angielski
Rose

Is death the end . . . or only the beginning? Ethan Wate has spent most of his life longing to escape the stiflingly small Southern town of Gatlin. He never thought he would meet the girl of his dreams, Lena Duchannes, who unveiled a secretive, powerful, and cursed side of Gatlin, hidden in plain sight. And he never could have expected that he would be forced to leave behind everyone and...

Is death the end . . . or only the beginning?

Ethan Wate has spent most of his life longing to escape the stiflingly small Southern town of Gatlin. He never thought he would meet the girl of his dreams, Lena Duchannes, who unveiled a secretive, powerful, and cursed side of Gatlin, hidden in plain sight. And he never could have expected that he would be forced to leave behind everyone and everything he cares about. So when Ethan awakes after the chilling events of the Eighteenth Moon, he has only one goal: to find a way to return to Lena and the ones he loves.

Back in Gatlin, Lena is making her own bargains for Ethan's return, vowing to do whatever it takes -- even if that means trusting old enemies or risking the lives of the family and friends Ethan left to protect.

Worlds apart, Ethan and Lena must once again work together to rewrite their fate, in this stunning finale to the Beautiful Creatures series

źródło opisu: http://beautifulcreaturesauthors.com/

źródło okładki: http://beautifulcreaturesauthors.com/

Przeczytałam kilka rozdziałów po Angielsku i nie mogę się doczekać polskiej premiery. Tyle, że wydawnictwo miało wydać w grudniu 2013, a premiera została przeniesiona. I z tego co wiem nie wiadomo na kiedy. Wcześniejsze części bardzo mi się spodobały, a "Kroniki obdarzonych" są jedną z moich ulubionych serii. Zakończenie "Istoty chaosu", złamało moje serce na pół i nie ukrywam - chciałabym już wiedzieć jakie zakończenie czeka to wszystko. Mam nadzieję, ze ostatnia część ukaże się na początku przyszłego roku. Ale co można zrobić? Pozostaje tylko czekać na Polską wersję : )

Rose | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Po Beautiful Redemption musiałam sięgnąć w oryginale, gdyż niestety nie została ona wydana w Polsce, co jest chore, zważywsze na to, że niedawno wyszły Niebezpieczne Istoty, czyli sequel. Czy ktoś z wydawnictwa Łyński Kamień może mi wyjaśnić jak mamy przeczytać sequel, nie przeczytawsze wcześniej finału serii głównej? Jak dla mnie to trochę bez sensu.
Miałam mieszane uczucia w stosunku do tej książki i po lekturze nic się w tej kwestii nie zmieniło. Stanowczo wypada blado w stosunku do Pięknych Istot i znowu widać olbrzmi spadek poziomu porównując do Istot Chaosu- ale równocześnie muszę przyznać, że Beautiful Redemption czyta się o nieba lepiej niż Istoty Ciemności. Tak więc cała seria wciąż pozostaje dość nierówna, co jest rzadko spotykanym zjawiskiem. Zastanawiam się dlaczego akurat pierwsza i trzecia część wyszły tak dobre, a druga i czwarta tak średnie. No ale, przejdźmy do setna.

Beautiful Redemption zaczyna się dokładnie tam, gdzie kończą się Istoty Chaosu; zaraz po skoku...

Ewelina | 2014-05-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 maja 2014

„The right thing and the easy thing are never the same.”

Przeczytałam całą książkę w oryginale, ponieważ nie została wydana jeszcze w Polsce i jakoś się na to nie zanosi. Niestety. Nie ma to jak przeczytać trzy części i nie dowiedzieć jak się historia skończy. Frustrujące? Mało powiedziane.

Ostatnia część „Kronik Obdarzonych” trzyma w napięciu do samego końca. Historia jest opowiadana z perspektywy głównych bohaterów – Ethana albo Leny. Forma bezpośredniego przekazywania czytelnikowi myśli i odczuć na dane sytuacje, nawet jeśli są to tylko przemyślenia, pozwala wcielić się czytelnikowi w rolę „powiernika”. W niektórych momentach bardziej, w innych mniej. Jest zauważalna różnica między czytaniem „o” a towarzyszeniem bohaterom. Tutaj kładziony jest nacisk na to drugie.

Co mnie osobiście trochę denerwowało? Powtórzenia. Nie pamiętam jak było wcześniej i jak by wyglądało porównanie oryginałów i przekładów poprzednich części. Tutaj jakieś stwierdzenia czy myśli są obdarzane słowem...

arrow18 | 2016-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2016

„Istoty Odkupienia” to pierwszy i ostatni tom „Kronik Obdarzonych” gdzie narratorem jest nie tylko Ethan ale również Lena. Po skończeniu „Istot Chaosu” nie mogłam uwierzyć w to ,że Ethan naprawdę skoczył z tej przeklętej wieży ciśnień. Obawiałam się ,że autorki postąpią tak jak Veronica Roth z serią „Niezgodnej” – dla tych co nie czytali , na końcu główna boahterka ginie, ale nie, jednak postanowiły uszczęśliwić tych , którzy wyruszli z nimi w świat Obdarzonych i Śmiertelników i innych stworzeń . Kurczę, nie mogę uwierzyć ,że to już koniec mojej przygody z Ethanem i Leną. Całą serię czytało się bardzo przyjemnie , i w miarę szybko. „Kroniki Obdarzonych” nie są serią książek , które kiedykolwiek mogłabym zapomnieć. Zostaną one ze mną na zawsze. Akurat co do tej kwestii nie mam żadnych wątpliwości. Cała seria jest naprawdę cudowna , i tak trudno mi się z nią żegnać. Chyba zawsze jest tak,że wyczekuje się zakończenia , ale kiedy już się je pozna, chce się wrócić na początek, gdzie...

LookBook | 2015-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Krew z serca mojego twoją jest ochroną"

Po ciężkim zakończeniu trzeciego tomu, musiałam sięgnąć po kolejny. Udało mi się to za sprawą nieoficjalnego tłumaczenia, które zdaję sobie sprawę nie oddało całego klimatu książki. Nie wiem jak można zaczynać kontynuację, nie wydając zakończenia pierwszej serii.

"Spojrzałem jej prosto w oczy.
- Nie zrobię niczego głupiego.Obiecuję.- To było połowiczne kłamstwo. Bo ratowanie ludzi, których się kocha, nie jest głupie. Nie jest nawet kwestią wyboru."

W ostatniej części Lena opłakuje swojego ukochanego, a koniec końców robi wszystko by go odzyskać. Tom wydawał się czasem nieco naciągany, a lament Ethana wręcz irytujący.
Niemniej jednak polecam serie, jednocześnie odradzam oglądanie filmu, bo tylko niszczy całą magię.

Zaneta88 | 2014-02-19

Czy śmierć jest końcem... czy dopiero początkiem?

Ethan Wate spędził większość swojego życia marząc o ucieczce z małego południowego miasteczka, Gatlin. Nigdy nawet nie przypuszczał, że spotka dziewczynę swoich marzeń, Lenę Duchannes, która odsłoni sekretną, potężną i przeklętą stronę Gatlin, ukrytą przed spojrzeniami. Nigdy również nie spodziewał się, że będzie zmuszony zostawić wszystkich i wszystko, na czym mu zależy. Więc kiedy Ethan budzi się po mrożących krew w żyłach wydarzeniach po Osiemnastym Księżycu, ma tylko jeden cel: znaleźć sposób na powrót do Leny i tych, których kocha.

Powracając do Gatlin, Lena robi wszystko, by odzyskać Ethana - nawet, jeśli oznacza to zaufanie starym wrogom albo ryzykowanie życia rodziny i przyjaciół Ethana.

Różne światy, Ethan i Lena muszą pracować razem, by zmienić swoje przeznaczenie, w tym wspaniałym finale "Pięknych Istot".

iwona29 | 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

Totalne rozczarowanie jak dla mnie, cała seria mnie nie zachwyciła, powiedziałabym, że jest przeciętna. Każdą część czytało mi się ciężko i parę razy musiałam odstawić książkę i w międzyczasie przeczytać coś innego. Gdyby nie moja natura i chora zasada skończenia tego co się zaczęło na pewno nie sięgnęła bym po kolejne części.

Amy Black | 2013-08-10

Kiedy polskie wydanie?

Suza | 2015-05-18
Przeczytana: 01 maja 2015

Czy śmierć zawsze oznacza koniec? Niekoniecznie. Zwłaszcza gdy jesteś po uszy wplątany w sprawy Obdarzonych. Stało się. Ethan poświęcił się, by ratować wszystko, co zna, wszystkich, których kocha. Nie odszedł jednak całkowicie trafił do Otherworld, świata zmarłych, których z żywymi wciąż wiążą niedokończone sprawy. Tam też spotyka matkę, za którą tak tęsknił i kilka innych sprzyjających mu osób. Wciąż ma jednak nadzieję na powrót do Leny, więc gdy tylko pojawia się nikła szansa na ratunek, nie zastanawia się długo. Zrobi wszystko, co w jego mocy (a może nawet i trochę więcej), by znów być przy ukochanej. Nawet jeśli czekające go zadanie będzie o wiele niebezpieczniejsze od wszystkiego, czego do tej pory doświadczył. Czy miłość rzeczywiście okaże się silniejsza niż śmierć?

"There are things worse than death, Ethan."

Miałam pewne obawy - czy dalsze prowadzenie akcji po śmierci Ethana nie jest...

Marta Tadych | 2015-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Wydawnictwo Łyński Kamień (które już chyba nie istnieje) popełniło zbrodnię, kiedy po wydaniu trzech części Kronik Obdarzonych pozostawiono polskich czytelników z niespełnioną obietnicą wydania ostatniego tomu powieści. W tej sytuacji, jeśli polski czytelnik, po ogromnym cliffhangerze w trzecim tomie, chce poznać zakończenie historii Ethana i Leny, zmuszony jest czytać w oryginale lub liczyć na nieoficjalne tłumaczenia, które czasem wołają o pomstę do nieba.
Niestety, sięgnęłam po nieoficjalne tłumaczenie, za które wzięło się kilka osób. Momentami bardzo żałowałam swojej decyzji, kiedy widziałam, że ktoś "tłumaczył" każde słowo dokładnie tak, jak było w oryginale. Pewnie gdybym sięgnęła po oryginał, czytałabym trochę dłużej, ale nie irytowałabym się błędami i miała większą przyjemność z czytania.
Minęło trochę czasu, od kiedy przeczytałam wcześniejsze trzy części Kronik i wiele rzeczy pozapominałam. Część, jak przez mgłę, ale powoli przypominałam sobie, w miarę jak opowieść się...