy thing are never the same.”

Większą część historii obserwujemy z punktu...

"Krew z serca mojego twoją jest ochroną"

Po ciężkim zakończeniu trzeciego tomu, musiałam sięgnąć po kolejny. Udało mi się to za sprawą nieoficjalnego tłumaczenia, które zdaję sobie sprawę nie oddało całego klimatu książki. Nie wiem jak można zaczynać kontynuację, nie wydając zakończenia pierwszej serii.

"Spojrzałem jej prosto w oczy.
- Nie zrobię niczego głupiego.Obiecuję.- To było połowiczne kłamstwo. Bo ratowanie ludzi, których się kocha, nie jest głupie. Nie jest nawet kwestią wyboru."

W ostatniej części Lena opłakuje swojego ukochanego, a koniec końców robi wszystko by go odzyskać. Tom wydawał się czasem nieco naciągany, a lament Ethana wręcz irytujący.
Niemniej jednak polecam serie, jednocześnie odradzam oglądanie filmu, bo tylko niszczy całą magię.

"Krew z serca mojego twoją jest ochroną"

"Spojrzałem jej prosto w oczy.
- Nie zrobię niczego...

Totalne rozczarowanie jak dla mnie, cała seria mnie nie zachwyciła, powiedziałabym, że jest przeciętna. Każdą część czytało mi się ciężko i parę razy musiałam odstawić książkę i w międzyczasie przeczytać coś innego. Gdyby nie moja natura i chora zasada skończenia tego co się zaczęło na pewno nie sięgnęła bym po kolejne części.

Czy śmierć zawsze oznacza koniec? Niekoniecznie. Zwłaszcza gdy jesteś po uszy wplątany w sprawy Obdarzonych. Stało się. Ethan poświęcił się, by ratować wszystko, co zna, wszystkich, których kocha. Nie odszedł jednak całkowicie trafił do Otherworld, świata zmarłych, których z żywymi wciąż wiążą niedokończone sprawy. Tam też spotyka matkę, za którą tak tęsknił i kilka innych sprzyjających mu osób. Wciąż ma jednak nadzieję na powrót do Leny, więc gdy tylko pojawia się nikła szansa na ratunek, nie zastanawia się długo. Zrobi wszystko, co w jego mocy (a może nawet i trochę więcej),by znów być przy ukochanej. Nawet jeśli czekające go zadanie będzie o wiele niebezpieczniejsze od wszystkiego, czego do tej pory doświadczył. Czy miłość rzeczywiście okaże się silniejsza niż śmierć?

"There are things worse than death, Ethan."

Miałam pewne obawy - czy dalsze prowadzenie akcji po śmierci Ethana nie jest już kontynuowaniem serii na siłę? A jednak szybko się wciągnęłam. Próby powrotu do Gatlin przy każdej nadarzającej się sposobności wyraźnie ukazywały miłość Ethana do Leny (co już tak wiele razy zdążył udowodnić). Autorki stworzyły bardzo ciekawą wizję życia po śmierci, w tym także miejsca, które nie uległy zmianie. Ethan w końcu mógł spotkać swoją matkę. Dzięki temu także czytelnicy mają okazję bliżej poznać Lilę, stanowiącą wzorowy przykład mola książkowego i kochającej matki. Z kolei widok cioci Prue mieszkającej po śmierci ze swoimi trzema psami i pięcioma mężami był wprost bezcenny. Otherworld należy najpierw poznać, by następnie swobodnie się po nim poruszać, a przy pewnym wysiłku można zajrzeć do świata żywych, choć jakakolwiek ingerencja stanowi już większy problem. Ale czego się nie robi dla swojej najważniejszej na świecie osoby? Jak by to nie zabrzmiało, przebywanie w zaświatach stanowi idealny pretekst dla pojawienia się sporej ilości czarnego humoru, co bardzo mi się spodobało. Poza tym wraz z rozwojem akcji spotkamy tu wiele ciekawych postaci, choć nie wszystkie będą przychylnie patrzeć na działania Ethana.

"I laughed, relieved, I was getting pretty good at this whole being dead thing."

A co w świecie żywych? Jak można się było spodziewać, Lena nie może przeboleć straty Ethana. Nikt się temu z resztą nie dziwi. Poza tym właśnie dzięki takiej postawie była w stanie zauważyć oznaki działalności Ethana, jego próby porozumienia się z nią. I nieważne jak irracjonalne by to było, nie przestawała wierzyć w to, że zdoła znaleźć sposób na powrót. A inni, pomimo większych lub mniejszych wątpliwości, starali się ją wspierać. Jest więc Amma, która, tak jak i ona, najbardziej na świecie pragnie powrotu Ethana, zakochani w sobie John i Liv, Macon, który pilnuje, by nie wpakowali się w kłopoty (lub z takowych ich wyciąga) oraz Link (od zostania w jednej czwartej inkubem jeszcze bardziej interesująca postać) i Ridley, których ciągłe przekomarzania są wręcz urocze. Pod wpływem tylu pozytywnych postaci (także tych w zaświatach) na mojej twarzy raz po raz pojawiał się ciepły uśmiech.

Nie trzeba było wiele, żebym znów wciągnęła się w świat Obdarzonych i choć minęło sporo czasu odkąd czytałam poprzednią część, rozmowy bohaterów pomogły mi stopniowo przypomnieć sobie szczegóły, które zdążyły zatrzeć się w mojej pamięci. Ostatnia część wniosła do serii sporo ciekawych informacji, choć nie obyło się bez nieco bardziej nużących fragmentów. Część wydarzeń było dość mocno przewidywalnych, rozwiązania niektórych problemów przychodziły zbyt łatwo. Miałam wrażenie, że pod koniec książka jakoś straciła na swoim uroku. Nie wiem, czego się spodziewałam, ale ostatecznie czułam się nieco rozczarowana. Mimo to nie żałuję.

"Well, as the smartest person I know once said, these things are difficulties, not impossibilities."

• Czekam na polskie wydanie!
  • Kroniki Obdarzonych
  • Po angielsku